BM800 mikrofon ses kartı cızırtı sesi

Ryuji Aisaka

Hectopat
Daha fazla  
Herhangi bir düzeltme yolu var mı? Yani içinde bir parça falan varsa ince işlerden anlayan biriyle düzeltebilirim.

Yanında gelen ses kartını çıkartıp bilgisayara tak direk jak olarak. O parçayı takınca çok cızırtı geldi bende çıkardım öyle kullanıyorum.

Yonka müzik sayfasından alacağım hocam Lastvoice modeli sürekli dip ses olur demişler.

Ses kartı tam olarak ne işe yarıyor?

Yonka müzik sayfasından alacağım hocam Lastvoice modeli sürekli dip ses olur demişler.

Bildiğim kadarıyla ses kartın iyi değilse daha düzgün ses almanı sağlıyor ama zaten gönderdikleri kart çin malı kalitesiz bir şey. Almak istersen ugreen gibi markaların ses kartlarına bakabilirsin.

Bildiğim kadarıyla ses kartın iyi değilse daha düzgün ses almanı sağlıyor ama zaten gönderdikleri kart Çin malı kalitesiz bir şey. Almak istersen Ugreen gibi markaların ses kartlarına bakabilirsin.

Peki sadece mikrofonu kullansam Phantom Power ile gayet verimli ses alır mıyım? Seslendirme için kullanacağım.

Lastvoice paketinde bulunan ses kartı olarak adlandırılan şey aslında ucuz bir dönüştürücü/çoğaltıcı. Bu nedenle çok kalitesiz. Ses kartları basitçe, analog sinyalleri dijital sinyallere (duruma göre tam tersi) dönüştürerek, mikrofon, stüdyo hoparlörü, elektro gitar gibi cihazlardan gelecek sinyalleri bilgisayara bağlamanızı, bu sinyallere bilgisayara aktarılmadan önce müdahale edebilmenizi ve bu sinyal alışverişini mümkün olan en az kayıp en yüksek kaliteyle tamamlamanızı sağlar. Ayrıca bilgisayarınızda oluşturulan ve duyduğunuz bütün seslerin kalitesini de etkileyecektir.

Lastvoice paketinde bulunan USB Ses Kartı (Adaptörü);
1_org.jpg

+48V Destekli bir USB Ses Kartı;
focusrite-scarlett-solo-gen-3-usb-ses-karti-357aa5ddeab87ef4a1090e07d774a1ce-c3ea562e7043da80f...jpg

Peki sadece mikrofonu kullansam Phantom Power ile gayet verimli ses alır mıyım? Seslendirme için kullanacağım.
BM800 özelinde konuşuyorum, mikrofonunuz çalışır, ama ses kartı ister olsun ister olmasın çok verimli, kaliteli bir ses elde edemezsiniz.
Öncelikle BM800 tavsiye ettiğimiz bir mikrofon modeli değil, ortalamanın çok üstünde bir humming/dip ses problemi var. Bilgilendirme amaçlı bir iki şey söyleyeyim. Kondenser mikrofonlar verimli çalışmak için +48v ihtiyacı duyarlar. BM800 de elektret kondenser bir mikrofon, yani +48v olmadan da çalışacaktır. Ama kondenser mikrofonlar, sırf çalışabiliyor diye +48v ses kartı olmadan kullanılmamalıdır, aksi taktirde alacağınız kalite çok düşer. Ayrıca BM800'ü çok çok kaliteli bir ses kartına bağlasanız dahi, göz ardı edilemeyecek kadar yüksek bir dip sesi var. Bu dip ses, mikrofonun diyaframına ulaşan herhangi bir ses dalgası olmasa bile, yani konuşmasanız bile mikrofonun çıkışında hep olacaktır. Bunu kayıtlarda miksajla düzeltmek mümkün evet ama kaydın kalitesini etkileyecektir bu işlem, çünkü ham kayıt kalitesi düşük bir mikrofon. Bu da BM800'ü orta ve üst seviye işlerde kullanılamaz hale getiriyor. Eğlence amaçlı veya giriş seviye seslendirme projeleri için kullanabilirsiniz. Ancak amacınız daha ciddi işler yapmak ise ve bütçeniz kısıtlıysa, ses kartına falan ayıracak bütçeniz yoksa, ikinci el olarak C1-U gibi BM800'den daha kararlı çalışan ve daha kaliteli olan USB Kondenser mikrofonlara bakabilirsiniz. USB mikrofonların içlerinde dahili ses kartı olduğundan çalışmak için haricen ses kartına ihtiyaç duymazlar. Tabii ki, kayıt-seslendirme gibi işlemler için Dahili ses kartları olan USB Mikrofonlar yerine harici bir ses kartı ve kondenser mikrofonlar tavsiye edilir. Ancak ev ortamında kısıtlı bütçeyle, ses kartı almak falan maliyetli olabileceği için direkt USB Mikrofonlara yönelin benim tavsiyem. Aklınıza takılan, merak ettiğiniz bir şey varsa çekinmeden sorun lütfen.

Lastvoice paketinde bulunan ses kartı olarak adlandırılan şey aslında ucuz bir dönüştürücü/çoğaltıcı. Bu nedenle çok kalitesiz. Ses kartları basitçe, analog sinyalleri dijital sinyallere (duruma göre tam tersi) dönüştürerek, mikrofon, stüdyo hoparlörü, elektrogitar gibi cihazlardan gelecek sinyalleri bilgisayara bağlamanızı, bu sinyallere bilgisayara aktarılmadan önce müdahale edebilmenizi ve bu sinyal alışverişini mümkün olan en az kayıp en yüksek kaliteyle tamamlamanızı sağlar. Ayrıca bilgisayarınızda oluşturulan ve duyduğunuz bütün seslerin kalitesini de etkileyecektir.

Lastvoice paketinde bulunan USB Ses Kartı (Adaptörü);
Eki Görüntüle 1588702
+48V Destekli bir USB Ses Kartı;
Eki Görüntüle 1588703

BM800 özelinde konuşuyorum, mikrofonunuz çalışır, ama ses kartı ister olsun ister olmasın çok verimli, kaliteli bir ses elde edemezsiniz.
Öncelikle BM800 tavsiye ettiğimiz bir mikrofon modeli değil, ortalamanın çok üstünde bir humming/dip ses problemi var. Bilgilendirme amaçlı bir iki şey söyleyeyim. Kondenser mikrofonlar verimli çalışmak için +48v ihtiyacı duyarlar. BM800 de elektret kondenser bir mikrofon, yani +48v olmadan da çalışacaktır. Ama kondenser mikrofonlar, sırf çalışabiliyor diye +48v ses kartı olmadan kullanılmamalıdır, aksi taktirde alacağınız kalite çok düşer. Ayrıca BM800'ü çok çok kaliteli bir ses kartına bağlasanız dahi, göz ardı edilemeyecek kadar yüksek bir dip sesi var. Bu dip ses, mikrofonun diyaframına ulaşan herhangi bir ses dalgası olmasa bile, yani konuşmasanız bile mikrofonun çıkışında hep olacaktır. Bunu kayıtlarda miksajla düzeltmek mümkün evet ama kaydın kalitesini etkileyecektir bu işlem, çünkü ham kayıt kalitesi düşük bir mikrofon. Bu da BM800'ü orta ve üst seviye işlerde kullanılamaz hale getiriyor. Eğlence amaçlı veya giriş seviye seslendirme projeleri için kullanabilirsiniz. Ancak amacınız daha ciddi işler yapmak ise ve bütçeniz kısıtlıysa, ses kartına falan ayıracak bütçeniz yoksa, ikinci el olarak C1-U gibi BM800'den daha kararlı çalışan ve daha kaliteli olan USB Kondenser mikrofonlara bakabilirsiniz. USB mikrofonların içlerinde dahili ses kartı olduğundan çalışmak için haricen ses kartına ihtiyaç duymazlar. Tabii ki, kayıt-seslendirme gibi işlemler için Dahili ses kartları olan USB Mikrofonlar yerine harici bir ses kartı ve kondenser mikrofonlar tavsiye edilir. Ancak ev ortamında kısıtlı bütçeyle, ses kartı almak falan maliyetli olabileceği için direkt USB Mikrofonlara yönelin benim tavsiyem. Aklınıza takılan, merak ettiğiniz bir şey varsa çekinmeden sorun lütfen.

Cansınız hocam Behringer C1u çok daha iyi mi diyorsunuz temiz ses için? Ve standı pop filteri falan var mı BM800 setindeki gibi? Ayrıca BM800 için bazı kullananlarda dip ses yokmuş sanırım direkt olduğu gibi kullananlar +48v kutudan çıkan "ses kartı" ile.

Cansınız hocam Behringer C1u çok daha iyi mi diyorsunuz temiz ses için? Ve standı pop filteri falan var mı BM800 setindeki gibi? Ayrıca BM800 için bazı kullananlarda dip ses yokmuş sanırım direkt olduğu gibi kullananlar +48v kutudan çıkan "ses kartı" ile.
Hocam ben 2 farklı markanın bm800ünü tecrübe ettim eşten dosttan. Biri SELMEZ diğeri Lastvoice. Dip ses olmaması gibi bir durum yok, dinlenilen kaynak, kablo ve Arabirim kalitesi, dip sesin duyumunu etkiler, bu olmadığı anlamına gelmez. Siz duymazsınız, paylaşırsınız başkası duyabilir, veya düzenlerken sinyal sesi az geldiğinde, boostladığınızda dip sesler daha belirgin olup moralinizi mahvedebilir. Denediğim iki BM800 de yüksel dip sese sahipti en azından müzik prodüksiyonu için. Normalde mikrofonların "Equivalent Noise/Self Noise" olarak sundukları değerler vardır, bu değerler belirli ölçüm ve metotlarla elde edilir. Stüdyo ortamı için 16 dB (A-weighted) ve üstü self noise, akustik/ses yalıtımsız ev ortamında hazırlanacak projeler için ise 23 dB (A-weighted) ve üstü self noise'lar kabul edilemez. Behringer C1 21 dB, C1-U modeli ise 23 dB self noise sunuyor. BM800'ün sunduğu self noise resmi olarak ölçülmemiş. Kullanıcı ölçümüne göre 27-29 dB arası bir self noise değeri olduğu konuşuluyor. Tek sorun bu da değil, sinyal-gürültü oranına vurduğunuzda aradaki fark daha çok açılıyor. Diyafram hassasiyeti, kondansatör kalitesi malzeme kalitesi falan bahsetmiyorum bile. C1-U ile alacağınız ses kalitesi BM800'ü beşle çarpıp ikiye böler. İkinci el bulabilirseniz çok iyi olur sizin için. C1 ile C1-U aynı mikrofon, C1 XLR, C1-U(USB) bağlantı tipine sahip, aman karıştırmayın. Xlr olanı edinirseniz ses kartı farz olur. Usb olanın kablosu içinden çıkıyor, bir ucu bilgisayara, bir ucu mikrofona. Ve üzgünüm iki modelin de kutu içeriğinden pop filter ya da shockmount çıkmıyor. İkinci el alırsanız satıcı belki ilaveten dahil edebilir fiyata. Ancak şart değil evde pop filtre yapımı çok basit. Ben yakın zamanda kullanmadığımdan, evde durduğundan sattım C1-U modelini. Şu anda kayıtlar için AT-2035, yayın ve podcasting için Rode Podcaster(USB) kullanmaktayım.

Hocam ben 2 farklı markanın BM800'ünü tecrübe ettim eşten dosttan. Biri SELMEZ diğeri Lastvoice. Dip ses olmaması gibi bir durum yok, dinlenilen kaynak, kablo ve Arabirim kalitesi, dip sesin duyumunu etkiler, bu olmadığı anlamına gelmez. Siz duymazsınız, paylaşırsınız başkası duyabilir, veya düzenlerken sinyal sesi az geldiğinde, boostladığınızda dip sesler daha belirgin olup moralinizi mahvedebilir. Denediğim iki BM800 de yüksel dip sese sahipti en azından müzik prodüksiyonu için. Normalde mikrofonların "Equivalent Noise/Self Noise" olarak sundukları değerler vardır, bu değerler belirli ölçüm ve metotlarla elde edilir. Stüdyo ortamı için 16 dB (A-weighted) ve üstü self noise, akustik/ses yalıtımsız ev ortamında hazırlanacak projeler için ise 23 dB (A-weighted) ve üstü self Noise'lar kabul edilemez. Behringer C1 21 dB, C1-U modeli ise 23 dB self noise sunuyor. BM800'ün sunduğu self noise resmi olarak ölçülmemiş. Kullanıcı ölçümüne göre 27-29 dB arası bir self noise değeri olduğu konuşuluyor. Tek sorun bu da değil, sinyal-gürültü oranına vurduğunuzda aradaki fark daha çok açılıyor. Diyafram hassasiyeti, kondansatör kalitesi malzeme kalitesi falan bahsetmiyorum bile. C1-U ile alacağınız ses kalitesi BM800'ü beşle çarpıp ikiye böler. İkinci el bulabilirseniz çok iyi olur sizin için. C1 ile C1-U aynı mikrofon, C1 XLR, C1-U(USB) bağlantı tipine sahip, aman karıştırmayın. XLR olanı edinirseniz ses kartı farz olur. USB olanın kablosu içinden çıkıyor, bir ucu bilgisayara, bir ucu mikrofona. Ve üzgünüm iki modelin de kutu içeriğinden pop filter ya da shockmount çıkmıyor. İkinci el alırsanız satıcı belki ilaveten dahil edebilir fiyata. Ancak şart değil evde pop filtre yapımı çok basit. Ben yakın zamanda kullanmadığımdan, evde durduğundan sattım C1-U modelini. Şu anda kayıtlar için AT-2035, yayın ve podcasting için Rode Podcaster(USB) kullanmaktayım.

Peki standı falan var mı Behringer'in pop filteri vesaire?

Peki standı falan var mı Behringer'in pop filteri vesaire?
Behringer, Rode gibi markalar pop filter gibi aksesuarları haricen satmıyor diye biliyorum, Behringer'in TM1, Rode'un NT1 gibi üst modellerinde kutu içeriğine dahil pop filter shock mount falan var ancak, dert etme bunu pek. Piyasada bulunan shockmountlar pop filterlar hemen hemen her mikrofona uyuyor. Behringer c1-u kutusunda stand için dönüştürücü de çıkıyor her tip standa monte edebilirsin, pop filter zaten her mikrofona uyuyor mikrofona değil de standa ya da shock mounta monte edildiği için. Bende sh 101 shock mount var, c1-u zamanında almıştım, şu an rode mikrofonuma da, at2035e de uyuyor.

Geri
Yukarı