Çözüldü BMW 3.20D xDrive Gaza basınca tekleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kursat61

Centipat
Daha fazla  
Aracımda gaza basınca titreme (tekleme) sorunuyla karşılaşmaya başladım. Aracım boştayken gaz basınca aynı sorunla karşılaşmıyorum. Sorunun kaynağı ne olabilir?
Araç bilgileri: BMW 3.20D xDrive.

Çözüm
Arkadaşlar sorun lastiklerden kaynaklanıyormuş. Araca uygun olmayan lastik takılmış. Servise gittiğimde böyle söylediler. Uygun olmayan lastik tekleme sebebi olabiliyormuş. Araca uygun olmayan lastik kullanmaya devam ederseniz aracın şanzımanı ve aksını bozabilirsiniz. Araçlara uygun lastik takmaya ve lastiklerin birbiriyle uyumuna dikkat etmeliyiz. Aracın lastiklerini değiştirdim tekleme sorunu ortadan kalktı. Sorun ve çözümü hiç beklenmedik bir yerden geldi.
Uygun olmayan lastik derken siz ne takmıştınız?

Uygun ebattan kasıt neymiş? Evet jant ebatlarına uygun ideal lastik ebatları kapı eşiğinde yazıyor ama siz ne takmış olabilirsiniz?

Ben BMW'de çalışıyorum, dedikleri doğru ama gerçekten anlamsız ve alakasız bir ebat takılmalı. O da anca DSC'yi devreye sokarak tekleme değil de anlık güç kesintisine sebep olabilir. Bu da çok zor bir ihtimal.

235/45R17 takılmıştı araca 225 olmalıydı. Güç kesintisi de olmadı arabada yani onu da anlamadım. Ses de kesildi bilgisayara bağlandı araç bir sorun da bulunmadı.

Bahsettiğiniz ebat değişimi %3’ten daha düşük. Tekleme problemi zaten yaratmaz. Bana hiç mantıklı gelmedi bu açıklama. Ya da sizin teklemeden kastınız başka.
Hocam olabilir. Teklemeden kastım şöyle düşünün: Hafif şekilde sürekli frene bastığınızı düşünün.
Hocam olabilir. Teklemeden kastım şöyle düşünün: Hafif şekilde sürekli frene bastığınızı düşünün.
Tam açıklayamamış olabilirim. :D
Böyle adım adım ilerliyordu ama çok da hissettirmeden sadece normal bir şey olmadığını anlayabildim öyle söyleyeyim. Zaten serviste de ilk sordukları 'araçta performans farklılığı oldu mu?' sorusuydu.

Yeni konular

Geri
Yukarı