Bisikletime arkadan araba çarptı

Geçen hafta yeni aldığım bisikletimle talihsiz bir kaza yaşadım. Bisikletin kadrosu dahil arka jantta yamulma, vites sisteminde kırıklar oluştu. Neyse karşı tarafın sigorta şirketine falan başvurduk. Eksper atandı. Dün eksperle görüştüm görüntülerde benim de hata payımın olduğunu söyledi. İnanın hiç anlamadım. Bir anda arabanın önüne atlasam ve bana çarpsa hak verebilirdim ama kaç saniye önünde seyir halindeyim ve takip mesafesi adına hiçbir şey yokken benim nasıl hata payım olabiliyor anlamadım. Sizler de bir izleyin yorumlarınızı bekliyorum.

Edit: Neden yolu ortaladığıma dair bir açıklamada bulunmak istiyorum. Sarı iş gömlekli adamın kapattığı yerde mazgal mevcut. Yol bisikleti kullandığım için lastiklerim ince ve mazgallar büyük tehlike oluşturuyor. Mazgala girmemek adına yolu hafif ortalamak zorunda kaldım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam burası Konya mı ayrıca?

Sen sağ taraftan sola doğru adamın önüne doğru kaymışsın. Hatta yan yanasın araçla bildiğin. Onun bilincindesin, ama durmak yerine sen de devam ediyorsun. İki tarafta da hata var.
Yorumu düzeltiyorum tamamen araç sürücüsü hatalı. Dikkatlice izledim daha kadraja yeni girdiğinizde araba ile aranda belli bir mesafe var sürücü bu mesafeyi göz göre göre azaltıyor.

Sizde suç göremiyorum. Bisiklet de motorsuz bir taşıttır. Sollama kuralları bütün taşıtlar için aynıdır. Size takip mesafesi bırakmak zorunda ve sollamaya çıkacaksa da, uygunsa bir yandaki şeride geçmesi gerekir. Eğer soldaki şerit müsait değilse ve yol çizgileri sollamaya izin vermiyorsa takip mesafesi bırakıp sizi geçmemesi gerekirdi. Örnek olarak bu siteye bakabilirsiniz. Daha detaylı değinmiş.

Niye yasak hocam? Ben geçen ay kaldırımda yürürken arkamdan korna çalan araca yol verdim. Aynı şeyi motosiklet sürücüleri de yapıyor, çıkıyorlar kaldırıma kornaya basa basa gidiyorlar. Bu yayaların GTA'daki gibi "rocketman" yazıp havadan gitmesi lazım herhalde.
Kanuna göre yasakmış ama uyan kimse yok. Kaldırımda motorlara yol veriyoruz gerçekten.

Sizin hatanız yolun ortasından gitmek.

Edit: Neyse konuyu uzatmaya gerek yok sigorta sonucunu paylaşırsanız sevinirim.
Konuda uzatılacak bir şey yok ki. Karayolları kanunu ortada, orada bisiklet yolu yok, yol tek şerit ve bisiklet de trafiğin parçası. Araba sürücüsü %100 suçlu, üstüne art niyetli ve hayati tehlikeye neden olabilecek bir şey yapıyor. Başka bir ülkede o sürücü bunu yapacak olsa dava açılır, sağlam bir tazminat alınır.

Sizde hata falan yok kardeşim bende yaklaşık olarak 5 senedir bisiklet sürüyorum trafikte arkadan vuran istisnasız hatalıdır.
Ayrıca bisikleti yolda kullanmak hatalıdır diye bir şey de yok herkes trafik polisi kesilmiş gene.
Bisiklet yolu yok ki orada kaldırımda da insanları rahatsız etmemek için sağ şeritten gidilebilir.
Bir bisikletli yolda iken hızı aracın asgariye indirmesi gerekir ve ama burada yavaşladığı yok aracın gazı köklemiş durmuş.
Ayrıca ek olarak sizin bisikletlisiniz, onun yavaşlaması gerekirdi.
Direkt olarak çarpmış size bisiklet yerine başka bir durum olsaydı suçlusu gene siz mi olacaktınız?
Tekrar ediyorum.
Sizi hatalı bulurlar, bir şey olursa elinizde kamera kaydıda var itiraz edersiniz, siz burada haksız değilsiniz.
Bir kere siz bisikletlisiniz ve arkanızdan vuruyor,suçlu nasıl olabilirsiniz?

Geçen hafta yeni aldığım bisikletimle talihsiz bir kaza yaşadım. Bisikletin kadrosu dahil arka jantta yamulma, vites sisteminde kırıklar oluştu. Neyse karşı tarafın sigorta şirketine falan başvurduk. Eksper atandı. Dün eksperle görüştüm görüntülerde benim de hata payımın olduğunu söyledi. İnanın hiç anlamadım. Bir anda arabanın önüne atlasam ve bana çarpsa hak verebilirdim ama kaç saniye önünde seyir halindeyim ve takip mesafesi adına hiçbir şey yokken benim nasıl hata payım olabiliyor anlamadım. Sizler de bir izleyin yorumlarınızı bekliyorum.

Edit: Neden yolu ortaladığıma dair bir açıklamada bulunmak istiyorum. Sarı iş gömlekli adamın kapattığı yerde mazgal mevcut. Yol bisikleti kullandığım için lastiklerim ince ve mazgallar büyük tehlike oluşturuyor. Mazgala girmemek adına yolu hafif ortalamak zorunda kaldım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sen haklısın. Bisiklet yolu yoksa bisikletler taşıt gibi sağ taraftan gidebilir yolu ortalaman önemli değil çünkü yol tek şerit. Aynısını yaşadım iş uzamadan direk orada jantımın parasını alıp konuyu kapadım ben 1 sene önce.
Ve kadro yamulduysa onarım falan dediklerine sakın inanma asla eskisi gibi olmaz muadilini iste.

Arkadaşlar olay çözüldü. Sigorta şirketi karşı tarafı suçlu buldu. Bisikletin fatura ücretini hesabıma yatırıyorlar. Bu tip bisiklet kazalarında örnek olmasını diliyorum. Mutlaka tutanağınızı tutun, kanıtlarınızı gösterin.

Bisikletin trafikte bir araç olduğunu da unutmayalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı