Bozuk HDD diğer parçaları etkiler mi?

Legios

Hectopat
Daha fazla  
Geçen gün arkadaşımın, bilgisayarını fişini çekerek kapatmasından sonra açılışta ''Hard Disk S.M.A.R.T status bad backup and replace'' hatası karşımıza çıktı. BIOS üzerinden hatayı engelleyerek bilgisayarı açtık. Arkadaşıma bilgisayarının diğer parçalarının bozulabileceğini söylediğim için yeni bir HDD alana kadar bilgisayarını kullanmamaya karar verdi. HDD zaten 2. eldi ve hasarlı olma durumu da mevcuttu. 5 aydır kullandığı bu HDD ilk defa bilgisayarın ani kapanması sonucu hata verdi. Dosyaları yedekledi vesaire ama asıl sorum şu: Doğru bir bilgi mi verdim? HDD'yi zaten gözden çıkardı ama bu hasarlı olabilecek HDD'yi kullanmaya devam ederse bilgisayarının diğer donanımlarında hasar oluşturur mu? İnternette biraz araştırdım fakat spesifik bir cevap bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arızalı HDD diğer parçaları bozmaz ama sistemdeki bazı işlemleri geciktirebilir. PC daha geç açılır, işletim sistemi diskten cevap alamaz, bekletir vs...
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı