Boeing 737 MAX Motor Arızası Sebebiyle Acil İniş Yaptı

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Air Canada'ya ait Boeing 737 MAX Kanada'nın Montreal şehrine gitmek üzere havalandı. Ancak kalkıştan kısa süre sonra uçağın göstergelerinde sol kanat yakıt deposunda bir sorun olduğu görüldü. Uçağın pilotları acil iniş kararı alırken sol motorun devre dışı kaldığı belirtildi.

Marana'dan kalkan uçak Tucson'a güvenli bir şekilde iniş yaparken, uçakta sadece 3 mürettebat bulunduğu açıklandı.

Uzun süre (neredeyse 20 ay) yatan uçaklar uygun depolama koşullarında tutulmadıysa, kitabına uygun idamesi yapılmadıysa uzun süre sonra uçuşa çıktığında bu tarz teknik hatalar çıkabiliyor uçaklarda. 1.5 yıl arabanızı çalıştırmadığınızı düşünün. Ne olur?

Umarım 737 Max 1 kişinin daha mezarı olmaz, emniyetli bir şekilde göklerde hizmet vermeye devam eder.

lead-air-canada-image.jpg

Hocam ben bu olayı hala anlamadım gitti. Neden böyle olaylarda ana karakter Boeing? Ben daha bu tarz olaylarda Airbus hiç duymadım. Airbus bu tarz bir olaya karıştı ise kulağıma gelmedi yani, en azından. Ama Boeing ile sanki bu olaylar ayrılmaz ikili gibi.

Hocam ben bu olayı hala anlamadım gitti. Neden böyle olaylarda ana karakter Boeing? Ben daha bu tarz olaylarda Airbus hiç duymadım. Airbus bu tarz bir olaya karıştı ise kulağıma gelmedi yani, en azından. Ama Boeing ile sanki bu olaylar ayrılmaz ikili gibi.
Kim dedi sana Airbus sütten çıkmış ak kaşık? Bu işin markası, şirketi yok. Havacılıkta kurallara uymazsanız, yolunuzdan şaşarsanız sonucu kötü olur. Düzeltmesi ve eski itibarı toplaması da haliyle daha zor olur. Havacılık küresel bir sektördür ve en ufak hatanızı Filipinler'de yaşayanlar bile duyar.

Her uçak yaşar böyle sorunları. Fakat Boeing olunca basının ve medyanın ilgisini biraz daha fazla çekiyor:) Malum popüler oldu Boeing son yaşadığı talihsizliklerle beraber;)

Airbus, Embraer, Cessna, Tecnam... hepsinde üç aşağı beş yukarı sorun yaşanıyor ama işte Boeing biraz mimlendi. Üzerindeki kötü şöhreti elbet atacak ilerleyen zamanlarda:)

Son düzenleme:
1.5 yıl arabanızı çalıştırmadığınızı düşünün. Ne olur?
6 yıllık aradan sonra ilk marşta çalışan araba biliyorum. :D Efsane kasa Corolla...

Şaka bir yana bu dediğin nedenden dolayı ufak tefek epey sorun yaşanacağını tahmin ediyordum açıkçası. Sürpriz olmadı şimdiden görülmeye başlaması.

6 yıllık aradan sonra ilk marşta çalışan araba biliyorum. :D Efsane kasa Corolla...
6 yıl arabaya dokunmayacak biri için iyi bir tercih olmuş, işini biliyormuş. Farklı bir araba olsa...

Air Canada uçağa nasıl baktı bilemem ama bu tarz arızalarının böyle durumlarda oluştuğuna tanık olmuştum.

Her uçak yaşar böyle sorunları. Fakat Boeing olunca basının ve medyanın ilgisini biraz daha fazla çekiyor:) Malum popüler oldu Boeing son yaşadığı talihsizliklerle beraber;)

Airbus, Embraer, Cessna, Tecnam... hepsinde üç aşağı beş yukarı sorun yaşanıyor ama işte Boeing biraz mimlendi. Üzerindeki kötü şöhreti elbet atacak ilerleyen zamanlarda:)
5 ay aralıkla iki ciddi uçak nedenli ölümlü kaza ve bütün AB'de ve Dünya'da uçuşu yasaklanan bir uçak için "Her uçak yaşar böyle sorunları." ve "talihsizlik" demek bu işin ciddiye alınmadığını anlamına geliyor. Tam da uçaklar yeniden izin alacakken böyle bir şeyin olması itibarını daha da zedeleyecektir. Başka uçak üreticilerinde bu kadar fazla ciddiye alınması gereken "talihsizlik" olmamıştı.

5 ay aralıkla iki ciddi uçak nedenli ölümlü kaza ve bütün AB'de ve Dünya'da uçuşu yasaklanan bir uçak için "Her uçak yaşar böyle sorunları." ve "talihsizlik" demek bu işin ciddiye alınmadığını anlamına geliyor. Tam da uçaklar yeniden izin alacakken böyle bir şeyin olması itibarını daha da zedeleyecektir. Başka uçak üreticilerinde bu kadar fazla ciddiye alınması gereken "talihsizlik" olmamıştı.
Airbus A320 tanıtım uçuşu esnasında “talihsizlik” sonucu düştü:) Her firma yaşayabilir bunu. Her gün yolunda giden işler bir anda tersine dönebilir. B777X’in kapı basınç testi binlerce kez yapılmıştır ama FAA oradayken kapı “talihsizlik” sonucunda patladı:)

Yani havacılığın içinde olsan “talihsizlik” ne demek o kadar net anlarsın ki şaşırırsın bile. Sen her şeyi %100 özenle yapabilirsin ama o gün her şey tersine dönebilir.

Tekrar söyleyebilirim açıkçası “her uçak böyle sorunlar yaşar” çünkü insan üretimi bir araç bu. İnsan demek hata demektir. Aç uçak kazalarının hepsini izle neredeyse %95’i “talihsizlik” sonucu düşmüştür:)

Geri
Yukarı