Bozdan teknoloji degisim ve iade süreci

hpeksoy

Decapat
Daha fazla  
Herkese iyi forumlar. Arkadaşlar 4 ay önce aldığım Lenovo marka PC darboğaz problemi ile 2 kez servise gitti anakart değişimi ve SSD değişimi yapıldı ama problem düzelmedi. Ben de bunun üzerine degisim yapılmasını istedim. Lenovo da değişim formu düzenleneceğini ama cihazı bana satın aldığım satıcın vereceğini söyledi. Buraya kadar problem yok. Hepsiburada üzerinden “bozdan teknoloji”den satın aldığım icin bu arkadaşlar ile iletişime geçtim. Malum dolar kurundan dolayı cihazın fiyatı iki katına çıktı. Bana ısrarla ellerinde cihaz olmadığını bunun icin para iadesi yapacaklarını söylediler. Ben de bunu kabul etmediğimi defalarca bildirdim. Tüketici haklarına göre benim seçimlik hakkımı yerime getirmek zorunda. Cihazın birçok değişik versiyonu ve üst modeli üretimde halen bu da demek oluyor ki cihaz temin etmeleri imkansız degil. Burada firmalar kurnazlık yapmaya çalışıyorlar. Senin paranı alıyor, paran o sırada değer kaybediyor, senin paranı kullanıyor ve sonra değer kaybetmiş şekilde geri vermeye çalışıyor.

Bana hiçbir şekilde yardımcı olmadılar hatta ellerinde bulunan benim cihazımın neredeyse aynısı Acer cihazı üzerine 4 bin daha verirsem verebileceklerini söylediler. Dalga geciyorlar bildiğin. Ben de konuyu tuketici hakem heyetine taşıdım. Süreç yaklaşık 9 ay sürecek. Başvurmadan önce THH onursal başkanı aydın ağoglu'ndan bu konuda bilgi bile aldım ve benim haklı olduğumu ve seçimlik hakkımı yerine getirmek zorunda olduğunu söyledi. Birkaç avukata da bu konuyu danıştım onlarda aynı seyi söylediler. Arkadaşlar karar çıkınca burada belirtirim ama haklı çıkacağım kesin. Diyeceğim yüksek miktarda alışverişinizi kurumsal yerlerden yapın. Bozdan teknolojiyi kesinlikle önermiyorum problem yasasınız. Belki birilerine yardımcı olur diye paylaşıyorum mutlaka hakkınızı arayın. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yasanın 3 nolu fıkrası para iadesini firma için mümkün kılıyor. Firma haklı çıkacak :)

1642369075697.png

Kaynak:

Adam senin dolar 9 lirayken aldığın malı dolar 14 lirayken sana temin etmek zorunda değil.

Son düzenleme:
Yasanın 3 nolu fıkrası para iadesini firma için mümkün kılıyor. Firma haklı çıkacak :)

Eki Görüntüle 1272484
Kaynak:

Adam senin dolar 9 lirayken aldığın malı dolar 14 lirayken sana temin etmek zorunda değil.
Adam bunun zorunluluğunda değilse benim paramın değeri düştükten sonra bana iadesi ne kadar mantıklı ? Hatalı bir ürün yüzünden tüketici neden zararda. Dediğim gibi bu konu ile alakalı tüketici hakem heyeti onursal başkanı dahil, birçok kişi ile iletişim kurdum. Hepsinin ortak noktası tüketicinin isteğinin yerine getirilmek ZORUNDA olduğudur. Kimsenin zararının önemli olmadığını önemli olanın tüketicin yararı olduğunu söylediler. Başvurumda para iadesi istemediğimi cihaz istediğimi belirttim ve arkadaşım o cihazi da temin etmek zorundalar. Müşteriye ayıplı cihaz sat, onarımını yapama, parasını kullan değeri düşünce iade et. Yok öyle iş
Katılıyorum hocam. Gördüğüm çoğu THH sonucu; muadili ile değişim ya da para iadesi şekilde karar veriyorlar.
Çoğu kişi THH den yanlış talepte bulunuyor. Kararlar bu yüzden bu şekilde çıkıyor. Buyurun TBM şikayet sorumlusu ile yaptığım konuşma
768AB446-6CBA-4194-B874-3D2665057F30.jpeg

Dosya Ekleri

• 8346466D-38EA-4371-93DA-60DD195FF24F.jpeg
    8346466D-38EA-4371-93DA-60DD195FF24F.jpeg
    105,9 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Adam bunun zorunluluğunda değilse benim paramın değeri düştükten sonra bana iadesi ne kadar mantıklı ? Hatalı bir ürün yüzünden tüketici neden zararda. Dediğim gibi bu konu ile alakalı tüketici hakem heyeti onursal başkanı dahil, birçok kişi ile iletişim kurdum. Hepsinin ortak noktası tüketicinin isteğinin yerine getirilmek ZORUNDA olduğudur. Kimsenin zararının önemli olmadığını önemli olanın tüketicin yararı olduğunu söylediler. Başvurumda para iadesi istemediğimi cihaz istediğimi belirttim ve arkadaşım o cihazi da temin etmek zorundalar. Müşteriye ayıplı cihaz sat, onarımını yapama, parasını kullan değeri düşünce iade et. Yok öyle iş

Çoğu kişi THH den yanlış talepte bulunuyor. Kararlar bu yüzden bu şekilde çıkıyor. Buyurun TBM şikayet sorumlusu ile yaptığım konuşma Eki Görüntüle 1272572
Dostum tamam? Adamlar misli ile değişim teklif etmiş? Yasa misli ile 1:1 değişim demiyor ki? Burda satıcının zararı söz konusu. Yani adam sana aradaki farkı ver yenisini vereyim deme hakkına da sahip ki?

Geri
Yukarı