Bitcoin ile Alışveriş Nasıl Yapılır?

Nedim ASUR

Kilopat
Yer
Honolulu
Birkaç program satın almak istiyorum. Satıcı ödemeyi Paypal ve Bitcoin olarak kabul ediyor. Paypal Türkiye'de sıkıntılı olduğundan dolayı Bitcoin ile almayı planlıyorum ve ücreti ilk programın ücreti 0.003125 BTC. BTCTurk veya Paribu gibi sitelerin güvenli olduğunu öğrendim. Daha önce hiç böyle bir işlem yapmadığımdan dolayı kafamda çok fazla soru var nasıl toparlayacağımı bilemedim.
  1. Kullandığınız veya önerebileceğiniz güvenli Bitcoin sitesi var mı? Paribu sitesinde en az 500 TL yatırma zorunluluğu var bana ortalama 250 TL değerinde Bitcoin lazım ve hesap açtığım zaman çok fazla kimlik bilgisi istiyor tabi ister istemez beni rahatsız ediyor. Bu kadar bilgiyi vermek bir sorun yaratır mı? Sanırım her sitenin işlem başına aldığı komisyon miktarı da farklı. Bu yüzden önereceğiniz sitenin aldığı komisyonunda yüksek olmamasını isterim.
  2. BTC alabileceğim uygun site bulduk diyelim. Siteye TL yatırma aşamasından sonra cüzdan oluşturmayı direk o site üzerinden yapabiliyor muyuz?
  3. Satıcının program için 0.003125 istiyor. Ben bu satıcıya kendi hesabımdan 0.003125 BTC yollamak istediğimde önereceğiniz site kesintiyi bu göndermiş olduğum para üzerinde mi yoksa cüzdanımdaki geri kalan paradan mı yapar?
Özetle 250 TL değerinde BTC alıp bununla alışveriş yapmak istiyorum. Direk bana hangi siteden alabileceğimi ve cüzdana nasıl aktaracağımı da anlatabilirsiniz.

Özetle 250 TL değerinde BTC alıp bununla alışveriş yapmak istiyorum. Direk bana hangi siteden alabileceğimi ve cüzdana nasıl aktaracağımı da anlatabilirsiniz.

Forumda daha önce BTC alan kimse yok mu?

Önce siteye para yatırırsınız. Kendi adınıza kayıtlı banka hesabından yine kendi adınıza açtığınız sitedeki üyeliğinize yani. Daha sonra site üzerinde BTC alırsınız. Aldığınız BTC yi nereye isterseniz transfer edersiniz. BTC çek deyip trasnfer etmek istediğiniz kişinin BTC cüzdan adresini yazarsınız. Bu kadar. :)

Bir de unutmadan siteler kimlik onaysız hesaplardan bir miktar daha fazla komisyon keserler ve TL yatırma ve yine TL çekme limitleri onaylı hesaplara göre daha azdır. Üye olduğunuz sitenin komisyon ve ücretlerini okursanız daha detaylı bilgi alırsınız.

Paribu gayet güvenilir ve hızlıdır. Ama son para yatırma çekme limitlerine bakmadım. Koineks de iyi ve güvenilirdir tavsiye ederim.

Ayrıca BTC transfer ücretini de hesaba katmanız gerek. 0.0005 BTC.

Aklınıza takılan yerler olursa yardım ederim. Yerli ve yabancı borsalara kadar üyeliğim var. :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı