Boy uzatma tavsiyeleri

Daha fazla  
Merhaba ben Samet. 2006 yılında eylül ayında doğdum. Şu an boyum 1.63 civarında annem ve babam 1.60 boylarında genetiğim kötü benden küçük veya aynı yaştaki arkadaşlarım benden daha uzun ve kendimden nefret duygusu yaratıyor. Boyumun uzamasını istiyorum kesin çözüm nedir?

Dostum belli bir tedavi süresi yok. Tamamen senin yaşına ve boyuna bağlı bir durum. Mesela ben atıyorum 14 yaşında tedaviye başladım ve 16 gibi tedavi süreci bitti. Çünkü yaşım artık 16 olmuştu ve iğnenin etkisi yavaş yavaş geçiyordu (ergenliğin sonlarında olduğum). Normalde iğne sayesinde ayda 2-3 cm uzuyorsam yaşım ilerlediğinden dolayı artık 1 cm anca uzamaya başlamıştım. Bu yüzden tedavinin de sonuna geldik. Belki 1-2 sene önce tedaviye başlasam +20cm daha uzundum.

Yaşı daha küçük en azından beslemesine dikkat ederek spor yaparak katkıda bulunabilir

Anladığım kadarıyla ben sabah süt ürünleri yumurta peynir zeytin yumurta tüketecegim. Günde 2-3 bardak tam yağlı süt içeceğim yüzmeye gideceğim zıplamalı egzersizler yapacağım. Et, tavuk tuketecegim aslında ben bu besinleri hep tüketiyorum daha dün akşam et yedim. Uyku düzenim yok gece geç saatler de uyuyorum ama şu da var ki egzersizler yapmıyorum bu nedenlerden dolayı uzamış olabilirim. Evet akşam saat 11 de uyuyup sabah 8 de kalkacağım.

Senin için diyorum daha uzar. Sakın öyle saçma sapan ilaçlar kullanma.

Zaten ilaçları kafasına göre almayacak ya. Eğer doktor gerekli görürse verir. Öyle ilaçlar kullanma demeniz birazcık gereksiz.

Anladığım kadarıyla ben sabah süt ürünleri yumurta peynir zeytin yumurta tüketecegim. Günde 2-3 bardak tam yağlı süt içeceğim yüzmeye gideceğim zıplamalı egzersizler yapacağım. Et, tavuk tuketecegim aslında ben bu besinleri hep tüketiyorum daha dün akşam et yedim. Uyku düzenim yok gece geç saatler de uyuyorum ama şu da var ki egzersizler yapmıyorum bu nedenlerden dolayı uzamış olabilirim. Evet akşam saat 11 de uyuyup sabah 8 de kalkacağım.

Bu arada boyunun uzayıp uzamadığını anlamak için her ay evinde ölçtür annene ya da babana. Eğer uzuyorsan doktora gitmene gerek yok. Sporunu yap takviye olsun. Bizde zaten boyumun uzamadığını oradan anladık. Normalde her ay 1-2 cm uzamam lazımken ben yılda 2-3 cm uzuyordum.

Sence okumadan mı yazmışımdır?

Hayır tabii ki de siz daha uzarsiniz dediniz ailemin boyları belli genetik durumu belli nasıl uzayacakmış anlamadım

Zaten ilaçları kafasına göre almayacak ya. Eğer doktor gerekli görürse verir. Öyle ilaçlar kullanma demeniz birazcık gereksiz.

Bu arada uzayıp uzamadığını anlamak her ay evinde boyunu ölçtür annene ya da babana. Bizde zaten boyumun uzamadığını oradan anladık. Normalde her ay 1-2 cm uzamam lazımken ben yılda 2-3 cm uzuyordum.
Şimdi kaç cm uzuyorsun?

Bu arada boyunun uzayıp uzamadığını anlamak için her ay evinde ölçtür annene ya da babana. Eğer uzuyorsan doktora gitmene gerek yok. Sporunu yap takviye olsun. Bizde zaten boyumun uzamadığını oradan anladık. Normalde her ay 1-2 cm uzamam lazımken ben yılda 2-3 cm uzuyordum.

Siz neler yaptınız da uzadınız?

Şu an yine uzamıyorum çünkü ilacı bırakalı 2 yıl falan oldu. Normalde o yaşlarda birisinin hipofiz bezi %10 çalışması lazımken benimki %1-2 çalışıyordu. Yani ilacı bıraktığım an uzamam dururdu.

Sizin aile bireylerinin boyu kaç? Sizin boyunuz kaç? Siz de mi benim olduğum durumdaydınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı