Bozulan harici hard diskten veri kurtarmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Harici hard disketim bilgisayarım tarafından görülmüyor. Aslında iki gün öncesine kadar bir sorunu yoktu, ama şimdi bilgisayara taktığım zaman bir ses çıkartıyor ve bilgisayar tarafından görülmüyor. Yaklaşık 5 dakikada bir ses tekrarlanıyor ama bilgisayar tarafından görülmüyor. Harici hard disketim 500 GB Smart Disk. Satın aldığım bakkalı aradım, garantiye göndereceklerini ama içindekilerin kurtarılamayacağını söyledi. Ben inanmak istemiyorum. İçinde benim için çok önemli olan bazı fotoraflar var. Filimler ya da oyunlar önemli değil ama en azından fotoğrafları kurtarmak istiyorum.

Benim de geçen ekran kartuşum bozuldu. Sevgili Çağrı, bugüne kadar kimse seni düzeltmedi sanırım ama harici sabit disket diye bir şey yok. Harici sabit disk var. Soruna gelince: harici diskler bozulduğunda bazen bozulan disk değil, disk ile bilgisayarının USB arabirimi üzerinden iletişim kurmasını sağlayan dönüştürücüdür. Diskin kutusunda bir parça vardır. Bu parça, sabit diskteki SATA portundan alınan sinyalleri USB portuna yönlendirir. Bu parça bozulunca bakkallar disk komple bozuldu zanneder. Oysa ki disk sağlam ve çalışmaktadır. Kutuyu sök ve sabit diski doğrudan SATA portuyla bağla. Böylece verilerine ulaşma ihtimalin olacaktır. Yine de ulaşamıyorsan fotoğraflarına elveda de, zira verileri kurtarmak, sana zaman makinesini icat edip geçmişe gidip o fotoları tekrar çekmekten daha pahalıya mal olacaktır.

Harddisklerin genellikle elekrtonik devreleri bozulur. Ancak düşürme gibi etkenlerde içerdeki plaka ve kafa da bozulabilmektedir. Kafanın bozulması halinde yapılabilecek hiçbirşey yoktur. Elektronik devrelerinde arıza olması durumunda aynı harddiskten bir adet daha alınıp kartının değiştirilmesi ile veriler kurtarılabilmektedir.

Benim de başıma geldi ve garantiyi düşünmeyerek kutuyu kırdım. İçinden hardiskimi aldım diğer kutuya taktım sıkıntısız çalıştırdım. Eski kutu biçimlendirme istiyordu iyi ki denemedim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı