Bisikletçinin hidrolik fren balatalarına mazot dökmesi

Daha fazla  
Geçenlerde Salcano Insomnia bisikletimi zincir yağlaması ve temizlemesi için bir bisikletçiye verdim. Ama adam aynı zamanda balatalara da mazot dökmüş (öyle dedi.) Frenler tutmuyor neredeyse ve aşırı derecede gıcırtı sesi çıkıyor. Geri götürdüm bunlar ne diye. Normal dedi geçer o dedi, evvelsi gün götürdüm tekrar geri düzeltin diye, sadece balataları yıkayıp zımparaladı ama sonuç hala aynı ne yapmalıyım sizce? Balataları değiştireyim diyorum ama kendi orijinal balatası metal mi organik mi bilmiyorum? (Shimano m396.)

Balataya mazot dökmek nedir ya. Birde bisikletçiyim diye geçiniyorlar. Adam bu durumda suçlu, çünkü bisiklete tamir etmek yerine zarar vermiş. Ücretsiz balata değişimini iste sorun çıkarırsa şikayet et.

Diğer soruna gelirsek Shimano organik balata kullanıyor. Balata değiştirecek isen organik almalısın.

Kendi balatası organik ama sen metalik de takabilirsin. Düzelt demediğin bir şeye elini sürmüş tamamen o haksız. Yeni balata alacaksan resin balata değil de metalik al çoğu yönden daha avantajlı. En azından yeşil balata al onlar yarı metalik oluyor.
Brake pads
Bundan alabilirsiniz 2 çifti 25 lira. Metalik balatalarda ses biraz fazla oluyor ama fren performansı oldukça iyi. Ayrıca buna benzer durumlarda balatayı tiner ya da balata temizleyicisinde bekletip zımparalamak balatayı kurtaracaktır. Organik balatalar yağı emdiği için onları kurtarmak bir hayli zor oluyor. Sesten rahatsız oluyorsanız gümüş balatalar var onlar biraz daha pahalı ancak oldukça hafif ve performansı kırmızı balataya yakın.
Diğer soruna gelirsek Shimano organik balata kullanıyor. Balata değiştirecek isen organik almalısın.
Metalik de alabiliyor. Genellikle firmalar resin balata veriyorlar maliyeti daha düşük olduğu için. İsterse %95 metal balatalar da takabilir. Shimano M640 kalipere de resin balata koymuşlar şimdi bunu satın alan kişi kırmızı balata kullanamayacak mı firma bunu koyduğu için? Boşa mı üretiliyor bu kadar malzeme?

Son düzenleme:
Balatalara mazot dökecek kadar aptalın önde gideni değildir, kasıtlı yapmış olamaz herhalde.
Kadro veya çekiş takımını temizlemek için mazot kullandığı sırada kaliperlere bulaştırmıştır tahminen.

Sana direkt olarak "Balatalara mazot döktüm" dediyse paylaş bakalım şu bisikletçiyi bizimle hele :) Az rezil edelim cümle aleme.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı