Bisiklet zinciri ses yapıyor

desperado38600

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bisikletimi havalar ısınmasıyla kullanmaya başladım genel bakımını yaptım yağlama temizleme vs. kullanmaya başladıktan sonra yoldaki en ufak titreşimde zincirin aynakol dişlisine titreşerek çarpıp ses yaptığını fark ettim. Önceden böyle bir problem yoktu sanki zincirim bolarmış gibi bu yüzden titreyip dişliye çarpıyor ve ses yapıyor. Sorun arka aktarıcıda da olabilir sanki yoldaki titreşimlerde gereğinden fazla yaylanıyor gibi gördüm. Arka aktarıcım Shimano tourney serisi bir aktarıcı ve üstünde 3 tane vida var 2 tanesini biliyorum H ve L ayarını yapan vidalar ama bir de 3. vida var bisikleti kullanmaya başlamadan önce onla uğraşmıştım biraz. Acaba o vidayla oynadığım için mi oldu bu problem yoksa başka bir sorun mu? Mesela zincirin bolarması veya arka aktarıcının fazla yaylanması gibi. 3.vidayı merak eden varsa 2 konu önce resmini ekledim oradan bakabilirler.

Çok uzun süredir zinciri kullanıyorsanız, 1000 km yol yaptıysanız zincir değişim zamanı gelmiş olabilir. Zincir ölçme aparatı ile ölçün. Elinizde yoksa mahallenizdeki bir bisikletçiye ölçtürün. Zincir esnediyse artık değiştirmeniz gerekir.

Önceki konunuzda cevaplamışlar zaten gerginliği ayarlar diye o vida. Ya ayarın nasıl yapıldığını öğrenin ya da bisikletçiye gidin.

Her iki yöne çevirmeyi de denedim o vidada hem sıktım hem gevşettim sıkıntı çözülmedi belki başka bir sorundur diyerek bu konuyu açtım. Belki de o vidanın püf noktası vardır mesela 3/4 oranında durmalı gibisinden o yüzden belirttim o vidayı.

Bu dediğiniz şey daha çok ön aktarıcı ayarlarıyla ilgili oluyor. Aynakol dediğiniz yere zincirin çarpması pek mümkün değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı