Blender'da gezinti için fare topu kullanımına alışamamak

roser137

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Blender'da sahnede gezmek için mouse 3 yani mouse topu kullanılıyor. Modelin etrafında dönmek, sağ sola kaydırmak için vs.

Mouse topuna sürekli basıp çekmek normal buton kadar rahat değil. Farklı fareler kullandım fakat hiçbirinde rahat edemedim. Blender'ı açtığımda ilk işim ayarlardan 3 tuşlu fareyi taklit et özelliğini aktifleştirip mouse topu yerine alt tuşunu kullanmak oluyor. Bu şekilde kullanmak çok daha rahat geliyor.

Burada benim yanlış yaptığım bir şey mi var? Blender kullanıp mouse topu rahat diyenler var mı? Benim kullandığım fareler mı çok dandik. Sürekli kullanılacak bir özellik için mouse topunun üzerine basmanın tercih edilmesi çok ciddi bir tasarım hatası gibi geliyor. Bunun için çok tuşlu bir mouse alıp onunla denemeyi de düşünüyorum. Aklımda Razer'ın şu modeli var, ek tuşları mouse3 olarak ayarlasam belki kolay olur:

G300s de düşünüyorum ama eski mouse olduğu için öncelikli tercihim değil.

Blender kullananlar nasıl kullanıyor? Farklı bir mouse ya da alt tuşu ile mi kullanıyorsunuz, yoksa mouse topuna alışmak mı gerekiyor? Farklı mouse kullanıyorsanız tavsiyeniz var mı?

Yaşadığınız sorun büyük ihtimal kullandığınız farelerden kaynaklı. Çok uzun zamandır bilgisayarla haşır neşirim fakat yaklaşık 1.5 yıl öncesine kadar bu mouse'ların orta tuşuna bastığımı kullandığımı hatırlamıyorum. Ta ki blender öğrenmeye başladım uzun süreli kullanımlarda (6 saat ve üstü) sağ elimde daha önce yaşamadığım ağrılar baş gösterdi. Ve bunun sebebi faremdeki orta tuşun gereksiz sert olması ve pan yaparken uzun süre basılı tutmak zorunda olmamdı.

Kullandığım mouse'u değiştirdim fiyatı biraz tuzlu fakat sağlığımdan önemli değil diyerek Logitech Mx Master 3 aldım. Mouse resmen elim oldu Blenderda. Ağrı sızı kalmadı ve ayrıca fazladan üzerinde bulunan düğmelerine numerik pad'de kullandığımız / (Local View) ve , (Frame All Selected) atadım. Böylece kullanırken artık sol elimi de numerik pad'e götürüp zaman kaybetmiyorum.

Yaşadığınız sorun büyük ihtimal kullandığınız farelerden kaynaklı. Çok uzun zamandır bilgisayarla haşır neşirim fakat yaklaşık 1.5 yıl öncesine kadar bu mouse'ların orta tuşuna bastığımı kullandığımı hatırlamıyorum. Ta ki blender öğrenmeye başladım uzun süreli kullanımlarda (6 saat ve üstü) sağ elimde daha önce yaşamadığım ağrılar baş gösterdi. Ve bunun sebebi faremdeki orta tuşun gereksiz sert olması ve pan yaparken uzun süre basılı tutmak zorunda olmamdı.

Kullandığım mouse'u değiştirdim fiyatı biraz tuzlu fakat sağlığımdan önemli değil diyerek Logitech Mx Master 3 aldım. Mouse resmen elim oldu Blenderda. Ağrı sızı kalmadı ve ayrıca fazladan üzerinde bulunan düğmelerine numerik pad'de kullandığımız / (Local View) ve , (Frame All Selected) atadım. Böylece kullanırken artık sol elimi de numerik pad'e götürüp zaman kaybetmiyorum.
Ben de mousedan şüpheleniyorum çok zorluyor mouse topu ile tıklamak dediğiniz gibi ağrı yapabilir uzun süre kullanımda. Normalde ben de mouse topu ile tıklamayı hiç kullanmıyorum yalnızca blenderda lazım oluyor o kadar kullanılmayan bir tuş asında :D . Blender'da da hiç rahat edemediğimden alt tuşu ile kullanmaya başladım ama bu sefer diğer tuşlarla çakışma yapıyor. Elimde bir sürü mouse var hepsinde sert yalnız mouse topu, herhalde çok kaliteli mouse lazım ya da başka bir mouse alıp macro tuşlarından birini mouse3 olarak atamak gerekecek.

Ben bu ucuz klavyeyle birlikte set olarak satılan mouse'lardan kullanıyordum o yüzden çok sıkıntı çektim belirli bir kalitenin üzerindeki mouse'larda sanmıyorum bu problemi yaşayacağınızı. Özellikle deneyerek alma imkanınız varsa çok iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı