Boğaza kaçan dile nasıl müdahale etmeliyiz ?

eopFnc

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Birisinin dili boğazına kaçarsa nefes alamazsa nasıl müdahale edebiliriz? Bu konu hakkında bilgisi olan var mı ? Ya da olay bizim başımıza gelirse nasıl kendimizi kurtarabiliriz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Genel olarak bayılmalarda ve nöbetlerde görülen bu duruma kendi kendinize müdahale etmeniz pek mümkün olmayabilir.
Bir başkasına olduğunda ise öncelikle bayılma veya nöbet anına denk geldiyseniz kişiyi yan yatırmaya dikkat edin, eğer biraz geç kaldıysanız kişinin ağzını açmanız ve parmaklarınızı kullanarak kaymasını önlemek için bez kullanarak dilini dışarıya çıkarmalısınız. Aksi takdirde nefes alamama durumu olabilir.

Genel olarak bayılmalarda ve nöbetlerde görülen bu duruma kendi kendinize müdahale etmeniz pek mümkün olmayabilir.
Bir başkasına olduğunda ise öncelikle bayılma veya nöbet anına denk geldiyseniz kişiyi yan yatırmaya dikkat edin, eğer biraz geç kaldıysanız kişinin ağzını açmanız ve parmaklarınızı kullanarak kaymasını önlemek için bez kullanarak dilini dışarıya çıkarmalısınız. Aksi takdirde nefes alamama durumu olabilir.

Videolu olarak anlatan var mı ? Ben aradım fakat bulamadım .

Büyük ihtimal dişleri kilitlenecektir ama aldırmayın tutup çekin elleriniz çok acıyacaktır ama hayat kurtaracaksınız.

Bir keresinde, müsabakada tanık olmuştum hocam. Kalemle tutup çekmişti hakem. Arkadaşın dediği gibi canı yanacaktır ama, en azından ucuz atlatılmış olur.

Bende tanık oldum bu perşembe perşembe beden dersinde arkadaşımın dili boğazına kaçtı Allaha şükür beden hocası kurtardı .

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı