Boşta AMD VRAM saat hızı son hızda çalışıyor

Makaleler
5
Yer
Dattebayo
Daha fazla  
Çift monitör kullanmaya başladım ve böyle bir sorun başladı. Sistem boşta olmasına rağmen VRAM kendini son hızda çalıştırıyor. Tek monitör kullanıyorken 139Hz yaptığım zaman böyle bir sorun olmuyordu. Çift monitöre geçtiğim zaman 75Hz yapınca bu sorun düzeliyor. 165Hz monitör için ekstra para verdim 139Hz idare ediyordu ama 75Hz kullanmayı kesinlikle düşünmüyorum. Bu sorun sadece benim başıma gelmiyor. Bir çok kullanıcı bu sorunu çekiyor ve AMD düzeltmiyor veya düzeltemiyor. NVIDIA tarafında bu sorunu neredeyse duymadım. Normalde güç tüketimi 4-5W ama bu sorun yüzünden 16-20W tüketiyor ve boşta sıcaklık artıyor. RX5700 XT ekran kartı ile 144Hz monitör kullanan tanıdığım böyle bir sorun yaşamamıştı ama ben bu sorunu RX570 4GB, RX480 8GB ve RX 5500 XT 4GB ekran kartları ile yaşadım. Bu sorunu kafama fazla mı takıyorum?
1-) AMD bu sorunu düzeltemiyor mu?
2-) Düzeltemiyorsa neden düzeltemiyor?
3-) Bazı kişiler bu sorunun Windows kaynaklı olduğunu söyledi. Bu bilgi doğru mu?
4-) Windows 10 2004 sürüm ile VRAM saat hızı sorunu olmuyormuş doğru mu?
5-) Ekran kartını VRAM saat hızı sorunu ile kullanırsam sorun olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çift monitör kullanmaya başladım ve böyle bir sorun başladı. Sistem boşta olmasına rağmen VRAM kendini son hızda çalıştırıyor. Tek monitör kullanıyorken 139Hz yaptığım zaman böyle bir sorun olmuyordu. Çift monitöre geçtiğim zaman 75Hz yapınca bu sorun düzeliyor. 165Hz monitör için ekstra para verdim 139Hz idare ediyordu ama 75Hz kullanmayı kesinlikle düşünmüyorum. Bu sorun sadece benim başıma gelmiyor. Bir çok kullanıcı bu sorunu çekiyor ve AMD düzeltmiyor veya düzeltemiyor. NVIDIA tarafında bu sorunu neredeyse duymadım. Normalde güç tüketimi 4-5W ama bu sorun yüzünden 16-20W tüketiyor ve boşta sıcaklık artıyor. RX5700 XT ekran kartı ile 144Hz monitör kullanan tanıdığım böyle bir sorun yaşamamıştı ama ben bu sorunu RX570 4GB, RX480 8GB ve RX 5500 XT 4GB ekran kartları ile yaşadım. Bu sorunu kafama fazla mı takıyorum?
1-) AMD bu sorunu düzeltemiyor mu?
2-) Düzeltemiyorsa neden düzeltemiyor?
3-) Bazı kişiler bu sorunun Windows kaynaklı olduğunu söyledi. Bu bilgi doğru mu?
4-) Windows 10 2004 sürüm ile VRAM saat hızı sorunu olmuyormuş doğru mu?
5-) Ekran kartını VRAM saat hızı sorunu ile kullanırsam sorun olur mu?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben şöyle bir çözüm buldum aynı sorun bende de vardı
Ekranım normalda 165 Hz ama boostlayarak 170'e çıkıyor
Adaptive Sync kapalıyken VRAM 2200 de çalışıyordu ve ekranım sabit 169 Hz di. Adaptive Sync açtığımda ise VRAM kullanımım direkt 0'landı tabii bazen 30 falan oluyor.
Ekran kartı RX 6750 XT.

Yeni konular

Geri
Yukarı