Black Mesa kazası ne kadar büyük?

Aslında oyunda 3 farklı ırk var Xen insanlar ve combinelar Xen'deki canlılar daha önceden combinelar tarafından alı konulmuş ve köleleştirilmişler hl 1 final boosu nihilantın belirli bölgelerinde kelepçeler var mesela bu köleleştirmeye örnek silahlı combine orduları beyinleri silinmiş insanlar onlar benim tahminime göre bu oyunun sonunda Gordon paralel evrende her şeyi durdurup düzeltecek ve bu olanlar hiç yaşanmamış gibi olacak zaten Black mesada gordona çok sevilmeyen birisiymiş gibi davranıyorlar bence her şeyden çok gman in gizemi çözülmesi gerek gman in iş verenleri 4.bir ırk olduğunu düşündürüyor.

Valve'ın bu konuda bir detay verdiğini hatırlamıyorum. Yine de gerçek hayatla bir kıyaslama yapmak istersen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneylerinin de yapıldığı CERN'de yaklaşık 18 bin personel çalışıyor. Eğer Black Mesa'da da 18 bin kişi çalıştığını varsayarsak kaza nedeniyle yüzlerce, binlerce kişinin ölmüş olabileceğini hayal edebiliriz. Elbette Valve bu kadar derinlere inip bize senaryoya ek detaylı bilgiler verme ihtiyacı hissetmediği sürece sadece tahmin yürütebiliriz.

Bildiğiniz üzere Black Mesa araştırma tesislerinde, Xen dünyasına inceleme ve araştırma için gidilecekti. Fakat deney yanlış gitti ve dünya çapında krize ve felakete yol açtı. Binlerce asker, insan, bilim insanı öldü. Sorum şu;

Sizce dünya çapında hangi krizlere yol açtı ve hasarın bilançosu ne kadardır?

Patlamanın ilk yılarında Dünya çapında yaşanan büyük sorunlar
  • Ekonomik kriz
  • Yetersiz gıda
  • İşsizlik
  • İletişim sorunu
  • Ulaşım sorunu
  • Tedarik sorunu
Patlamadan sonra uzun yıllar Dünya çapında yaşanan büyük sorunlar
  • İklim krizi
  • Kitlesel ölümler
  • Otorite boşlukları
  • Olağan hale gelen Anarşi
  • Sağlık sisteminin çöküşü
  • Ekonominin çöküşü
  • Su krizi
  • Biyolojik çeşitliğin yok olması
  • İnsan neslinin tükenme noktasına gelmesi
Bütün yaşanan olaylara bir fatura kesilse, Dünya'nın arsa değeri 5 katrilyon dolar olarak hesaplanmıştır ve dünyada toplam 1.3 katrilyon dolar nakit para olduğu düşünülmektedir.
Tüm hayvanların öldüğü ve yalnızca belirli başlı insanların kaldığı senaryosunu da hesaba katarsak, tüm bunların insanlığa maliyeti 50 katrilyon dolardan kat ve kat fazladır. Ayrıca, yer altı kaynakları, dünya şirketlerinin değeri ve yapılan binaların değeri gibi faktörler de hesaba katılabilir. Buna ek olarak, bir insanın ömrü boyunca kazanabileceği para da göz önünde bulundurulabilir.

Böylesine yıkıcı olayların yaşanması sonrası maddi açıdan kesin bir değerlendirme yapmak mümkün olmasa da, en az hasarın maliyetinin 50 katrilyon dolar gibi astronomik bir rakam olacağı öngörülebilir.

Bu metin tamamen bana aittir ve dolayısıyla rakamlar eksik veya hatalı olabilir. Ayrıca, metnin düzenlemesinde ChatGPT kullanılmıştır.

En büyüğü o mu bilmiyorum ama, çok büyük.

1.PNG

Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz.

Uzun lafın kısası, 7 saat içinde dünyanın her yerinde savaşlar vs. çıkıp insanlık, uzaylı ırkı tarafından bastırılıp, mağlup gelen insan ırkı pes edip sözleşme imzalayıp, yönetimi uzaylı ırkının altında yapacak kadar büyük/kötü.
Adamlar bu 7 saat içinde atmosferdeki oksijeni vs. bile hüpletmeye başladılar, ondan bahsetmiyorum bile...

Geri
Yukarı