Boksörlük vs Siber Güvenlik Uzmanılığı vs Askerlik

Hocam yaşım 22. Saydığım mesleklerin askeriye hariç diğer ikisinde tecrübe sahibiyim, az da olsa. Bence bakış açınız yanlış. Türkiye'deki çoğu büyük kurumsal şirketler bu adamlara ihtiyaç duyuyor, hatta illegal olarak para verip, rakip şirketlere saldırı yaptırtanlar var. Boksörlük çöp gibi gözükebilir, Türkiye'de ama.. burda bu konuda biraz uyanık olmak lazım diye düşünüyorum ben. Kendimi yurtdışına atabilirsem profesyonel olarak maç başı çok güzel paralar veriyorlar.
Dostum sana tavsiyem ne yaparsan yap başarılı olmak istiyorsan yılmadan, bıkmadan, usanmadan o işin peşinden gideceksin başka çare yok. Acaba yanlış meslekte miyim? dediğin an bile peşinden gitmen gerekiyor ki bu da bazen hem maddi hem manevi insanı yıpratan bir süreç yani bu halde bile devam edersen ne iş yaparsan yap sonucu mutlu eder ama yok bu olmadı şuna geçeyim, yok bir de şu mesleği deniyim dersen benim gibi gözünü bir açarsın yaş olmuş 30 o yüzden çok iyi düşünerek hareket etmek lazım.

Boksörlük güzel bir meslek hatta meslek demiyim bir yaşam tarzı ama 22 yaşında girip yapılacak bir şey değil bence. Siber güvenlikte yada senin deyiminle hackerlık da aynı şekilde dur 22 den sonra ben PC de takılmayı seviyorum diye girilecek bir iş değil hele hele falanca filancadan eğitim seti aldım kendimi geliştirdim şeklinde bir yaklaşımla bence bulaşma bu işe çünkü gerçekten bu alanda bir yatkınlığın olsa bu yaşına kadar bir şeyler başarmış ve kendini kanıtlamış olman gerekirdi.

Benim şahsi görüşüm herkes her şeyi yapabilir iyi bir böksör de olabilirsin, çok iyi bir siber güvenlik de ama ilk satırda yazdığım gibi yırtınman, kendini parçalaman lazım çünkü bu alanda ciddi bir yatkınlığın olduğunu düşünmüyorum o yüzden de daha rahat yapabileceğin işlere yönelmen daha iyi olacaktır.

Evet öyle, o yüzden yurtdışı çok daha iyi. Zaten Dünya üzerindeki en büyük Boks ve MMA şirketleri WBC, UFC, Bellator vs hep Amerika veya İngiltere'de. Bu dövüş işinde büyük paralar için çok sağlam isim yapılması lazım. Olmaz değil olur, ben kendime güveniyorum. Önümü de açık olarak görüyorum bu konuda.

Hocam o da var, geçenler de o ihtimali de düşündüm. Zayıf bir yanım var, öfke kontrolüm yok ve çok çabuk saniyesin de parlıyorum hemen. Bu Askeriye'de başımı çok büyük yakar, çok fazla tahammülsüzüm çünkü. Sonra gelecek kurayım, aile bakayım derken daha da dibe batmayayım.
O işler öyle olmuyor işte :)

Bende çabuk parlayan, sinirli ve öfkeli biriyim ama askeriye de bırak komutanı devremle bile tartışma içine girmedim, giremedim çünkü adı üstünde askeriye adamı üzerler. Eğer akli dengende bir sorun yoksa üstlerin affedersin ağzına da etse susup emredersin demek zorundasın yok öfkeliyim, yok sinirliyim orada beyin devreye giriyor ve diyor ki ağzını açarsan başına geleceklerin farkındasın o yüzden sus. Velhasıl askersen sinirliyim, falanım filanım işlemiyor ejderha da olsan sindirirler adamı.

Dostum sana tavsiyem ne yaparsan yap başarılı olmak istiyorsan yılmadan, bıkmadan, usanmadan o işin peşinden gideceksin başka çare yok. Acaba yanlış meslekte miyim? dediğin an bile peşinden gitmen gerekiyor ki bu da bazen hem maddi hem manevi insanı yıpratan bir süreç yani bu halde bile devam edersen ne iş yaparsan yap sonucu mutlu eder ama yok bu olmadı şuna geçeyim, yok bir de şu mesleği deniyim dersen benim gibi gözünü bir açarsın yaş olmuş 30 o yüzden çok iyi düşünerek hareket etmek lazım.

Boksörlük güzel bir meslek hatta meslek demiyim bir yaşam tarzı ama 22 yaşında girip yapılacak bir şey değil bence. Siber güvenlikte yada senin deyiminle hackerlık da aynı şekilde dur 22 den sonra ben PC de takılmayı seviyorum diye girilecek bir iş değil hele hele falanca filancadan eğitim seti aldım kendimi geliştirdim şeklinde bir yaklaşımla bence bulaşma bu işe çünkü gerçekten bu alanda bir yatkınlığın olsa bu yaşına kadar bir şeyler başarmış ve kendini kanıtlamış olman gerekirdi.

Benim şahsi görüşüm herkes her şeyi yapabilir iyi bir böksör de olabilirsin, çok iyi bir siber güvenlik de ama ilk satırda yazdığım gibi yırtınman, kendini parçalaman lazım çünkü bu alanda ciddi bir yatkınlığın olduğunu düşünmüyorum o yüzden de daha rahat yapabileceğin işlere yönelmen daha iyi olacaktır.
Öyle üstad, farkında olmadan güzel bir noktaya değindin. Senin yaptığın hata çizgisini şu an ben yapıyorum. Tam siber güvenliği manasıyla kapıcam, hopp maymun iştahı geliyor başka mesleğe, o gidiyor aklıma bir şey geliyorum ona geçiyorum. Kendimi arayıp, bulmaya çalışırken 2 sene kaybettim. Ve bu kafayla gidersem bir b*k olamayacağım. Boksörlük'te alt yapım ve lisansım var federasyona bağlı maçlara çıktım. Şu geceden sonra vereceğim karar ile hayvan gibi çalışmam gerekecek sadece. Siber güvenlik sahi oda öyle, yarım yıllık bir tecrübem var en azından çoğu siber olayın başlangıcını yani giriş gelişme kısmını biliyorum. Görüş için teşekkür ettim, bir an önce yola koyulma vakti. Ve seçeceğim meslekten başka bir meslek düşünmemem lazım. Öyle aptallaşıyorum ki şu arkamızda bıraktığımız 2 sene bomboş geçti, sinir oluyorum kendime.

O işler öyle olmuyor işte :)

Bende çabuk parlayan, sinirli ve öfkeli biriyim ama askeriye de bırak komutanı devremle bile tartışma içine girmedim, giremedim çünkü adı üstünde askeriye adamı üzerler. Eğer akli dengende bir sorun yoksa üstlerin affedersin ağzına da etse susup emredersin demek zorundasın yok öfkeliyim, yok sinirliyim orada beyin devreye giriyor ve diyor ki ağzını açarsan başına geleceklerin farkındasın o yüzden sus. Velhasıl askersen sinirliyim, falanım filanım işlemiyor ejderha da olsan sindirirler adamı.
Bana ego tatmini yapacak her kim olursa olsun kişi veya kişilere saldırırım, en kötü uygun vakti kollar zarar veririm. Rütbe ve üniforma kullanarak ego tatmin edecek, üstümde haksızlık uygulayacak veya beni rencide edecek ? Zaten emir altındasın zincirler her zaman gergin konumda olacak. Yok öyle sindirirler adamı falan senin yapın buna müsaittir, bir şey diyemem. Ben sakin kalamam. Yatayım üç yıl beş yıl farketmez o siniri atmam lazım ama.

Son düzenleme:
30 yıl sonra hayatım nasıl olsun diye düşünme dostum, şu an nasıl hissediyorsan ona odaklan. Aralarında en mantıklısı hangisi kafana yatıyorsa onu seç ve pişman olabileceğin sebepleri yaz en az pişman olacağın ve başarılı olacağın meslek hangisiyse ona yönel, başarılar.

Öyle üstat, farkında olmadan güzel bir noktaya değindin. Senin yaptığın hata çizgisini şu an ben yapıyorum. Tam siber güvenliği manasıyla kapıcam, hopp maymun iştahı geliyor başka mesleğe, o gidiyor aklıma bir şey geliyorum ona geçiyorum. Kendimi arayıp, bulmaya çalışırken 2 sene kaybettim. Ve bu kafayla gidersem bir b*k olamayacağım. Boksörlük'te alt yapım ve lisansım var federasyona bağlı maçlara çıktım. Şu geceden sonra vereceğim karar ile hayvan gibi çalışmam gerekecek sadece. Siber güvenlik sahi oda öyle, yarım yıllık bir tecrübem var en azından çoğu siber olayın başlangıcını yani giriş gelişme kısmını biliyorum. Görüş için teşekkür ettim, bir an önce yola koyulma vakti. Ve seçeceğim meslekten başka bir meslek düşünmemem lazım. Öyle aptallaşıyorum ki şu arkamızda bıraktığımız 2 sene bomboş geçti, sinir oluyorum kendime.

Bana ego tatmini yapacak her kim olursa olsun kişi veya kişilere saldırırım, en kötü uygun vakti kollar zarar veririm. Rütbe ve üniforma kullanarak ego tatmin edecek, üstümde haksızlık uygulayacak veya beni rencide edecek? Zaten emir altındasın zincirler her zaman gergin konumda olacak. Yok öyle sindirirler adamı falan senin yapın buna müsaittir, bir şey diyemem. Ben sakin kalamam. Yatayım üç yıl beş yıl fark etmez o siniri atmam lazım ama.

Ben de senin 17 yaşındaki halin olarak görüyorum kendimi hop o meslekten bu mesleğe, lisede bölüm seçtim ama hale bölüm değiştirsem mi kafalarındayım kafam çok karışık açıkçası istemediğim bir işi yapmak da istemiyorum umarım ikimiz de bir şeylere karar verebiliriz.

"Hackerlık" ve eğitim setini bir arada göründe gümledim valla. O öyle eğitim setiyle olacak şey değil hocam. Zaten mesleğin adı Hackerlık değil bi' kere. Toplum içinde siber güvenlik uzmanıyım demek yerine White Hat Hacker'ım diyince daha havalı olunmuyor.

Ayrıca "basit tuşlamalar" ile sistemlere sızıldığını ilk sizden duydum. Hangi sistemlermiş çok merak ettim doğrusu.

Yeni konular

Geri
Yukarı