Borç yolladıktan sonra kişi parayı belirtilen süre kapsamında iade etmezse şikayet edebilir miyim?

Diğer arkadaşların yazdığı gibi senet veya noter tasdikli olarak verilirse daha iyi olur gibi. Ayrıca verilen paranın geri geleceğine dair şüphelerim varsa vermem. Şüphesi olmasa da vermem. Yani burada en doğru ve mantıklı karar o borcu vermemek. Diğer her türlü uğraşacaksınız eğer parayı verdiğiniz kişinin üzerinde bir mal varlığı yoksa zaten en kral senedi imzalat, en kral bankadan gönder dekont al farketmez. Sadece uğraşır durursun.

Arkadaşlar selam.

Bir akrabam benden meblağı yüksek olmak üzere nakit para istiyor. Ben de bunu vermek zorundayım. Fakat bu parayı fizikselden değil de direk IBAN'ına atmayı düşünüyorum. Ama bu parayı atacağım kişi bu parayla İstanbul dışı bir yere İzmir'e gidecek. Söylediğine göre de parayı 5 gün içerisinde teslim edecekmiş. Ayrıca bu kişi 7 sene hükümlüydü. Yani bu sene tahliye oldu. Benim ise korktuğum bu parayı alıp kaçması.(Ben sorduğumda para tamamlayıp bir yere gitmem gerekiyor diyordu.) Çünkü pek güvenilir bir akraba değil açık konuşmak gerekirse. Fakat ben de bu parayı vermek zorundayım dediğim gibi bu kısmı sorgulamayın.

Velhasıl kelam sorum şu ben bu parayı hangi bankadan veya hangi uygulamadan gönderirsem daha sonradan bu parayı alıp kaçarsa hukuki süreçlere başvurabilirim? Hukuki süreçlere en yardımcı olan platform veya banka neresidir? Bu kişi zaten dediğim gibi cezaevinden yeni çıkmış bir şahıs.

Tüm ilgilenenlere teşekkürler.
Mahkeme ve icrayla yakından alakadar birisi olarak tavsiyem; güvenmiyorsanız vermeyin, kötü de olsanız aranız da bozulsa vermeyin. Davalık olursanız, hem o parayı almak için çok para ve zaman harcarsınız hem de alamama ihtimaliniz var.

İlla vereceğim diyorsanız da parayı bankadan transfer olarak atıp açıklamaya “xx/xx/xxxx tarihinde ödenmek üzere borç olarak verilen para.” gibi sağlam/kesin şeyler yazın. Sonra senet hazırlayın; üzerinde mal olan, maaş alan birisi de kefil olarak imza atsın. En son da bol bol dua edin, paranız sıkıntısız gelsin diye.

Bu arada elinde senet yazili kagit noter onayi falanda olsa, adam parayi geri vermedikten sonra ne yapabilirsin ki en fazla yasal yollara basvurursun karsi taraf yine odemez sen parandan oldugunla kalirsin. Adam zaten hapise girmis cikmis seni mahkemeye veririm diye tehdit etsen bile cok umrunda olacagini sanmiyorum. En temizi geri donecegini dusunmuyorsan parayi vermemen.

Yeni konular

Geri
Yukarı