Rehber Brave İnternet Tarayıcısı

brave-logo-png-transparent.pngBrave İnternet tarayıcısını uzun zamandır kullanıyorum. En dikkat çeken özelliği, reklam izledikçe size Kripto para kazandırması olabilir. Bugün gelen güncellemesi ile birlikte, artık ülkemiz için de BAT kazanma açıldı. O yüzden size kabaca bu tarayıcı özelliklerini ve kripto para kazanma sistemini anlatacağım.
İlk olarak temel bilgilerden başlayalım. Bu proje başında Javascript dilinin yaratıcısı ve eski Mozilla CEO'su Brendan Eich ve küçük bir geliştirici ekibi var. Açık kaynak kodlu bir tarayıcı olduğunu belirtelim.

Tarayıcı Firefox ve Edge gibi gizlilik koruma ayarı sunuyor.

Bu ayarların içinde şunlar var.
  • Reklam ve izleyici engelleme
  • Bağlantıları HTTPS yükseltme
  • Parmak izi koruyucusu
  • Siteler arası çerez ve cihaz tanımlama engelleme
  • Script engelleme
Hatta Firefox göre çok daha iyi gizlilik sunduklarını ve Chrome göre %35 daha hızlı olduklarını iddia ediyorlar. Reklam engelleme ayarını Agresif yaparsanız çoğu reklamı engelliyor. Ama halen Ublock origin kadar iyi değiller. Kozmetik filtreleri yok. Kozmetik süzgeç reklamların engellendiği alanları gizleyen bir fitlre. Ama bu filtreleri de getireceklerini belirttiler.

Brave kalkanlar element engellemek için ayar sunuyor. Herhangi bir sayfada sağ tıklayıp Brave simgesinden elementleri engelleyebilirsiniz. Engellediğiniz elementleri geri getirme için de ayar sunuyor. Bu özellik Brave kalkanlar ayarı kapalıyken bile çalışıyor.

Mesela destek vermek istediğiniz bir site var. Ama bu site aktif kullandığınız bir alana, sitenin şeklini bozan bir reklam ya da kutucuk koymuş. O kutunun üzerine gelip, ''Seçici aracılığıyla element engelleyin'' diyerek, eğer Brave algılayabileceği bir CSS koduysa engelliyor. Böylece rahatsız olduğunuz reklamı, site sahipleri dinlemiyorsa siz kapatabiliyorsunuz. Bu ayar, tamamen reklam engelleyiciyi açmak yerine, sizi rahatsız eden reklamları engellemeyi, sizin kontrolünüze bırakıyor.

Screenshot_7.png


Ublock origin gibi kutucuk ile alanları seçebileceğimiz bir arayüz getireceklerini söylediler.


Brave ödülleri: Yani siz reklam izledikçe, kripto para kazandıran sistem. Bu sistem kabaca şöyle çalışıyor. Brave kendi ağında oluşturduğu reklamları size gösteriyor. Bu reklamlardan gelen payları, Brave ödüllerini kullanan insnalara dağıtıyor. BAT kazanma olayına hiç girişmedim. Ama yabancı forumlar da böyle belirtiyorlar. Bağlantıdan, içerik üretici olarak site, youtube kanalı, twitter vb. hesaplarını ekleyebilirsiniz.
Reklam gözükme oranını ayarlayabiliyorsunuz. Atıyorum bir saatte beş reklam göster diyorsunuz. O size o kadar reklam gösteriyor. Algoritma kaç reklam görünce, kripto para veriyor tam bilmiyorum. Ama aylık 30-50 BAT kazanan insanlar gördüm. BAT karşılığı döneme göre değişebiliyor.

Screenshot_19.png


Kazandığınız bu paraları oluşturduğunuz Uphold hesabından çekebiliyorsunuz. Ya da hiç hesap oluşturmadınız diyelim. Mesela Technopat Youtube kanalı, onaylı bir Uphold hesabı oluşturdu. Bu sistemi BAT ile birleştirdi. Siz BAT ile onaylanmış bir içerik üreticisine, otomatik reklamdan kazandığınız parayı verebiliyorsunuz. Şimdilik bu sistem başkalarına böyle destek sağlıyor. Belki ileri de Youtube katıl seçeneği ya da Twitch gibi yerlerde abone olmak için de kullanılabilir.

Otomatik katkı isterseniz kapatılabilir. Ya da hangi siteye, otomatik katkı yapabileceğinizi ayarlayabilirsiniz. Otomatik katkı arayüzünde, hangi siteyi aktif kullandığınız da % olarak gösterilecektir. Ayrıca otomatik katkı dışında, direk Uphold hesabını açıp doğrulayanlar kişi ve kurumlara bahşiş atma şansınız var.

Screenshot_10.png


Screenshot_9.png


Screenshot_8.png


Screenshot_3.png


Screenshot_4.png

Aylık gelen reklam kazancının, otomatik sıfırlandığını hatırlıyorum. Uphold hesabı oluşturursanız, parayı oraya aktarabiliyorsunuz. Uphold konusunda pek bir bilgim yok. Güvenilir mi değil mi bilemeyeceğim. Çünkü kullanmıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam, üye olurken kişisel kimlik bilgisi istiyor.
Brave BAT kazandıran reklamları bildirim olarak sunuyor. Siz bu bildirimi görme ya da tıklamaya göre BAT kazanma oranı değişiyor. Bazı ülkelerde halen istikrarlı çalışan bir sistem değil. Ama bu bildirim sistemi Google veri toplayan bildirim sisteminden daha bizi kurtardığını söyleyebilirim.

Yeni sekma sayfasında arka plan resmi, saat, popüler siteler, brave kalkanlar ve ödülleri hakkında detaylı bilgiler sunuyor. Bu sayfa daha fazla özelleştirilebilir hale getireceklerini belirtiyorlar. Şimdilik kabaca Vista Aero arayüzüne benziyor. Bu arayüzü daha da geliştireceklerini söylüyorlar.

Screenshot_1.png


Chrome gibi sistem temasına göre, kendini koyu ve açık olarak ayarlamıyor. Tema ayarını Windows ile aynı, koyu ya da açık olarak size sunuyor. Bu koyu tema sekme, ayarlar vb. hepsini kapsıyor. Ayrıca Chrome mağazasındaki temaları destekliyor. Şimdilik kendi uzantı mağazaları yok. Ama güvenlik için Mozilla, Opera ve Chrome gibi kendi mağazalarını yapacaklarını belirttiler.

Screenshot_13.png


Tabii ki siteler için geçerli değil. Siteler için Chromium ayarlarında yüksek kontrast ayarı var. O ayar tarayıcı ve site görünümlerini bozuyor. Ayrıca koyu teması olan sitelerde devre dışı bırakamıyorsunuz. Siteler için Dark reader uzantısını tavsiye ederim. Kullanımı basittir, koyu teması olan siteler de devre dışı bırakabilirsiniz.
Tarayıcıyı kapatınca, otomatik geçmiş temizleme için ayar sunuyor.
Bu ayarı açmak için, ayarlardan tarama verilerini temizleme seçeneğine gidin.
Sonra çıkışta seçeneğine tıklayıp, çıkışta silinmesini istediğiniz seçenekleri belirtin.

Screenshot_2.png


Brave tarayıcısının özel sekme için bazı avantajları var. Mesela normal aramalar da Google kullanırken, özel sekmede Duckduckgo ayarlayabiliyorsunuz. Ya da içine gömülü Tor özel sekmesinden arama yapabilirsiniz. Tor ülkemizde yasaklı olduğunu ve VPN olmadan çalışmadığını unutmayın.

Screenshot_6.png


Screenshot_5.png


Brave mobil tarayıcısında HTTPS yükseltme, reklam, izleyici ve parmak izi engelleyicisi gibi ayarlar var. Buna ek olarak videoları arka planda oynatma seçeneği var. Özellikle Podcast vb. dinleyenler için baya faydalı olacaktır.
Sürprizbozan içinde kendi kullandığım ve tavsiye ettiğim ayarları paylaştım.
Kırmızı ile önerdiğim ayarları kesinlikle yapmanızı öneririm. Yeşil ile gösterdiklerimi ben yapıyorum ve sizin isteğinize bırakıyorum. Dokunmadığım ayarlar ise tamamen size kalmış.

Screenshot_3.png


Screenshot_1.png


Screenshot_2.png


Çerez engelleme ayarı gizliliği artıran bir etmen. Eğer bu tarz bir soruna takılmıyorsanız, Sadece çapraz site diyerek açabilirsiniz.

Reklam engelleme filtrelerine ayrıca aşağıda sunduklarını ekleyebilirsiniz. İleride bu arayüz değişecek. Ayrıca Ublock Origin ve Adguard olan kozmetik fitlreleri de getirecekler. Amaçları kullanıcıyı harici uzantı kullanmaya bırakmadan,tüm reklamları engellemek. Bunu olabildiğince hızlı ve düşük kaynak tüketerek de yapmak istiyorlar.

brave://adblock/

Screenshot_2.png


Screenshot_3.png


Screenshot_4.png


Screenshot_5.png


Screenshot_6.png


Screenshot_8.png


Screenshot_6.png

İlk olarak bazı Anti-virüsler halen bu tarayıcıyı pazar payı az diye umursamıyor. Bu yüzden zararlı siteleri algılamak için Emsisoft tarayıcı uzantısını tavsiye ederim.


Enhanced-h264ify uzantısı YouTube video oynatıcısını farklı bir Codec ile çalışmaya zorlar. Bu yöntem YouTube CPU tüketimin %40'a yakın azaltır. Ama 1080 P 60 FPS üstü video seçeneklerinden mahrum kalırsınız.

Brave kalkanlar özelliği; reklam engelleme ile gelen tarayıcılar arasında en iyisi olsa bile harici uzantılar kadar yeterli değil. Bu ayarı tamamen kapatıp, harici uzantı kullanmak isteyenlere Ublock origin öneriyorum.
Harici uzantı yükleyince şu ayarları kapatın. Brave reklam engelleme ayarının tek sıkıntısı Reklam engelleyici kapatın uyarısı olabilir. Ublock Origin gibi bu uyarıyı atlayamıyor.

Screenshot_1.png

Brave yavaş gelişen ama sektörde öncü olmak için adımlar atan bir tarayıcı. Bana göre İleride Chrome, Edge ve Brave üçlüsünün piyasayı domine ettiğini göreceğiz. Firefox'un bu üçü ile yarışması için biraz canlanması gerekiyor.
 

Kendomen

Kilopat
Katılım
1 Mart 2015
Mesajlar
1.483
Makaleler
4
Çözümler
3
BAT kazanmamız için reklam engelleyicisini kapatmamız mı gerekiyor? Bir de uphold üye olmak için nüfus cüzdanı istiyor, güvenilir mi sizce?
 
KS
Darktower

Darktower

Gigapat
Katılım
23 Temmuz 2014
Mesajlar
9.610
Makaleler
26
Çözümler
193
Yabancı forumlara göz attım. Brave kendi alt yapısından, tarayıcısını kullananlara reklam sunuyormuş. Sen o reklamları gördükçe para veriyormuş. Yani anladığım kadarıyla Brave ödüllerinin açık olması ve saatte görmek istediğin reklam ayarını yapman yetiyor. @Kendomen
Screenshot_2.png


Screenshot_3.png
Uphold güvenliği ve kazanılan BAT hakkında çok detaylı bilgim yok. Bu konuda, kripto paralar ile ilgili video çeken Youtube kanallarına göz atabilirsin. Onlar daha detaylı anlatıyorlar.
Brave gecelik sürümünde, kozmetik süzgeç sorununu çözmüşler.

Screenshot_3.png


Screenshot_4.png

Adguard filtreleri halen çalışmıyor. Bu yüzden bazı siteler de, halen reklamların engellendiği boş alanlar gözüküyor. Özellikle Adguard, Ublock origin, Nano adblocker gibi gelişmiş reklam engelleme uzantıları kullananlar, direk fark edecektir.

Opera ve Slimjet tarayıcısı gibi, Fanboy kozmetik süzgeçlerini ayarlamışlar. Yani Opera ve Brave reklam engelleme filtreleri, birbirine yakın diyebilirim. Tabi Opera ve Slimjet gizlilik konusunda, Brave tarayıcısı kadar iyi değil. Bir sürü izleme hizmeti barındırıyorlar. Brave tarayıcısının, tarayıcıdan kaldırdığı Chromium hizmetleri vb. bağlantıdan göz atabilirsiniz.
 

JahOver98

Centipat
Katılım
10 Kasım 2019
Mesajlar
127
İlk şunu diyeyim çok uzun yazmışın. O yüzden sadece bir kısmından bahsedeceğim Brave bildiğim kadarı ile söylenenlere göre Brave Mozilla vakfından ayrılan ekip tarafından kurulmuş diyorlar gerçek bir bilgimi bilmiyorum. Eğer gerçekse bir bakacağım.
 

Rolnes

Hectopat
Katılım
6 Mayıs 2018
Mesajlar
114
Çözümler
1
Merhaba,

harika bir inceleme olmuş.

Benim merak ettiğim bir durum var. Şu anda BAT kazanmak üzere tarayıcıda önerilen tüm ayarları kullanıyor olmama rağmen 1 haftadır hiçbir şekilde kazanım olmadı. Bahsedildiği gibi tarayıcı kullanımı sırasında -reklam engelleyici devre dışı olmasına rağmen- bir reklamla karşılaşmadım.

Nedir ve neye göre kazanç sistemi vardır gibi sorularım var ve bunun da yanıtı hiçbir yerde yok.

Şu söz edilen, bize BAT kazandıracak olan reklam nasıl bir şeydir? Neye benzer?
 
KS
Darktower

Darktower

Gigapat
Katılım
23 Temmuz 2014
Mesajlar
9.610
Makaleler
26
Çözümler
193
@Rolnes Reklam engelleyici ayarını kapatmana gerek yok. Kendi platformu üzerinden sunduğu reklamlar ile para kazandırıyor. Ama daha tarayıcının temel sorunları ve geliştirmelere odaklandığından bu sistem herkese çok iyi paralar kazandırmıyor. Türkiye bölgesine reklamları açsalar bile, reklam verenler olmadıktan sonra size gelen BAT miktarı az oluyor.
 
Yukarı