Bosch tornavida paslanma sorunu var mı?

112819

Kilopat
Öncelikle selamlar arkadaşlar. Ben tamamen hobi amaçlı evdeki eşyaları, elektronik aletleri söküp taktığım için ve elimdeki tornavida setleri her ne kadar sağlam olsa dahi uçları kısıtlı olduğundan Bosch markasının 46 parça tornavida setini almaya karar verdim. Lakin şöyle bir sorun var "Hepsiburada" isimli sitede almaya karar vermiştim. Ürünün değerlendirme puanı oldukça yüksek olsa da düşük yıldız alan değerlendirmelere baktım. Kimisi arabanın içinde daha kullanmadığı halde bits uçların (tornavida uçları yıldız, torx, düz uç gibi) ciddi anlamda paslandığını kullanılamaz hale geldiğini belirtmiş. Kimisi ise kısa kullanımdan sonra aynı şekilde bits uçların kullanılamaz biçime geldiğini belirtmiş.

YouTube'da her ne kadar kısıtlı olsa da inceleme videolarından bir tanesinde yorum kısmına bir kişi daha uçların pas tuttuğunu yazmıştı. Türk birisi tarafından çekilmiş bir videonun yorum kısmına ise birisi uçları WD-40 sprey ile yağlayıp pas tutmasından kurtardım yazmıştı. Sorum bu arkadaşlar, ben şimdi bu tornavida setini alırsam WD-40 sprey ile yağlamadığım takdirde uçlarım pas tutacak mı? Çünkü bu yıldız uç dediğimiz uçlardan özellikle ph-0 olanı yani küçük olanı sıklıkla kullanıyorum. Bu uçlar haliyle herhangi bir elektronik aletin iç aksamında PCB'ye veya bir bileşene temas edecek. Bu sıkıntı yaratır mı? Uçları ne sıklıkla WD-40 sprey ile yağlamam lazım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Ürünün linkini bırakıyorum: https://www.hepsiburada.com/bosch-46-parca-tornavida-seti-p-HRBSC2607019504

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. WD-40 zamanla paslanıp açılması çok zor olan civata-somun (vida) bağlantılarında kullanılır genellikle. Bu pas sökücü özel sıvı iç yüzeydeki pası çözüp civataların daha kolay açılabilmesini sağlamış olur.Yedek parça olarak satılan ve rafta bekletilen örneğin elektrikli matkap yedek mandrenlerini elinize naylon torbasından çıkarıp aldığınızda, çok ince bir yağ tabakasıyla kaplı olduklarını hemen farkedersiniz. Çelik ve paslanabilir demir esaslı tüm makina yedek parçaları yedek olarak beklerken bu koruyucu yağla yağlanmış olarak bekletilirler.

Tornavida setiniz eğer çok özensiz (dandik) bir kutuda olsaydı ve eğer üst kapağı kapatılsa bile aralık kalarak yine dıştan hava alabilmesi mümkün olsaydı (yedek parça olarak rafta bekletilen makina yedek parçaları açık havaya maruz kalabileceklerinden (plastik torbadan bir şekilde çıkıarak) dolayı bu koruyucu özellikteki oksidasyona dirençli bir yağla kaplanmış olarak bekletilirler) o zaman bu enidşeniz gayet yerinde olurdu. .

Ancak Bosch tornavida setinin orijinal kapağı sızdırmaz özellikte ve oldukça da kaliteli göründüğünden, orijinal kutusunda kapağı kapalıyken evdeki su ve karbondioksitten kullanmadığınız zamanlarda etkilenip paslanması kesinlikle söz konusu değildir. Ancak mutlaka bu iç parçaları koruma altında tutmak isterseniz WD-40'la değil makna parçalarını pasa karşı koruma özelliği bulunan ayni yağdan kullanın. Ama ev ortamınız çok nemli olsa da Bosch tornavida seti parçalarının kendi orijinal kutusunda kolay kolay paslanmayacaklarından emin olabilirsiniz. Kolay gelsin.

Merhaba. WD-40 zamanla paslanıp açılması çok zor olan civata-somun (vida) bağlantılarında kullanılır genellikle. Bu pas sökücü özel sıvı iç yüzeydeki pası çözüp civataların daha kolay açılabilmesini sağlamış olur.Yedek parça olarak satılan ve rafta bekletilen örneğin elektrikli matkap yedek mandrenlerini elinize naylon torbasından çıkarıp aldığınızda, çok ince bir yağ tabakasıyla kaplı olduklarını hemen farkedersiniz. Çelik ve paslanabilir demir esaslı tüm makina yedek parçaları yedek olarak beklerken bu koruyucu yağla yağlanmış olarak bekletilirler.

Tornavida setiniz eğer çok özensiz (dandik) bir kutuda olsaydı ve eğer üst kapağı kapatılsa bile aralık kalarak yine dıştan hava alabilmesi mümkün olsaydı (yedek parça olarak rafta bekletilen makina yedek parçaları açık havaya maruz kalabileceklerinden (plastik torbadan bir şekilde çıkıarak) dolayı bu koruyucu özellikteki oksidasyona dirençli bir yağla kaplanmış olarak bekletilirler) o zaman bu enidşeniz gayet yerinde olurdu. .

Ancak Bosch tornavida setinin orijinal kapağı sızdırmaz özellikte ve oldukça da kaliteli göründüğünden, orijinal kutusunda kapağı kapalıyken evdeki su ve karbondioksitten kullanmadığınız zamanlarda etkilenip paslanması kesinlikle söz konusu değildir. Ancak mutlaka bu iç parçaları koruma altında tutmak isterseniz WD-40'la değil makna parçalarını pasa karşı koruma özelliği bulunan ayni yağdan kullanın. Ama ev ortamınız çok nemli olsa da Bosch tornavida seti parçalarının kendi orijinal kutusunda kolay kolay paslanmayacaklarından emin olabilirsiniz. Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı