Bozuk HDD çıkarıldığında "Select proper Boot device" hatası

szywatt

Hectopat
Hard diskim HD Tune'de yaptığım taramada riskli gözüküyor. Bunu zaten biliyordum ama artık bazen bilgisayar donmaya bazen de mavi ekran vermeye başladı. Şu anki yoğunlukta yeni hard disk alma imkanım yok. Hard diskimi çıkararak sadece Windows'un kurulu olduğu SSD ile çalıştırmayı denediğimde select proper boot device diye devam eden bir uyarı çıkıyor. Ben bu bilgisayarı harddisksiz nasıl çalıştırırım?

Merhaba,

Halihazırda bulunan boot ayarlarınızı bilmek gerekir bunun için. Mesela BIOS içerisinde boot ayarlarında LEGACY aktifse, SSD içerisine UEFI olarak kurulum yapıldıysa sistem boot edemez ve buna benzer hatalar verir. Naçizane tavsiyem, BIOS içerisine girip boot ayarlarınızı kontrol etmeniz. Deneme yanılma dahi yapabilirsiniz, bu size büyük bir sorun yaşatmaz. Eğer gönderebilirseniz bu tarafa ayarları ona göre de yönlendirme yapabiliriz fakat biraz boş olur yönlendirmeler. Çünkü SSD içerisindeki kurulumu bilemiyoruz.

İyi günler dilerim

Artı -2 Eksi
Merhaba,

Halihazırda bulunan boot ayarlarınızı bilmek gerekir bunun için. Mesela BIOS içerisinde boot ayarlarında LEGACY aktifse, SSD içerisine UEFI olarak kurulum yapıldıysa sistem boot edemez ve buna benzer hatalar verir. Naçizane tavsiyem, BIOS içerisine girip boot ayarlarınızı kontrol etmeniz. Deneme yanılma dahi yapabilirsiniz, bu size büyük bir sorun yaşatmaz. Eğer gönderebilirseniz bu tarafa ayarları ona göre de yönlendirme yapabiliriz fakat biraz boş olur yönlendirmeler. Çünkü SSD içerisindeki kurulumu bilemiyoruz.

İyi günler dilerim
Sabah bakma şansı buldum tam olarak hangi kısımların fotoğraflarını atmamı istediğinizi söylerseniz akşam eve dönünce atabilirim.

Sabah bakma şansı buldum tam olarak hangi kısımların fotoğraflarını atmamı istediğinizi söylerseniz akşam eve dönünce atabilirim.

Tekrar Merhaba,

Dilerseniz bilgisayarınızın başına geçtiğinizde Discord üzerinden ücretsiz olarak destek olabilirim. İşiniz çözülsün. Daha sonra Discord üzerinden çözdüğümüz durumu da buraya yazmanız diğer arkadaşlar için faydalı olabilir.

İyi günler dilerim.

Windows Boot Manager HDD'de yüklü olabilir. HDD'yi çıkarttıktan sonra Boot Manager'i onarmanız gerekmekte bunu genelde otomatik onarım yapamıyor. Benim de yeni disk aldıktan sonra eski diskimi başka sisteme takmak için söktüğümde başıma gelmişti. Ben şu adımları takip ederek çözmüştüm:
Windows kurulum dosyaları içeren bir usb bellek ile bilgisayarı başlatıp CMD'yi açıyoruz.
Bir yükleme belleğinden bilgisayarı onar diyorsunuz sonra sırasıyla:
  1. bootrec /fixMBR
  2. bootrec /fixBoot
  3. bootrec /rebuildBCD

komutlarını yazıyorsunuz. Eğer hata almazsanız işlem bu kadar. Eğer son adımda hata alırsanız aşağıdaki komutlarla devam edin:

1. diskpart
  2. list disk yazıyorsunuz ve disk boyutuna bakarak Windows'un kurulu olduğu SSD'yi buluyorsunuz
  3. sel disk 0 (diskinizin numarası)
  4. list part
  5. sel part 1 ( primary yazan partı seçiyorsunuz)
  6. shrink desired=1024
  7. create partition efi size=260
  8. format quick fs=fat32
  9. exit
  10. bcdboot c:\windows

Tabi uğraşmak istemiyorsanız HDD bilgisayara takılı değilken Windows'u sıfırdan kurmanız da sorununuzu çözecektir fakat HDD'nin takılı olmaması önemli çünkü Windows HDD takılıyken Boot Manager'i HDD'ye Windows'u da SSD ye kurabiliyor saçma bir şekilde. Kolay gelsin.

Cevaplarınızdan anladığım kadarıyla benim işimin yolu formata gidecek. Formata gittiği sürece zaten yeni harddisk alırım sıkıntım yok ama projelerim ve sunumlarım olduğu için bu sıralar o kısım için pek zamanım olmuyor ki daha yeni bakabildim foruma. Yine de teşekkür ederim yardımcı olan arkadaslara.

Yeni konular

Geri
Yukarı