Boy uzunluğu genetik midir?

Spor falan yapıyor musun? Basketbol voleybol yüzme vb.
Kardeşim bu işler sporla vesaire olacak işler değil. Genetikle alakalı. Sen bu yaştan sonra en fazla 2-3 CM daha uzarsın gibime geliyor. (Tabi birden boy atmazsan.)
Hayır. Dengeli beslenmede yok. Bende anlamadım ama 5.sınıfta çok basketbol oynadım ondan olabilir belki.
Basketbol boy uzatmaz dostum, insanlar zaten boyu uzun olduğu için basket oynar.

Kardeşim bu işler sporla vesaire olacak işler değil. Genetikle alakalı. Sen bu yaştan sonra en fazla 2-3 cm daha uzarsın gibime geliyor. (tabi birden boy atmazsan.)

Basketbol boy uzatmaz dostum, insanlar zaten boyu uzun olduğu için basket oynar.

Dostum genetik de 180 altında adam yok işin içinde başka bir şey var ya benim kemik yaşı küçük ya da hormon eksikliği var diye düşünüyorum yarın randevum var endokrin bölümüne gideceğim.

Dostum genetik de 180 altında adam yok işin içinde başka bir şey var ya benim kemik yaşı küçük ya da hormon eksikliği var diye düşünüyorum yarın randevum var endokrin bölümüne gideceğim.
18 yaşında boyu fırlayanlar var bence bekle ve vitamin testi yaptır. Hatta teste bile gerek yok.

18 yaşında boyu fırlayanlar var bence bekle ve vitamin testi yaptır. Hatta teste bile gerek yok.

Bizim bir aile dostu var üniversitede boyu 15 cm civarı uzamış böyle örnekler var fakat hani bazıları da 16-17 yaşından sonra uzamıyor ben şuana kadar hep azar azar uzadım ama hep uzadım yani bilmiyorum belki aniden bir artış olur bekleyip göreceğiz.

Uzun boy tamamen genlerle alakalı değil. Uzun boy = genotip+fenotip+çevrenin etkisi= boy. Ben şu anda 14 yaşındayım ve 1.83 üm. Çünkü bir zamanlar karateye gitmiştim. Gitmeden önce 1.55 tim ama bitirdikten sonra 1.75 tim. Yani genler ile alakası var ama çevrenin etkisini de önemli.

Geri
Yukarı