Boeing 747'nin Bombeli Tasarımının Sebebi Nedir?

Doğru Cevap Nedir?

• Oy verenlerin toplamı
    51
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Bildiğiniz üzere 747 1.5 katlı bir uçak. Üst katı yarım kat olarak geçiyor. Bu uçağın ilk versiyonunda (747-100) gördüğünüz gibi üst kat oldukça küçük yapılmış.

unknown.png

747-4'e baktığımızda ise üst katın uzatıldığını görüyoruz. Benim de size sorumun kaynağı tam olarak burası.

unknown.png

Boeing mühendisleri bu uçağı tasarlarken neden üst katı düz değil de bu şekilde bombeli yapmayı tercih etti?

A-
Şirketlerin isteği üzerine üst katın uzatılmasıyla daha fazla yolcu taşıyabilmek.
B- 1. kata sığmayan kokpiti koyabilmek için 2. katın gerekli olması.
C- Uçağın aerodinamik verimini arttırmak için.
D- Bu gibi büyük uçaklarda (uzun rotalar yapan) pilotlar ve kabin ekibi için dinlenme alanlarının olmasının kurallar gereği zorunlu tutulması.
E- Boeing'in bu uçağı çok amaçlı yapmak istemesi ve kargo versiyonunda burnunun açılması için 2. katın gerekli olması.
F- Klasik tasarımların önüne geçerek şirketlerin (dönemin Pan Am'ı) gözünü boyayabilmek için.

Biraz araştırma yaptım, Google'da cevabı bulmanız zor. Sallamak serbest, kendinize göre mantıklı gelen fikirleri belirtmek zorunlu. Anketi kullanırsanız cevapların oranlarını anlayabiliriz. Bu çakal Boeing neden böyle yapmış bak benim de kafama takıldı şimdi, ben de düşüneyim biraz :D

Cevap E diyorum. Hatta 747 ilk proje aşamasındayken bir kargo uçağı olarak tasarlandı diye biliyorum. İlk tasarım sırasında kokpit üstte, yükleme alanı altta olacak şekilde yapılıp sonradan yolcu versiyonu başarılı olunca üst katta daha fazla yolcu alanı için sonraki modelde uzatıldı sanırım.

Not: Cevabımı 3. sayfada değiştirdim, sonra bunu doğru kabul etmeyin. :D

Son düzenleme:
Son düzenleme:
İlk görselden ikinciye geçişten mi bahsediyoruz yoksa başta neden ilk fotoğraf gibi üretildiği mi?
Olayın koptuğu yer orası. Orayı okuyucunun anlama gücüne bırakıyorum. Akademisyen olsam çok can çektirirmişim :D Sen ne anladın? Ona göre cevabını ver bakalım.

Bir de Boeing'den bahsediyoruz, yani adamlar paranın tanrısı
O dönemde Boeing'in paranın tanrısı olduğunu sanmıyorum, rakiplerinin sayısı daha fazlaydı ve Boeing'i farka götüren ilk model 737'ye kadar lider değildi sanırım. Bu uçak da o dönemlerden geliştirilen bir model.

Bir "nüans" nedeniyle hepimize ters köşe yapacakmışsın gibi geliyor ama neyse.

Yeni konular

Geri
Yukarı