Bisikletin ağır olmasından ötürü yokuş tırmanamamak

QuantumLane

Centipat
Daha fazla  
Bisikletim Bianchi Scorpion. Babam ilk işe bağladığında 2008'de almış. Bisiklet çok rahat. Özellikle yola oturuşu çok güzel ama yokuş resmen çıkılmıyor, çok ağır. Sizce değiştirmeli miyim? Arkadaşlarım amortisörü sök diyorlar? Ne yapmalıyım sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ağırlığında etkisi vardır ancak amortisörün sürekli yaylanması size enerji kaybettiriyor muhtemelen, amortisörü iyice sıkıp ilk viteste tekrar deneyin hocam.

Evet; ağırlık, kadro yapısı, süspansiyon, lastikler, vitesler gibi birçok etmen yokuş tırmanmayı olumsuz etkiler. Direkt olarak bisiklet turlarında yaşadığımız olaydır. Yol bisikleti olanlar; kondisyon olarak kendisinden pek farkı olmayan ama MTB sürenlere yokuşta fark atıyor. 10-20 dakika gelmelerini bekliyoruz MTB'li ve şehir bisikletlileri.

Vitesi düşürmeyi denediniz mi?
100 kez.

Evet; ağırlık, kadro yapısı, süspansiyon, lastikler, vitesler gibi birçok etmen yokuş tırmanmayı olumsuz etkiler. Direkt olarak bisiklet turlarında yaşadığımız olaydır. Yol bisikleti olanlar; kondisyon olarak kendisinden pek farkı olmayan ama MTB sürenlere yokuşta fark atıyor. 10-20 dakika gelmelerini bekliyoruz MTB'li ve şehir bisikletlileri.
Kron XC 250 Almak sitiyorum 2010 veya 2014 sizce hafifmidir?

Kaç yaşındasın? Bisikletin ağırlığını hissetmezsin genelde, kendin 1. viteste rahatça çıkabilmen gerek.
14 yaşındayım. 155 boy 57 kilo.

Kron XC 250 Almak sitiyorum 2010 veya 2014 sizce hafifmidir?
Dağ bisikletleri genelde 16 kilo civarında oluyor, tekerleri de yol bisikletlerine göre 3 kat daha kalın, sürtünme 3 kat daha fazla yani. Yol bisikletlerinin en dandiği 12 kilodan başlıyor, aşağı doğru gidiyor model yükseldikçe. Burada bisiklet ağırlığı da önemli tabi ama lastik farkı da var. Yol bisikletlerinde lastikler düz ve ince oluyor, sürtünme direnci az. MTB'de lastikler kalın ve tırtıklı oluyor, sürtünme direnci fazla oluyor.

Dağ bisikletleri genelde16 kilo civarında oluyor, tekerleri de yol bisikletlerine göre 3 kat daha kalın, sürtünme 3 kat daha fazla yani. Yol bisikletlerinin en dandiği 12 kilodan başlıyor, aşağı doğru gidiyor model yükseldikçe. Burada bisiklet ağırlığı da önemli tabi ama lastik farkı da var. Yol bisikletlerinde lastikler düz ve ince oluyor, sürtünme direnci az. MTB'de lastikler kalın ve tırtıklı oluyor, sürtünme direnci fazla oluyor.
Okula gidip gelmek için 2. el kaliteli hafif önerebileceğiniz bisiklet varmı. 26 jant olursa güzel olur boyum kısa biraz.

Okula gidip gelmek için 2. el kaliteli hafif önerebileceğiniz bisiklet varmı. 26 jant olursa güzel olur boyum kısa biraz.
Şehir (bazı markalar trekking model olarak adlandırıyor, şehir bisikleti sınıflandırmasına eski gidon tarzı modelleri koyuyor) bisikleti denen türe bakmanızı tavsiye ederim. Örnek olarak:

Şehir (bazı markalar trekking model olarak adlandırıyor, şehir bisikleti sınıflandırmasına eski gidon tarzı modelleri koyuyor) bisikleti denen türe bakmanızı tavsiye ederim. Örnek olarak:

Bütçem yetmiyor maalesef ben 2. el 3k 2k düşünmüştüm yetmeyecek galiba ben bisikleti değiştirmeyi bence boşvermeliyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı