Black Friday zamanında yurt dışından uyguna ürün hangi siteden alınır?

getthisdone7

Centipat
Black Friday zamanında insanlar yurt dışından ürün alırken hangi siteden alıyor? "blackfriday.com"'dan mı alıyor? Amazon'dan mı alıyor? Merak ettim ona göre araştırmaları yapacağım Black Friday zamanında. Yurt dışından VR aldıracağım. Ya Oculus Quest 2 ya da HP reverb G2 (o zamana kadar çıkabilir)

Black Friday zamanında insanlar yurt dışından ürün alırken hangi siteden alıyor? "blackfriday.com"'dan mı alıyor? Amazon'dan mı alıyor? Merak ettim ona göre araştırmaları yapacağım Black Friday zamanında. Yurt dışından VR aldıracağım. Ya Oculus Quest 2 ya da HP reverb G2 (o zamana kadar çıkabilir)

Yurt dışından alma. Ucuza alsan bile gümrük vergisiydi falandı derken diğer vergilerde eklendiği zaman sana daha pahalıya patlar.

Yurt dışından alma. Ucuza alsan bile gümrük vergisiydi falandı derken diğer vergilerde eklendiği zaman sana daha pahalıya patlar.
Olay şu. Amerika'da yaşayan ama yazlığı burda olan komşularım alacak. onlar kendilerinkiymiş gibi. Onların özel eşyası. Geçirirken sıkıntı olur mu gene? Adam elindeki telefonu geçirirken de alıyorlar mı vergi? Şahsi kullanımı sonuçta. Kendine VR almış götürüyor. ?
Vergi biner. Sana çok bir avantajı olmaz.
Peki 300 dolarlık eşyaya burada 6bin TL vermem doğru mu? Çöple mi yaşayalım.

Olay şu. Amerika'da yaşayan ama yazlığı burada olan komşularım alacak. Onlar kendilerinkiymiş gibi. Onların özel eşyası. Geçirirken sıkıntı olur mu gene? Adam elindeki telefonu geçirirken de alıyorlar mı vergi? Şahsi kullanımı sonuçta. Kendine VR almış götürüyor.?

Peki 300 dolarlık eşyaya burada 6bin TL vermem doğru mu? Çöple mi yaşayalım.

Bildiğim kadar ile aldığı elektronik eşyayı pasaportuna işletmesi gerekiyor. Yani her türlü vergiyi alırlar. Telefon alırsan da aynı şey olur. Pasaportuna işletip vergilerini vermen gerekir. Ama telefonda şöyle bir şey var kimin pasaportuna işlendiyse telefona çıkarılacak hatta o kişinin üzerine olmalı. Ama VR de öyle bir şey yoktur diye tahmin ediyorum.

Yani anlayamadım? Detaylandırır mısınız? VR'da ne yok?
Bildiğim kadar ile aldığı elektronik eşyayı pasaportuna işletmesi gerekiyor. Yani her türlü vergiyi alırlar. Telefon alırsan da aynı şey olur. Pasaportuna işletip vergilerini vermen gerekir. Ama telefonda şöyle bir şey var kimin pasaportuna işlendiyse telefona çıkarılacak hatta o kişinin üzerine olmalı. Ama VR de öyle bir şey yoktur diye tahmin ediyorum.

Yani telefonda ki gibi hat çıkarma olayı olmadığını anlatmaya çalışıyorum.
Yani? Ben anlamıyorum o olayları malesef yurt dışı olaylarını. Şimdi VR alıp kendi Amerika'da blackfriday'de getiremez mi kutudan çıkarsa bile? Ya da macbook alsa kendine. Laptop ya kendi iş yapıyo kullanıyor. N apcak? Vergi mi vercek kulandığı laptopa? ben anlamadım. Amerika'ya gidip sipariş alan insanlar var. Nası getiriyolar?

Yani? Ben anlamıyorum o olayları maalesef yurt dışı olaylarını. Şimdi VR alıp kendi Amerika'da blackfriday'de getiremez mi kutudan çıkarsa bile? Ya da MacBook alsa kendine. Laptop ya kendi iş yapıyor kullanıyor. N apcak? Vergi mi verecek kulandığı laptopa? Ben anlamadım. Amerika'ya gidip sipariş alan insanlar var. Nasıl getirıyorlar?

Hocam madem yurt dışı olaylarından anlamıyorsunuz niye almak istiyorsunuz? Şimdi yurt dışından bir laptop aldı akraban. Bunu açılmamış kutu halinde yurt dışına çıkarırsa bunu pasaportuna kaydettirmesi gerek. Yurt dışında pasaporta kayıt ettirdikten sonra Türkiye'ye geldiğinde gümürük kontrolünden geçerken onun vergilerini ödemek zorunda. Ancak şöyle olabilir. Kutusundan çıkarıp normal çantaya koyarak sanki kendi şahsi bilgisayarı gibi getirirse öyle olabilir. Ama bu gümrükten anlaşılırsa sıkıntı olur. O yüzden burada pahalı diye aldığın şey vergilerle birlikte sana aynı paraya gelmiş olacak. O yüzden kur ve vergiler bu kadar fazla iken yurt dışından elektronik cihaz almak sıkıntı olur. Demek istediğimi anlamışsınızdır artık.

Hocam madem yurt dışı olaylarından anlamıyorsunuz niye almak istiyorsunuz? Şimdi yurt dışından bir laptop aldı akraban. Bunu açılmamış kutu halinde yurt dışına çıkarırsa bunu pasaportuna kaydettirmesi gerek. Yurt dışında pasaporta kayıt ettirdikten sonra Türkiye'ye geldiğinde gümürük kontrolünden geçerken onun vergilerini ödemek zorunda. Ancak şöyle olabilir. Kutusundan çıkarıp normal çantaya koyarak sanki kendi şahsi bilgisayarı gibi getirirse öyle olabilir. Ama bu gümrükten anlaşılırsa sıkıntı olur. O yüzden burada pahalı diye aldığın şey vergilerle birlikte sana aynı paraya gelmiş olacak. O yüzden kur ve vergiler bu kadar fazla iken yurt dışından elektronik cihaz almak sıkıntı olur. Demek istediğimi anlamışsınızdır artık.
Anladım da 300 dolarlık (2.500TL)'lik alete. Hadi koy birkaç üstüne 3.750 dedik. 5000 nedir? Amazon.tr de 5400tl 6000tl indirimsiz. Ben söyledim bir sıkıntı olmaz dediler. Kişi zaten elektronikten anlayan server yerinde çalışıyo Amerika'da

Yeni konular

Geri
Yukarı