Peki bundan önceki rektöre neden herkes başkaldırdı?
Boğaziçinin öğretim görevlilerinin seçtiği kişinin atanmaması. Cumhurbaşkanının üniversitenin demokrasine müdahale etmesi. Gelen kişinin boğaziçili olmaması ve Boğaziçinde rektör olabilecek bir bilgi düzeyine sahip olmaması. (Bazıları adam prof dicektir prof olmak tek başına bir ifade etmiyor. Akademik araştırmaları ve yayınladığı makaleler ve bunların niteliği daha önemli) Ardından üniversite öğrencilerine polis ile müdahale etmesi. Daha bir çok sebep.

Rektör nasıl olunur?​

Rektör olmak için öncelikle bir üniversitede çalışıyor olmanız ve üniversitede öğretim üyesi olarak çalışıyor olmanız gereklidir. Rektör olmak isteyen kişilerin aday olması ve adaylığın ardından yapıla toplantı ile diğer öğretim üyeleri tarafından, oylama sonucu çoğunluğu sağlamak gereklidir.

Çoğunluğun sağlanmasının ardından; YÖK bir sıralama yapar ve sonucu Cumhurbaşkanına sunar. Cumhurbaşkanı tabloyu değerlendirir ve ardından Rektör ataması yapar. Bir rektörün atanması ardından görevi başlar ve 4 yıl boyunca devam eder. Rektör olmak isteyen biri bu göreve 2 kere seçilebilir ve maksimum 8 sene rektör olarak görev yapabilir.

Rektör nasıl seçilir, atamaları nasıl yapılır?​

Rektör seçimi; Vakıf ve Devlet üniversitelerinde esaslar aynı kalsa da protokol olarak değişiklikler göstermektedir.

• Vakıf üniversitelerinde mütevelli heyeti adı verilen yönetim kurulu rektör için oylama yapmakta ve ardından bunu Cumhurbaşkanına YÖK ile iletmektedir.
    • Devlet üniversitelerinde oylama öğrenim üyeleri tarafından yapılarak YÖK'e iletilmektedir. Akabinde seçilen 3 üye arasından seçim Cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilmektedir. Cumhurbaşkanı bu üç aday arasından uygun gördüğünü rektör olarak atayabilir
Böyle yazıyor hocam.

Bu 2016'da getirilen sistem. 2018'den beri böyle işlemiyor artık. Cumhurbaşkanı istediğini atayabiliyor. Melih Bulu bu şekilde bir ön seçimden geçip Cumhurbaşkanına sunulmamıştı.

Temmuz 2018’de yayınlanan 703 numaralı Kanun Hükmünde Kararname Madde 135’te getirildi bu yeni düzen: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/07/20180709M3-1.pdf

Artık rektörlük için öğretim üyeleri bireysel başvuru yapıyor YÖK’e, içlerinden birisini Cumhurbaşkanı atıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı