Black Desert ve LoL pikselleşiyor

mahsun çevik

Centipat
Öncelikle iyi forumlar. i7-9700K işlemcim, 16 GB RAM ve Gigabyte marka 2070 Super ekran kartım var. Yaklaşık 1 yıl önce aldım bu sistemi. İlk aldığımdan 1 ay sonra bu sorun ortaya çıktı. Ardından 1 hafta içinde kendi kendine düzeldi. Yaklaşık 3 hafta önce yine bu sorun baş gösterdi. Aldığım yerle görüştüğümde PC'ye format atmamı, yazılımsal olabileceğini söylediler. Format atmaya çalışırken orijinal USB olmasına rağmen sürekli mavi ekran hatası verdi. Kendim format atamadım. Mavi ekrandaki kodu hatırlamıyorum ancak araştırdığımda donanımsal sorun hata kodu olduğunu öğrendim. Sonraki gün bilgisayarcıya götürdüm, format attılar ve ekran kartında sorun olmadığını söylediler. Eve geldiğimde sürücü kurulu değildi. Muhtemelen sürücü olmadan test yaptılar. Ardından ben sürücü yüklediğimde sorun düzelmiş gibiydi. 1-2 gün oyun oynadım ve yine aynı sorun oldu. Sürücüyü silip eski sürücüyü yüklediğimde sorun düzeldi tekrar 2-3 gün kadar. Ardından yine aynı sorun oldu ve artık sürücüyü eski yüklemek de fayda etmiyor. 1-2 görüntü çektim, paylaşmak isterim. Derdime derman olabilecek var mı? Daha detaylı fotoğraflar atabilirim. Dün farklı olsun diye LoL'de denedim, yine aynı sorunu yaşadım. Son çare ekran kartını garantiye göndereceğim fakat ekran kartında mı sorun, yoksa anakartta mı, yoksa başka bir nedenden mi kaynaklı bilmiyorum. Bir de işin garantiye gönderince bir şey yok deyip geri gönderme ihtimalli kısmı var. O yüzden buraya yazmak istedim.

123.png

1234.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 1068791 daha 5 dakikalık testte bu sorunlar ortaya çıktı. Ne anlama geldiklerini bilmiyorum ancak sorun sanırım ekran kartında bilgisi olan var mı?

Kartta overclock varsa fabrika çıkışı ayarlarına getirir misiniz?
Anakarta kartı tekrar yerleştirip temazsızlık olup olmadığını kontrol ediniz.
PCI-e soketinde toz veya başka bir şey var mı? Kart tam oturmuşmu bakınız.
OCCT üzerinden PSU testi yapınız ve mümkünse benchmark indirerek ekran kartınızı bununla test ediniz.

Memtest ile RAM'lerinizide kontrol etmenizi öneririm. Genelde bilgisayardaki parçaların çoğunda görülen hatalarda köken RAM olur.

Bu da 3d occt testi
00:00:00 - Info - Test schedule started at 2021-06-15 11:23:42
00:00:00 - Info - Power - Started (Duration : 01:00:00)
00:00:01 - Error - Power - Crashed
00:00:01 - Info - Test schedule completed

Power testinde de bu şekilde. yine hata verdi sanırım.

Dosya Ekleri

• message.txt
    8,4 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:
yazayım.
CORSAIR RM850 850W 80+GOLD TAM Modüler CP-9020196-EU psu
Asus TUF Z390-PLUS Gaming Intel Z390 4400MHz DDR4 LGA1151 ATX Anakart
GIGABYTE GeForce RTX 2070 SUPER GAMING OC 3X 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı
CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance RGB PRO Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Dual Kit Ram
Intel (9. nesil coffee lake) i7 9700K 8 çekirdekli 3.60GHZ 12MB işlemci
Kartta overclock varsa fabrika çıkışı ayarlarına getirir misiniz?
Anakarta kartı tekrar yerleştirip temazsızlık olup olmadığını kontrol ediniz.
PCI-e soketinde toz veya başka bir şey var mı? Kart tam oturmuşmu bakınız.
OCCT üzerinden PSU testi yapınız ve mümkünse benchmark indirerek ekran kartınızı bununla test ediniz.

Memtest ile RAM'lerinizide kontrol etmenizi öneririm. Genelde bilgisayardaki parçaların çoğunda görülen hatalarda köken RAM olur.
Benchmark crashed with code 0xc0000409 bu hatayı verdi benchmark. Kartta overclock yok en azından ben yapmadım bilmiyorum o işleri. Soketini temizledim söktüm taktım kontrolünü yaptım devam etti sorun.

Ekran kartının 6 ve 8 pinli güç soketlerinin iyi bağlandığından emin olun. DDU ile sürücüyü kaldırıp tekrar en güncel olanı kurmayı deneyin. Yine de sonuç alamazsanız imkanınız varsa başka bir güç kaynağı ile deneyin.

Geri
Yukarı