Boy uzaması için ne yapılmalı?

mixi2K

Centipat
Daha fazla  
Selam öncelikle, 16 yaşına mart ayında girdim boyum 1.71 fitness a başladım yüzmeye kayıt olacağım. Günde 1 litreye yakın süt içiyorum, esneme hareketlerini yapmaya başladım. Amcam ve dayılarım 1.80 civari kalıplı insanlar, babam 1.75, annem 1.64. Ailemle konuştum, doktora gidip el röntgeni çektiricem kemik yaşı için. Boy çok takıntı oldu, kısa olmak istemiyorum intiharı bile düşündüm. Tanıdığınız doktor veya başka bir yer varsa yazar misiniz? İlaç icin vb.

Boyun uzaması %80 genetik dostum, senin müdahale edebileceğin kısım sadece çok ufak bir kısım. O ufak kısım ise çok kaliteli ve dengeli beslenmek, çok kaliteli gece uykusu uyumak ve spor yapmak. Bunları yaptığında genetik sınırının elverdiği en yüksek boya ulaşırsın zaten 3-4 sene içinde. Sanıldığının aksine süt içmek boy uzamasına katkı sağlamaz bu arada, o bir şehir efsanesi maalesef.

Hocam çok kafaya takmayın bence ayrıca streslenmeyin, bende 0 stres 14 yaşında 1.81 boy var 😶

Ayrıca düzenli uyku çok önemli ben en az 9 saat uyuyorum

Esneme hareketlerini yapmandaki amaç kaslarını esnettiğinde boyunun uzayacağını sanman ise eğer, öyle bir şey yok dostum maalesef. Kasların uzayıp kısalması hiçbir fark yaratmaz boyunda, çünkü boy dediğimiz şey kemiklerin uzaması ile olur zaten, kaslar ile değil.

171 çok kısa değil hocam çok takmayın 2-3 sene de tr boy ortalamasını 175 i geçersiniz bence.Yada 16 dan sonra az mı uzanıyor bilmiyorum.15 i yeni doldurdum.168 boyum ama muhtemelen 18 yaşına kadar en az 178 olurum çünkü yukarıda bir arkadaş bahsetmiş büyük çoğunluk genetik.Bunu hesaplıyan motorlar var girin hesaplayın genelde sapmaz.benim 174 taban çıkıyordu sanırsam abilerimin biri 185 biri 178 babam 175 muhtemelen onlardan kısa olmam bu işleri öyle hesaplamak lazım sizinde ortalama boyunuz min 176 çıkar hesaplayın.Yeter bence çok kafaya takmaya gerek yok.

Esneme hareketlerini yapmandaki amaç kaslarını esnettiğinde boyunun uzayacağını sanman ise eğer, öyle bir şey yok dostum maalesef. Kasların uzayıp kısalması hiçbir fark yaratmaz boyunda, çünkü boy dediğimiz şey kemiklerin uzaması ile olur zaten, kaslar ile değil.
Genel esneme mi bilmiyorum mesela parmak ucuna deyme ip atlama aynı anda zıplarken el ve ayakları açıp kapatma ben yapıyorum.Zaten kas ağrılarımı gideriyor.Bana fayda sağlıyor boy uzatıyor siye de duymuştum ama tabi çok az etkisi var olay genetikte bitiyor.

Knk bide benim biraz kamburluk var kemiklerde bu nedenle bunu yapınca daha dik duruyorum ve boyum yükseliyor fakat kemik boyu uzuyor mu bilmiyorum.muhtemelen dik durmaya başladığım için bende baya fark etti.

Kendimden örnek vereyim size bakın. Ben aşırı fazla yemek seçen bir insanım, her şeyi yemem öyle, hele süt ve süt ürünlerinin tadını hiç sevmem ve yemem. Hayatım boyunca boyumun uzamasına sağladığım tek katkı gece uykusu uyumuş olmamdır belki, çünkü ne beslenmeme dikkat ettim ne de spor yaptım çocukluğumdan beri. Ona rağmen bugün 181 cm boyundayım, ama örneğin ben boyumun daha çok uzaması için beslenmeme çok dikkat edip üzerine spor yapmış olsaydım bugün belki en çok 185-187 aralığında olurdu boyum.

Hani size "uzarsın ya takma kafana" diye boş ümit vermektense gerçekleri söyleyeyim, maalesef çok bir şey gelmiyor elinizden. Ama bazı insanların boyu kısayken lise zamanlarında bir anda çok hızlı boyları atabiliyor, 171 boyundayken 2-3 sene içinde belki 180'i bile geçebilirsiniz. Ama bunu zaman gösterecek işte.

1.91 boyunda aile ve sülalede uzun boylu çok nadir bir boyum var tüm ailem kısa ve orta boyludur. Küçükken arı sütü, devlet destekle vitaminli sütler ve sütü çok seven biriydim.
Fakat bilimsel araştırmalar basketbol oynamak veya ek gıda almak sizin genetiğinizi değiştiremez.

171 çok kısa değil hocam çok takmayın 2-3 sene de tr boy ortalamasını 175 i geçersiniz bence.Yada 16 dan sonra az mı uzanıyor bilmiyorum.15 i yeni doldurdum.168 boyum ama muhtemelen 18 yaşına kadar en az 178 olurum çünkü yukarıda bir arkadaş bahsetmiş büyük çoğunluk genetik.Bunu hesaplıyan motorlar var girin hesaplayın genelde sapmaz.benim 174 taban çıkıyordu sanırsam abilerimin biri 185 biri 178 babam 175 muhtemelen onlardan kısa olmam bu işleri öyle hesaplamak lazım sizinde ortalama boyunuz min 176 çıkar hesaplayın.Yeter bence çok kafaya takmaya gerek yok.

Genel esneme mi bilmiyorum mesela parmak ucuna deyme ip atlama aynı anda zıplarken el ve ayakları açıp kapatma ben yapıyorum.Zaten kas ağrılarımı gideriyor.Bana fayda sağlıyor boy uzatıyor siye de duymuştum ama tabi çok az etkisi var olay genetikte bitiyor.

Knk bide benim biraz kamburluk var kemiklerde bu nedenle bunu yapınca daha dik duruyorum ve boyum yükseliyor fakat kemik boyu uzuyor mu bilmiyorum.muhtemelen dik durmaya başladığım için bende baya fark etti.
Valla teknik olarak baktığınız zaman esnemenin boy uzatması imkansız, çünkü kasların uzayıp kısalması birşey ifade etmiyor boy açısından. Bütün olay kemiklerde bitiyor. Tabi spor sonrası esnetme yapın kesinlikle, kasların dinlenmesi açısından ve kas ağrıları açısından önemli.

Geri
Yukarı