Bosch S4 Silver için Hızlı Akü Şarj PROJESİ

hakean

Hectopat
Yer
Kütahya
Herkese iyi günler. Öncelikle böyle bir projeye başlamak istiyorum. Sizin de desteğinizle tabi ki :) Şuan 95 Amper Bosch S4 Silver kullanmaktayım. Siz de bilirsiniz ki bu tür cihazları evde şarj etmek uzun veya zahmetli olabiliyor. Buna bir çözüm getirmek istedim. Yavaş yavaş başladım sayılır. Elektronik devre elemanları temin edeceğim. Şimdilik bunlarla idare ediyorum.

Görüldüğü üzere 1 adet 1.8 amper 6-12 volt ayarlı trafo, akü ve 3 adet psu görülmekte.
Hesap şöyle: Negative: -12Volt çıkışı Pozitif ise +3.3 volt çıkışı.
Böylece tek PSU'da 15.3 Volt ve 30.5 Amper akım elde etmiş oluyoruz. Bunu 3'le çarpıp diyot eklediğimizde 90 Amper 15.3 Volt ediyor.

Fikrim bu. Sizce nasıl? Ben böyle düşündüm, gayet mantıklı geldi. 90 amperle 1 saat 15 dakikada ortalama şarj etmek varken niçin 1.8 amperle edeyim. (1.5 günü geçebiliyor.)
PSU'lar farklı fakat değerler aynı. Yapabilirsem hafta sonu diyot ayarlı direnç vb. alacağım, sizin de yardımlarınızla tabi ki söz sizde ...

- - - Güncellendi - - -

Şuan diyotsuz denedim ve 12 voltta 3 ünün birleşiminde 44 amper, 15 Volt'ta 3'ünün birleşiminde 90 Amper Akım ve Güç Elde etmiş olduk arkadaşlar. Diyotsuz ne kadar sağlıklı bilemiyorum tabi ki :)

Konu biraz saptı ama olsun.Bunun üzerine evde kullandığım 3x30 amperlik amfime 34 amper akım uygulayarak 12 voltta çalıştırdım ve performansı gayet güzel
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer amfiniz benimki gibi güçlü ise ve yüksek seslerde voltaj düşüklüğü yaşıyor iseniz ilk önce kapasitörle denenebilir ve daha sonra 15.3 voltla denenebilir. Zaten sistem devreye girince 14.5 volta düşüyor otomatikmen. Yapıcak arkadaşlarımıza foruma girebildikçe destekte bulunabilirim.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı