Boeing 737 MAX Motor Arızası Sebebiyle Acil İniş Yaptı

Airbus A320 tanıtım uçuşu esnasında “talihsizlik” sonucu düştü:) Her firma yaşayabilir bunu. Her gün yolunda giden işler bir anda tersine dönebilir. B777X’in kapı basınç testi binlerce kez yapılmıştır ama FAA oradayken kapı “talihsizlik” sonucunda patladı:)

Pilot "Motorlar geç tepki verdi" demişti, Airbus da pilot uçağı çok alçak uçurdu demişti sanırım. Bir şirketin başına gelebilecek en kötü olay, tanıtım uçuşunda en gözde uçağının yere çakılması...

5 ay aralıkla iki ciddi uçak nedenli ölümlü kaza ve bütün AB'de ve Dünya'da uçuşu yasaklanan bir uçak için "Her uçak yaşar böyle sorunları." ve "talihsizlik" demek bu işin ciddiye alınmadığını anlamına geliyor. Tam da uçaklar yeniden izin alacakken böyle bir şeyin olması itibarını daha da zedeleyecektir. Başka uçak üreticilerinde bu kadar fazla ciddiye alınması gereken "talihsizlik" olmamıştı.

Uzay programında da aynı hataları yapıyorlar, Boeing'e özel diye düşünüyorum artık. İşin arka planında çok, çok fazla politika döndürüyorlar.

Pilot "Motorlar geç tepki verdi" demişti, Airbus da pilot uçağı çok alçak uçurdu demişti sanırım. Bir şirketin başına gelebilecek en kötü olay, tanıtım uçuşunda en gözde uçağının yere çakılması...
Aynen aynen. Yanlış hatırlamıyorsam sorun altimetre saatinin yanlış göstermesi çıkmıştı. 100 ft. eksik göstermişti galiba.

Aynen aynen. Yanlış hatırlamıyorsam sorun altimetre saatinin yanlış göstermesi çıkmıştı. 100 ft. eksik göstermişti galiba.

Resmi rapor böyle verilmiş, Wikipedia'da. Çeviri ile çevirdim, kural ihlali yapmamak için:

Resmi rapor
BEA'nın resmi raporu, kazanın olası nedeninin aşağıdakilerin bir kombinasyonu olduğu sonucuna vardı:

Çok düşük üst geçit yüksekliği, çevredeki engellerden daha alçak;
Hız çok yavaş ve mümkün olan maksimum saldırı açısına ulaşmak için düşüyor.

Motor hızı uçuş rölanti hızına ayarlandı.

Geçiş gücünün geç uygulanması.

Ayrıca, büro, 100 fitin altına inişin kasıtlı yapılmaması durumunda, mürettebatın "yer seviyesinden" (AGL) irtifa ile ilgili olarak kendilerine sunulan görsel ve işitsel bilgileri uygun şekilde hesaba katmadaki bir başarısızlıktan kaynaklanabileceği sonucuna vardı. uçağın.

Rapor ayrıca şunları tavsiye etti:

Tüm gösteri uçuşlarından yolcular yasaklanmalıdır
Uçuş ekiplerine, hava alanlarının uygun şekilde keşfedilmesi sağlanmalıdır.

Havayolu şirketi prosedürleri, irtifa ile ilgili resmi düzenlemelere uyduklarından emin olmak için gözden geçirilmelidir.

Uçak bakımı ve donanımları tamiri önemli belki altimetre saati bozuktu, veya başka havacılık frimaları bakım konusunda ketum olur mu? Bilmem, ama bazı kazalar ya pilot ya bakımsızlıktan.

Bu tür donanım hatları olabiliyor ve aslında ölümcül kaza olmadan kurtulmak da mümkün bir noktada, Birgen Air'in B757 kazası buna en iyi örnek.

Bazen de bir şeylerin yanlış gitmesi gerekiyor ve gidiyor. Şöyle de bakmak lazım, yapılan kazalar, kayıplar, her ne kadar acı olsa da, sektörün gelişmesini sağlıyor. Çünkü insan, başarısız olmadan bazı şeyleri oturtamıyor, öğrenemiyor.

Son düzenleme:
Bu tür donanım hatları olabiliyor ve aslında ölümcül kaza olmadan kurtulmak da mümkün bir noktada, Birgen Air'in B767 kazası buna en iyi örnek.

Bazen de bir şeylerin yanlış gitmesi gerekiyor ve gidiyor. Şöyle de bakmak lazım, yapılan kazalar, kayıplar, her ne kadar acı olsa da, sektörün gelişmesini sağlıyor. Çünkü insan, başarısız olmadan bazı şeyleri oturtamıyor, öğrenemiyor.
Şimdi donanım daha iyisini yaparlar mantıklı bir bakış açısı ama, bana kalsa frimaların içinde bizim bilmediğimiz politik durumlar olabilir.

Bu tür donanım hatları olabiliyor ve aslında ölümcül kaza olmadan kurtulmak da mümkün bir noktada, Birgen Air'in B767 kazası buna en iyi örnek.

Hocam sanırsam bir yanlışlık olmuş.
Uçağın modeli B757 olacak.

Uçak bakımı ve donanımları tamiri önemli belki altimetre saati bozuktu, veya başka havacılık frimaları bakım konusunda ketum olur mu? Bilmem, ama bazı kazalar ya pilot ya bakımsızlıktan.
Uçak kazalarının %90’ı insan hatası zaten:) Maalesef insan faktörü havacılık için bir tehdit anlaşılan:)
Resmi rapor böyle verilmiş, Wikipedia'da. Çeviri ile çevirdim, kural ihlali yapmamak için:

Gösteri uçuşu şartları belirlendi bu kaza ile anlaşılan:)
Şimdi donanım daha iyisini yaparlar mantıklı bir bakış açısı ama, bana kalsa frimaların içinde bizim bilmediğimiz politik durumlar olabilir.
Maliyet derdi var maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı