Boğaziçi üniversitesi imkansız mı?

Naughty Kid

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba dostlarım,
ben 10. sınıf öğrencisiyim. Dersler notlarım 50-60'da var 80-90'da var. Çalıştıklarımdan yüksek, çalışmadıklarımdan düşük alıyorum açıkcası. Önümde üniversite sınavı için tam iki sene var. İki sene yoğun bir tempoyla çalışsam ek eğitimler alsam sizce Boğaziçi üniversitesi bilgisayar mühendisliğini kazanabilir miyim? Çevremdekiler boş hayaller peşindesin, istediğin şey imkansız diyor. Bende sürekli kendime yapamam diyorum. Yani oraya gidenlerde insan sonuçta neden kazanamayayım diyorum ardından. Yani imkansız mı? Yorumlarınız için teşekkürler..

Üniversite sınavı , okul sınavlarından farklıdır. Tam anlamıyla psikolojik bir savaştır. Heyecanın ile savaşırsın. Okuldaki aldığın notlar üniversite sınavın için herhangi bir örnek teşkil etmesin. Sen eksik olduğunu düşündüğün her dersin her konunun üstünde durup onu kapatmaya çalışırsan elbette sınavda bir şekilde halledersin. Bir de üniversite sınavında çıkmış sorulara bak. Çöz demiyorum. 12. Sınıfa gelince bol bol çözersin. Şu an sadece matematik ve fen sorularına çok iyi bakıp irdelemeni istiyorum. Yorum getirecek soruların olduğunu göreceksin. Devlet senden yorum getirmeni istiyor. Okuldaki gibi yarım,tam sayfa işlem yapıp sonuca gitmeni istemiyor. Sadece bir püf noktasını görmeni, beynini kullanmanı istiyor. Onu gördükten sonra gerekli formülü kullanıp cevaba ulaşmanı istiyor. Şimdi böyle bir sistem olduğu için okuldaki 80 90 100 alan öğrenciler bazen bu "görememe" yüzünden soruyu cevaplayamıyor. Unutma, her 80 100 alan insan o soruyu yapamayabilir. Belki çalışma sistemi ezberci sistemdir, okulda beynini kullanmadan 100 alıyordur o yüzden üniversite sınavında yapamıyordur ya da heyecandan dolayı o püf noktayı beynini o an kullanamadığı için görememiştir ve yanlış cevap vermiştir. Dediğim gibi okul sınavları hiç bir şekilde üniversite sınavı için örnek teşkil etmez. Yardımcı olabileceğim başka konu varsa seve seve yardım ederim.

Öncelikle kendine ümitsizlik verme. Sen düzenli ve iyi bir çalışma yapar isen olmaması için bir neden yok. Bence şimdi çalışmaya başla. Zamanın uzun. Güzel bir şekilde çalışır isen yapabileceğini düşünüyorum.

Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim güzel insanlar. Motive ettiniz beni. Düzenli çalışma programı yaptım kendime. Hafta içi şu saat aralığında diye konu belirleyip öğrenip, test çözüyorum. Kazanırsam eğer sizlerinde büyük bir payı var. Umarım o google, facebook gibi büyük şirketlerde çalışan biri olurum. Herşey için sağolun :)

Başarılar dilerim. Sınav çalışma ve ders programı için hocalarından yardım almanı öneririm. Onlar senin seviyeni bildikleri için sana daha yararlı programlar ve teknikler verebilir.

Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim güzel insanlar. Motive ettiniz beni. Düzenli çalışma programı yaptım kendime. Hafta içi şu saat aralığında diye konu belirleyip öğrenip, test çözüyorum. Kazanırsam eğer sizlerinde büyük bir payı var. Umarım o google, facebook gibi büyük şirketlerde çalışan biri olurum. Herşey için sağolun :)

Hedefin onlarda çalışmak olmamalı, onlardan kat kat daha iyi şirket, projeler v.s yaratabilirsin, önün her zaman açık. Başarılar dilerim.

11. sınıftayım, fen lisesindeyim, sana şunları söyleyebilirim en önde oturup "üğritminim şurası şöyle ben evde bakmıştım eheheh" diyen tipler genelde sonuç olarak hüsrana uğruyorlar. Kesinlikle, sakın ama sakın okul yazılıları için çalışma, çalıştığın dersi öğrenmek ve anlamak için çalış. Açıkçası şunca zaman günde bir buçuk saatten fazla çalıştığımı hatırlamam, bunun yanı sıra ezber yaptığımı da hatırlamam. YGS-LYS zihin savaşıdır haberin olsun. Masa başında geceleyenlerin elini kolunu sallayarak yapabileceği bir sınav değildir.

Yeni konular

Geri
Yukarı