Blender iş olanakları ve sizin tavsiyeleriniz nelerdir?

Bir süredir bu kursu takip ediyorum hocam bilginiz varsa tavsiye eder misiniz?

Başlangıç için içerik ve desteğe bakınca çok iyi görünüyor, oldukça ilgililer gibi. Bunun dışında karakter tasarımına yönelirseniz, kurs olarak "bu" kursu öneririm, intermediate için ygun olduğunu belirtmekte fayda var. Anatomiye kadar detaylı bir şekilde öğrenmenize yardımcı oluyor.

Kendini biraz daha geliştirirsen, benim gibi 3D artist olarak çalışabilirsin bu işi yapan firmalarda. Ben de başlangıç olarak devlet ile çalışan arkeoloji üzerine 3D tasarımları yapan firmada başlamıştım 1.5 sene çalıştım tabi onun öncesinde 2-3 senelik kendi çapımda deneyimim vardı. Askerden döndükten sonra ise yeni yeni başvurular yapıyorum. Tabi çoğunluğu İzmir dışı olduğu için tercihim etmiyorum ama İzmir'de bulursam çalışmayı düşünüyorum. Ücretleri başlangıç olarak 10.000TL oluyor, yemek- yol hariç tabi ama bunlar da ekstradan veriliyor. Ama Junior artist için bu fiyatlar. Bir kaç çalışmamı atayım ben de. Çok daha iyileri var fakat masaüstünde duranları atayım dedim.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-04-16 at 14.44.56 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-16 at 14.44.56 (1).jpeg
    135,1 KB · Görüntüleme: 219
  • WhatsApp Image 2022-04-16 at 14.44.56.jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-16 at 14.44.56.jpeg
    117,4 KB · Görüntüleme: 193
  • WhatsApp Image 2022-04-16 at 18.50.16.jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-16 at 18.50.16.jpeg
    67,2 KB · Görüntüleme: 177
  • WhatsApp Image 2022-05-01 at 01.45.55 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-01 at 01.45.55 (1).jpeg
    245,9 KB · Görüntüleme: 178
  • WhatsApp Image 2022-05-01 at 01.45.55 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-01 at 01.45.55 (2).jpeg
    255,8 KB · Görüntüleme: 185
  • WhatsApp Image 2022-05-01 at 01.45.55.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-01 at 01.45.55.jpeg
    263,7 KB · Görüntüleme: 224
Açıkçası normal şartlarda Vergi Müfettişi olmam gerekirdi, şuan alakam kalmadı diyebilirim, bildiğim şeylerin çoğunu unuttum resmen. 😄 Fakat bir ara Grafik Tasarım okumayı düşünüyorum. En azından belki kendimi daha iyi geliştirebilirim.
Hocam Grafik Tasarım değil de Görsel İletişim Tasarımı'na da bakmanızı öneririm. Ben de ilk başta grafik tasarım okuyacaktım lakin araştırdığımda bu bölümün daha çok baskıya yönelik olduğunu gördüm. Bu bölümde okuyan arkadaşlarla konuştuğumda bize matbaayı öğretiyorlar diyorlardı. Şuan ben görsel iletişim tasarımı 2.sınıf öğrencisiyim ve bu bölüm hem baskı hem dijital. Grafik tasarımın çok gelişmiş bir dalı diyebilirim. Logodan afişe, kurumsal kimlikten web tasarımına, 3D modellemeden reklamcılık ve sinemaya kadar uzanabiliyor. Bir bakın derim.

Açıkçası başladığımda çok fazla kırılma anı yaşayıp bırakmaya yaklaşmıştım, yaptığım modellerle dalga geçenler, yaptığım şeyleri işe yaramaz bulanlar vb. fakat şu an hepsi yaptığım işleri görünce gözlerine inanamıyorlar. Sabırlı bir şekilde devam etmeye odaklanın. Lowpoly çalışıyorsanız özellikle retopo konusunda kendinizi geliştirin, emin olun sonuca kendiniz dahi inanamıyorsunuz nasıl bu kadar ilerledim diye şaşırıyorsunuz. Başladığımda ilk yaptığım şey bir mantardı hala saklıyorum, fazlasıyla hata ve sorunda vardı elbet. Şu an kendimi gayet geliştirdiğimi düşünüyorum, retopology, UV vs. çalışıp model satıp fazlasıyla kazanç elde edebilirsiniz.

Örnek olarak ilk modelim:
Eki Görüntüle 1390581

Dün bitirdiğim bir karakter:
Eki Görüntüle 1390583

Hocam, çok güzel yol almışsınız. Ben de sizin gibi Blender öğrenmeye ilgi duyuyorum. En kısa zamanda başlayacağım inşallah. Temel eğitimden sonra karakter modelleme üzerine kendimi geliştirmeyi düşünüyorum. Alttaki karakter modeli çok güzel olmuş oldukça gerçekçi görünüyor. Genellikle yapılan karakterlere bakıyorum biz türklerden hiç bu kadar detaylı gerçeğe yakın modellerin olmadığını görüyorum ama siz bir ilki başarmışsınız. Tam olarak karakteri yapabilmek ne kadar sürdü? Bu noktaya gelebilmek için baştan sona nasıl bir yol izlemeliyiz neler yapmalıyız biraz tavsiye verebilir misiniz?

Hocam, çok güzel yol almışsınız. Ben de sizin gibi Blender öğrenmeye ilgi duyuyorum. En kısa zamanda başlayacağım inşallah. Temel eğitimden sonra karakter modelleme üzerine kendimi geliştirmeyi düşünüyorum. Alttaki karakter modeli çok güzel olmuş oldukça gerçekçi görünüyor. Genellikle yapılan karakterlere bakıyorum biz türklerden hiç bu kadar detaylı gerçeğe yakın modellerin olmadığını görüyorum ama siz bir ilki başarmışsınız. Tam olarak karakteri yapabilmek ne kadar sürdü? Bu noktaya gelebilmek için baştan sona nasıl bir yol izlemeliyiz neler yapmalıyız biraz tavsiye verebilir misiniz?
Sabırdan başka bir şeye ihtiyacınız yok, zamanında günlerim hatta haftalarım giderken artık saatler yetiyor. Ekte paylaştığım modeller render süresi dahil max altı saat sürüyor, kazanç kısmını geçtim; eğlencesine yapıp avatar olarak kullanıyorum artık zorlanmadığım için. Şahsen kendimi ortalama olarak görüyorum çok iyi olduğum söylenemez fakat en önemli şey gelişmem için yabancı kaynaklardı. Ne olursa olsun Türkçe kaynaklardan koşar adımlarla kaçın. Genelde Türkçe olan tutorial'ı çeken kişide bir şey bilmiyor boştan yere zamanınız gidiyor. Sub Level için CTRL+5 yapmayı söylemiyor mesela, kaç saat menüyle ve arayüzle uğraştırıyor vs. Ben kurs olarak bu kursu tercih ettim, fakat hala bitirmedim ve rahat modelleme yapabiliyorum. Kursu bitirecek mentalite kalsaydı belki şuan çok daha geliştirmiş olurdum kendimi, bir ara tekrar devam etmeyi düşünüyorum. Kesinlikle önerim Türkçe arayüzden ve tutorial varsa kaçın ve sabırlı olun gerisi geliyor.
4fun-982.png
4fun-349.png
4fun-689.png
4job-121.png
4fun-345.png
4fun-346.png

Ekleme: eski modellerinizi asla silmeyin, hazır asset olarak kullanın.

Sabırdan başka bir şeye ihtiyacınız yok, zamanında günlerim hatta haftalarım giderken artık saatler yetiyor. Ekte paylaştığım modeller render süresi dahil max altı saat sürüyor, kazanç kısmını geçtim; eğlencesine yapıp avatar olarak kullanıyorum artık zorlanmadığım için. Şahsen kendimi ortalama olarak görüyorum çok iyi olduğum söylenemez fakat en önemli şey gelişmem için yabancı kaynaklardı. Ne olursa olsun Türkçe kaynaklardan koşar adımlarla kaçın. Genelde Türkçe olan tutorial'ı çeken kişide bir şey bilmiyor boştan yere zamanınız gidiyor. Sub Level için CTRL+5 yapmayı söylemiyor mesela, kaç saat menüyle ve arayüzle uğraştırıyor vs. Ben kurs olarak bu kursu tercih ettim, fakat hala bitirmedim ve rahat modelleme yapabiliyorum. Kursu bitirecek mentalite kalsaydı belki şuan çok daha geliştirmiş olurdum kendimi, bir ara tekrar devam etmeyi düşünüyorum. Kesinlikle önerim Türkçe arayüzden ve tutorial varsa kaçın ve sabırlı olun gerisi geliyor.
Eki Görüntüle 1481326Eki Görüntüle 1481327Eki Görüntüle 1481328Eki Görüntüle 1481329Eki Görüntüle 1481331Eki Görüntüle 1481330

Son hareketi size hiç yakıştıramadım. 😅

Eki Görüntüle 1481326Eki Görüntüle 1481327Eki Görüntüle 1481328Eki Görüntüle 1481329Eki Görüntüle 1481331Eki Görüntüle 1481330

Human Gen V1-2-3 kullanıyor musun?

Render süresi ve sistem nedir?

Türkçe eğitim seti hazırlamak için alt yapı oluşturuyorum. Gerçekten "eğitim şart", yalnız SubD için CTRL+1,2,3,4,5'te VRAM yetmedi eldeki. :)

Son hareketi size hiç yakıştıramadım. 😅
Absürt bir şeyler denemek istemiştim, bir anda aklıma geldi. Eğlendim ama yaparken şahsen. 😄

Human Gen V1-2-3 kullanıyor musun?

Render süresi ve sistem nedir?

Türkçe eğitim seti hazırlamak için alt yapı oluşturuyorum. Gerçekten "eğitim şart", yalnız SubD için CTRL+1,2,3,4,5'te VRAM yetmedi eldeki. :)
Human Gen hiç kullanmadım, sculpt ile body mesh oluşturdum; bir kadın bir erkek olmak üzere. Sonrasında tüm modelleri o meshler üzerinden yaptım. Render süresi maksimum bir saat sürüyor, K-Cycles veya E-Cycles Pro kullanıyorum. Workstation sistemi olarak 3090 ve R9 5900X var, OptiX kullanıyorum. SubD için herkes acı çekiyor resmen, zamanında yanlışlıkla neredeyse ekran kartımı yakıyordum.😂

Ekleme: Clothing etc. için Marvelous Designer kullanıyorum, hazır asset alıp kullandığımda oluyor. Bunun dışında HairTool gibi birkaç add-on daha var.

Son düzenleme:

Anladım hocam.Çok teşekkürler konuyu takip edip de verdiğiniz bilgiler ve kaynak önerisi için.Bu konuda tavsiyelere çok ihtiyacım vardı.Modeller de muhteşem görünüyor.Peki bu modelleri yaparken birinin referans fotoğrafıni falan mi kullaniyorsunuz yoksa hayal gücü ile mi yapıyorsunuz ? Bir de karakter modelleme yapmak için çizimin iyi olması gerekir mi hocam açıkçası çizim konusunda ne kadar yetenekliyim bilemiyorum ama gercekçi karakter modelleme ve animasyon yapmayı öğrenmek yapmayı en çok istediğim şeylerden biri diyebilirim

Anladım hocam.Çok teşekkürler konuyu takip edip de verdiğiniz bilgiler ve kaynak önerisi için.Bu konuda tavsiyelere çok ihtiyacım vardı.Modeller de muhteşem görünüyor.Peki bu modelleri yaparken birinin referans fotoğrafıni falan mi kullaniyorsunuz yoksa hayal gücü ile mi yapıyorsunuz ? Bir de karakter modelleme yapmak için çizimin iyi olması gerekir mi hocam açıkçası çizim konusunda ne kadar yetenekliyim bilemiyorum ama gercekçi karakter modelleme ve animasyon yapmayı öğrenmek yapmayı en çok istediğim şeylerden biri diyebilirim
Referans aldığım zamanlar oluyor fakat birebir karakteri tasarlamam gerekiyorsa sadece, örnek olarak aşağıya bırakırım. Çizimin iyi olması konusunda ise şahsen tel ali çizimi dahi yapamam kağıt üstünde, o derecede bir eksiklik var ama genelde oyun hamuru mantığında ve belirli bir düzenle gittiğinden sorun yaratmıyor. Belirli yerlere ölçülü şekilde line çek şekillendir, başka çizim yeteneği gerektirdiğini pek düşünmüyorum. Gerçekçi karakter tasarlama üzerinden gidecekseniz; Anatomi çalışmanız şart ve bol bol character creator'da zaman geçirin (lisans yoksa character customization seçeneği olan oyunlara göz atın.) bana çok faydası oldu ve hazır seçenekler yerine sculpt ile karakterinizi şekillendirin. Attığım kursa kesinlikle göz atın, içerisinde en son ders ile gelebileceğiniz noktayı aşağıya eklerim ayrıca. Aklınıza takılan şeylere etiketlerseniz; yardımcı olmak için elimden geleni yaparım.
HUMAN_course_3.pngHUMAN_course-_2.pngHUMAN_course_1.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı