Bisikletin hangi parçaları kırık?

BigBangZero

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 6700 XT, Ryzen 5 5600, GoodRam 8x2 GB DDR4 3600 MHz, Gigabyte A520 M-K V2, 1 TB Kioxia G2 M.2, 1 TB Seagate Firecuda 120 Sata SSD, Bitfenix Formula Gold 650 Watt, Bitfenix Apollo
Merhaba, birkaç sene önce aldığım bisikletimi bugün yenilemeye karar verdim. Malum 27.5 jant bisikletler gerçekten çok pahalı ve alacak durumum yok yenilersem daha ucuza geleceğine inanıyorum. Fren sistemini baştan değiştirmeyi düşünüyorum onun haricinde birkaç sıkıntı var bisiklette. Sanırım arka göbeği kırık lakin tam olarak anlayamıyorum. Ayrıca ön göbek de paslı değiştirmeli miyim?

Bir de fotoğrafta göreceğiniz üzere 3. vitesteyken zincir neredeyse ön aktarıcıya değiyor bu bir sıkıntı mı?

Ayrıca bisiklette geriye doğru pedal çevirdiğimde resimde görüldüğü üzere zincir bu şekilde bollaşıyor ve arka aktarıcı yukarıya kalkıyor. Neden oluyor?

Son olarak zinciri de değiştirmeli miyim? Bu zincirde maksimum 250 KM yapılmıştır. Buyrun görseller ve video, değiştirmem gereken şeyleri söyleyebilir misiniz? Teşekkürler.

IMG20220626160934.jpg

IMG20220626164256.jpg

IMG20220626164310.jpg
IMG20220626164611.jpg

IMG20220626165507.jpg

IMG20220626165517.jpg

IMG20220626164648.jpg

Arka göbeğin videosu, Arka göbeğin videosu 2

Son düzenleyen: Moderatör:
Arka tarafta bahsettiğiniz gibi bir takılma var yada gevşeme var. Kendiniz sökebiliyorsanız söküp bakın, ama fren değiştirecekseniz bisikletçiden asıl sıkıntıyı öğrenmekte fayda var. Biraz yağlama yaparsanız oldukça iyi görünüyor diyebilirim.

Çoğu parçada bir şey yok gibi geldi. Sadece ön göbek çok fazla paslanmış. Jantın değişmesi gerekebilir.
Vites teline bir ayar yaptır. Gerisi önemli degil.
Arka tarafta bahsettiğiniz gibi bir takılma var yada gevşeme var. Kendiniz sökebiliyorsanız söküp bakın, ama fren değiştirecekseniz bisikletçiden asıl sıkıntıyı öğrenmekte fayda var. Biraz yağlama yaparsanız oldukça iyi görünüyor diyebilirim.
Arka viteste herhangi bir problem yok değil mi? Göbeği yarın söküp bakacağım zincir de de bir sıkıntı yoksa sadece fren takımını ve göbeği değiştireceğim sıkıntı varsa.

Zincirde bir problem göremedim, zaten bir eğiklik yoksa sorun yoktur. Göbekte bir boşluk görünüyor söktüğünüzde anlarsınız. Milde bir kırıklık yoksa ufak bir ayarla düzelecektir. Yine de bisikletçiye götürmenizi öneririm. Fren sistemini değiştirmesini isteyin, o sırada arkada ne var ona da bir bakın dersiniz anlaşılır ne olduğu..

Yeni konular

Geri
Yukarı