Boştayken fan çok ses çıkarıyor

Afeka

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sağ üstte bilgisayarım boştaykenki değerleri. Fan hızı bana göre çok fazla sistemde yeni olduğu için korkuyorum. Ne yapmalıyım?😬

Dosya Ekleri

• unknown_2021.12.01-16.58.png
    unknown_2021.12.01-16.58.png
    1,9 MB · Görüntüleme: 69
BIOS'tan fan hızını ayarlayabilirsin. CPU 30 derece görünüyor normal. Fan ayarlarını mı kurcaladın? Normalde sistem sıcaklığına göre kendi otomatik ayarlaması gerekiyor. Fan bozukta olabilir.

BIOS'tan fan hızını ayarlayabilirsin. CPU 30 derece görünüyor normal. Fan ayarlarını mı kurcaladın? Normalde sistem sıcaklığına göre kendi otomatik ayarlaması gerekiyor. Fan bozukta olabilir.

Bilmiyorum ama sürekli fanım böyle. BIOS ayarlarınıda kurcalamak istemiyorum, elimde kalır diye korkuyorum. Performans konusunda sıkıntı yok ama sürekli ses böyle. Fiziksel olarakta fanlar kasaya falan çarpmıyor. Format atsam düzelirmi?

Bilmiyorum ama sürekli fanım böyle. BIOS ayarlarınıda kurcalamak istemiyorum, elimde kalır diye korkuyorum. Performans konusunda sıkıntı yok ama sürekli ses böyle. Fiziksel olarakta fanlar kasaya falan çarpmıyor. Format atsam düzelirmi?
Formatla düzelmez. BIOS kurcalayınca bir şey bozulmaz korkma. İstersen anakartın sitesinde fanları kontrol etmek için uygulaması oluyor. Bunu indirip ayar yapabilirsin. Sadece anakarta bağlı olan fanların hızını kontrol edebilirsin. PSU'ya bağlı olan fanları kontrol edemiyorsun.
Fandan hava sesi değil de, bir yere çarpıyormuş gibi ses geliyorsa fan bozuktur. Bu fanı tespit edip değiştirmen gerekli.

Geri
Yukarı