Bölüm ve meslek seçimi

gdeniz123

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba,
Ben 15 yaşındayım. Bursa'daki en iyi- 2. veya 3.- Anadolu Lisesi'ne gidiyorum. Lisemizde öğretmenler kaliteli lakin sadece onların anlattıklarıyla olmuyor. Bunun için çok çalışıyorum. İlk sınavlarım da çok iyi geçti diyebilirim. Bu sene fizik dersini görmemizle beraber fiziğe ilgim arttı. Ünlü Türk veya yabancı fizikçileri araştırdım yaptıkları çalışmalara baktım ve iyice araştırma isteğim arttı.

Üniversitede de fizik bölümünde okumak istiyorum. İstanbul veya Ankara'da okuyabilmek zor olacak benim için maddi yönden. Bu yüzden Uludağ Üniversitesi'nde okumak istiyorum. Yani seviyesini de bilmiyorum çok fazla lakin şehir dışında okumak için maddi durum iyi değil. Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik bölümünde okumak istiyorum.

Lakin daha hangi anabilim dalında okumak istediğimi kararlaştıramadım çünkü daha bilmediğim çok fazla bilgi var. Bunların hepsini bir anda öğrenmek istiyorum. Ama aklımda bir soru var. Ben bu üniversiteyi ve istediğim bölümü kazandım diyelim. İş imkanlarım nasıl olur? İş bulurken zorlanır mıyım? Kendimi üniversitede ve lisede geliştirmek istiyorum, geliştiriyorum da. Bu durumda hangi kurumlarda iş bulabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden ODTÜ'nün bile fizik bölümü için belirlediği puan yerlerde... Maalesef, ülkemizde öğretmek olarak atanmak oldukça zor. Fizik, matematik gibi bölümlerde hele... Çevik kuvvet olarak görev yapan ODTÜ Fizik mezunu arkadaşım var.

Bu ülke hayallerini yaşayabileceğin bir ortam sunmuyor sana. İllaki okuyacaksanız, kesinlikle akademik kariyere odaklanarak üniversitenizde kalmaya çalışın. Hem iyi ücret, hem de yorucu olmayan iş koşullarına sahipler.

Son düzenleme:
Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden ODTÜ'nün bile fizik bölümü için belirlediği puan yerlerde... Maalesef, ülkemizde öğretmek olarak atanmak oldukça zor. Fizik, matematik gibi bölümlerde hele... Çevik kuvvet olarak görev yapan ODTÜ Fizik mezunu arkadaşım var.

Bu ülke hayallerini yaşayabileceğin bir ortam sunmuyor sana. İllaki okuyacaksanız, kesinlikle akademik kariyere odaklanarak üniversitenizde kalmaya çalışın. Hem iyi ücret, hem de yorucu olmayan iş koşullarına sahipler.
Bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:

Atanamayan bir bilgisayar öğretmeni olarak katılıyorum kardeşim. Fizik Bölümü boş. İş imkanı sıfıra yakın. PDR oku, tıp oku, iyi bir üniversitede mühendislik oku. Fizik okuma demiyorum oku ama hobi olarak oku :)

Atanamayan bir bilgisayar öğretmeni olarak katılıyorum kardeşim. Fizik Bölümü boş. İş imkanı sıfıra yakın. PDR oku, tıp oku, iyi bir üniversitede mühendislik oku. Fizik okuma demiyorum oku ama hobi olarak oku :)
Tıp bölümü istemiyorum çünkü kan beni tutuyor. Parmağım kanayınca değil lakin küçükken ayağıma kavanoz düşmüştü ve baya kanamıştı o zamanlarda baya kan tutmuştu beni. Yani kanlı bir ameliyat filan izleyeceğimi bile sanmıyorum nasıl doktor olayım. Veterinerlik, diş hekimliği de bana uygun değil diye düşünüyorum. Fiziğe ilgim çok fazla. Tabi ki zaman içinde ilgilim değişeceğini biliyorum lakin çok uzun zamandan beridir de içimde vardı ancak yakın zamandan beri uğraşabiliyorum, okuyabiliyorum. Bilgisayar programcılığı , mühendisliği, inşaat, makine mühendisliği de istemiyorum. Öğretmen olmak da istemiyorum. Bir şirkette veya üniversitede kalamaz mıyım?

Türkiye'de Fen Bilimleri genelde boş bölümler olarak görülüyor, fakat normalde bu şekilde düşünülmemesi gerek. Çünkü teknolojideki ve bilimdeki gelişmeleri Mühendislere değil de Bilim İnsanlarına borçlu olduğumuzu düşünüyorum. Eğer bir bilim insanı olmak istiyorsan yurt dışına açılman gerekebilir yoksa Türkiye'de kalmak dünyadaki bilimsel çalışmalara da uzak kalmana neden olabilir. Sonuçta CERN ve bilumum bilimsel çalışma için Türkiye'deki kaynaklar yetersiz. Hiç yok demiyorum çünkü çok yakınımda büyük araştırmalar yapan bir Merkez mevcut. Bilkent Üniversitesi'nde okuyorum ve kampüsün içinde NANOTAM isimli bir Nanoteknoloji Araştırma Merkezi var. Örneğin burada çalışan profesör hocalarımızın araştırdığı bir konu görünmezlik pelerini hakkındaydı. Geçenlerde Bilkent, Aselsan ile büyük bir anlaşma yaptığını, NANOTAM'ın artık seri üretim ile Galyum Nitrat Transistörlerini üreteceğini açıklamıştı. Dünyada 4 yerde üretildiğini eklemişler. Sonuca gelirsek, Fen Bilimlerine girip iyi yerlere gelebilirsin de, gelemeyebilirsin de. Senin azim ve çalışmaların bunu belirleyecek. Ayrıca Fen Bilimlerinde öğretim kalitesi -mühendislikten farklı olarak- üniversitedeki imkanlara göre değiştiği için iyi bir eğitim biraz da üniversitene bağlı. Seçip seçmemek senin kararın.

Linkler:
Aselsan - Nanotam Haberi
NANOTAM
UNAM

Merhaba,
Ben 15 yaşındayım. Bursa'daki en iyi- 2. veya 3.- Anadolu Lisesi'ne gidiyorum. Lisemizde öğretmenler kaliteli lakin sadece onların anlattıklarıyla olmuyor. Bunun için çok çalışıyorum. İlk sınavlarım da çok iyi geçti diyebilirim. Bu sene fizik dersini görmemizle beraber fiziğe ilgim arttı. Ünlü Türk veya yabancı fizikçileri araştırdım yaptıkları çalışmalara baktım ve iyice araştırma isteğim arttı.

Üniversitede de fizik bölümünde okumak istiyorum. İstanbul veya Ankara'da okuyabilmek zor olacak benim için maddi yönden. Bu yüzden Uludağ Üniversitesi'nde okumak istiyorum. Yani seviyesini de bilmiyorum çok fazla lakin şehir dışında okumak için maddi durum iyi değil. Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik bölümünde okumak istiyorum.

Lakin daha hangi anabilim dalında okumak istediğimi kararlaştıramadım çünkü daha bilmediğim çok fazla bilgi var. Bunların hepsini bir anda öğrenmek istiyorum. Ama aklımda bir soru var. Ben bu üniversiteyi ve istediğim bölümü kazandım diyelim. İş imkanlarım nasıl olur? İş bulurken zorlanır mıyım? Kendimi üniversitede ve lisede geliştirmek istiyorum, geliştiriyorum da. Bu durumda hangi kurumlarda iş bulabilirim?
Şu an ne oldunuz?

Geri
Yukarı