Boy uzamasının dönemleri olur mu?

zaynıl

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, size bir sorum olacaktı. Bilenler cevaplarsa sevinirim. Sorum; boy uzamasının dönemleri olur mu? Yani mesela ben önceki yaz 4-5 cm uzayıp kışın 2 cm uzamıştım, bu yaz 3-4 cm uzayabilir miyim? Yazın daha çok sporla ilgileniyorum. Cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabii ki oluyor. Sene boyunca eşit hızda uzamayız, dönem dönem daha hızlı uzarız. Bu yüzden boy değerlendirmeleri en az 4-6 aylık veriler ile yapılıyor.

Ergenlikten önce erkekler yılda ortalama 4-6 cm uzuyor, sonra boy atması döneminde 2-3 yıl içerisinde 25-30 cm (yılda 8-10 ortalama), ardından da bir süre daha uzayabiliyorlar. Ama asıl boy atması bittikten sonra toplam 5-10 cm'den fazla uzama beklememek lazım açıkçası. (10 cm bile abartı oldu galiba, ama çok da emin konuşmak istemedim)

Son 3-4 sene her yıl kaç boyundaydınız bunu az çok biliyorsanız, boy atma döneminin ne kadarını tamamladığınızı, bir terslik olmazsa yaklaşık daha ne kadar uzayabileceğinizi tahmin edebilirsiniz. Bir yılda toplam 1 cm'den az uzadıysanız, artık son boyunuza ulaşmışsınız demektir.

Son düzenleme:
Tabii ki oluyor. Sene boyunca eşit hızda uzamayız, dönem dönem daha hızlı uzarız. Bu yüzden boy değerlendirmeleri en az 4-6 aylık veriler ile yapılıyor.

Ergenlikten önce erkekler yılda ortalama 4-6 cm uzuyor, sonra boy atması döneminde 2-3 yıl içerisinde 25-30 cm (yılda 8-10 ortalama), ardından da bir süre daha uzayabiliyorlar. Ama asıl boy atması bittikten sonra toplam 5-10 Cm'den fazla uzama beklememek lazım açıkçası. (10 cm bile abartı oldu galiba, ama çok da emin konuşmak istemedim)

Son 3-4 sene her yıl kaç boyundaydınız bunu az çok biliyorsanız, boy atma döneminin ne kadarını tamamladığınızı, bir terslik olmazsa yaklaşık daha ne kadar uzayabileceğinizi tahmin edebilirsiniz. Bir yılda toplam 1 Cm'den az uzadıysanız, artık son boyunuza ulaşmışsınız demektir.

Ben ergenliğe girdikten sonra hızlı bir artış yaşadım sonra biraz yavaş uzadım ama hızlı artış dediğim 6 cm falan 2 cm de yavaş yavaş uzadım toplam da 8 cm yılda. Bu yıl kaç cm uzarım ki ya.

Ben ergenliğe girdikten sonra hızlı bir artış yaşadım sonra biraz yavaş uzadım ama hızlı artış dediğim 6 cm falan 2 cm de yavaş yavaş uzadım toplam da 8 cm yılda. Bu yıl kaç cm uzarım ki ya.
Uzama miktarınızın "kabaca" 4-4-8-10-7-3-2-1 gibi bir şey olması lazım. Rakamlar değişebilir ama bu şekilde bir uzama hızında artış ve 2-3 yıl hızlı uzama dönemi oluyor "çoğu kişide". Geçen sene 3-4 cm uzamışken, bu sene bir anda 8 uzadıysanız, yine 7-8 cm hızında en azından 1 sene daha uzamanız yüksek ihtimal denebilir. Önceden 3-4-5 cm uzarken, son 3 yıldır 6-10 arası uzadıysanız artık yavaştan boy atma döneminiz bitiyor denebilir.

Geçmiş yıllardaki boyunuza vs dair detaylı öykü almadan, muayene yapmadan, röntgen vs incelemeleri yapmadan benim size bir şey demem doğru değil. Zaten bu işlemler yapılmadan kesin bir şekilde sağlık önerisi yapmak yasal da değil. Çünkü tavsiye alan kişi bu durumdan zarar görebilir, gözden kaçan bir durum olabilir vs.

Şu şekilde bilgi verirseniz, yine kesin olmadan, biraz daha sağlıklı bir "tahminde" bulunulabilir: Her yılın ocak ayında (veya okul başlarken vs sabit bir ayda) kaç boyundaydınız, en az 4-5 senelik şekilde. (4. sınıfın başında X, 5. sınıfın başında Y, 6, 7, 8 ... gibi)

Uzama miktarınızın "kabaca" 4-4-8-10-7-3-2-1 gibi bir şey olması lazım. Rakamlar değişebilir ama bu şekilde bir uzama hızında artış ve 2-3 yıl hızlı uzama dönemi oluyor "çoğu kişide". Geçen sene 3-4 cm uzamışken, bu sene bir anda 8 uzadıysanız, yine 7-8 cm hızında en azından 1 sene daha uzamanız yüksek ihtimal denebilir. Önceden 3-4-5 cm uzarken, son 3 yıldır 6-10 arası uzadıysanız artık yavaştan boy atma döneminiz bitiyor denebilir.

Geçmiş yıllardaki boyunuza vs dair detaylı öykü almadan, muayene yapmadan, röntgen vs incelemeleri yapmadan benim size bir şey demem doğru değil. Zaten bu işlemler yapılmadan kesin bir şekilde sağlık önerisi yapmak yasal da değil. Çünkü tavsiye alan kişi bu durumdan zarar görebilir, gözden kaçan bir durum olabilir vs.

Şu şekilde bilgi verirseniz, yine kesin olmadan, biraz daha sağlıklı bir "tahminde" bulunulabilir: Her yılın ocak ayında (veya okul başlarken vs sabit bir ayda) kaç boyundaydınız, en az 4-5 senelik şekilde. (4. sınıfın başında X, 5. sınıfın başında Y, 6, 7, 8... Gibi)

Önceden 3 4 falan atıyordum önceki seneden bu seneye 8 cm uzadım. Daha da uzamayacağım diye korkuyorum çünkü uzamam yavaşladı.

Şu şekilde bilgi verirseniz, yine kesin olmadan, biraz daha sağlıklı bir "tahminde" bulunulabilir: Her yılın ocak ayında (veya okul başlarken vs sabit bir ayda) kaç boyundaydınız, en az 4-5 senelik şekilde. (4. sınıfın başında X, 5. sınıfın başında Y, 6, 7, 8... Gibi)

14 yaşımda 160'dım. 15 yaşındayım 168'im ama son aylarda boy artışı çok görülmedi. Ve 13 yaşımda falan normaldi boy artışım.

Önceden 3 4 falan atıyordum önceki seneden bu seneye 8 cm uzadım. Daha da uzamayacağım diye korkuyorum çünkü uzamam yavaşladı.

14 yaşımda 160'dım. 15 yaşındayım 168'im ama son aylarda boy artışı çok görülmedi. Ve 13 yaşımda falan normaldi boy artışım.
Son yılda 3-4'ten 8'e çıktıysa daha uzarsınız büyük ihtimalle. Hemen endişelenmeyin, dediğim gibi boyumuz her ay düzenli uzamıyor, dönem dönem sabit kalıp sonra birden uzayabiliyor. Anne babanız da uzundu diye hatırlıyorum son konudan. Bu yaz biraz sabredip her ay boyunuzu ölçün, 3-4 ay içinde düzgün uzamadığınızı hissederseniz Eylül'de vs okul başlamadan doktora gidin ailenizi ikna edip.

Uyku ve beslenmenize de dikkat edin. Spor yapıyordunuz galiba.

Son yılda 3-4'ten 8'e çıktıysa daha uzarsınız büyük ihtimalle. Hemen endişelenmeyin, dediğim gibi boyumuz her ay düzenli uzamıyor, dönem dönem sabit kalıp sonra birden uzayabiliyor. Anne babanız da uzundu diye hatırlıyorum son konudan. Bu yaz biraz sabredip her ay boyunuzu ölçün, 3-4 ay içinde düzgün uzamadığınızı hissederseniz eylül'de vs okul başlamadan doktora gidin ailenizi ikna edip.

Uyku ve beslenmenize de dikkat edin. Spor yapıyordunuz galiba.

Yaşıtlarıma göre boyum nasıl peki okula gittim fakat sınav stresinden arkadaş falan yapamadım. Bu tarz şeylere de bakmadım. Bu arada cevaplarınız için teşekkürler.

Yaşıtlarıma göre boyum nasıl peki okula gittim fakat sınav stresinden arkadaş falan yapamadım. Bu tarz şeylere de bakmadım. Bu arada cevaplarınız için teşekkürler.
Yaşınıza göre boyunuz iyi. Ortalama değerlerde. Ama yaşa göre boy da yine tek sefer olarak değil, büyüme çizgisi olarak bakılıyor genelde. "Büyüme süreci" takip edilebilsin diye.

Geri
Yukarı