Sürprizbozan Breaking Bad incelemesi

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
BB ve BCS hayranı biri olarak diyorum. Film baya tırt.
Dediğiniz kadar varmış. Hatta daha da kötü. Eğer diziyi yazanlar yazmışsa filmi, beceriksizliklerini burada göstermişler :D Daha 50. Dakikayım o kadar çok mantıksızlık var ki, Jessie'yi Todd ve çetesinin sanki esir değil de böyle yanlarında ayak işlerini yapan zorla çalıştırdıkları bir stajyermiş gibi göstermeleri mi dersin, Jessie'nin (güya filme göre böyle olmuş tabii, dizide böyle şeyler olsaydı Jesse çoktan Todd un kelleyi uçurmuştu) Todd u öldürmek için eline yaklaşık 9999999 tane fırsat geçmesine rağmen sanki onların elinde esir değilmiş gibi Todd'u öldürmemesi... Yani rezalet ya ne diyeyim ve film çok sıkıcı aşırı sıkıcı, üstüne bir de bu senaryodaki mantıksızlıklar beni iyice soğuttu. Sanırım ya atlayarak izleyeceğim ya da direkt kapatacağım.

Yorumlarına katılıyorum bir noktada. Elbet ki küçük dokunuşlar geneli değiştirmez. Senaryo meselesinde ise ilerleyişi fena değil denilebilecek seviyede bence. Ama dediğin doğru aslında genellikle olacak denilen şey dizide oluyor. Çok ters köşelere bulaşılmadan anlatılmış. Fanboyluk gibi gözükmesin ama ne bileyim dizi yine de bir noktada çok kendine çekiyor. O yüzden millet bu kadar seviyor bu diziyi ki bu millete kendimi de katıyorum. Öyle işte bir ilginç. IMDb için ise çok takmamak lazım ya IMDb'yi. Elbet ki çok tutarlı ve de özellikli bir site ve 1990'dan beri varlığını sürdürüyor ama şimdi bu site en çok puan alan 250 film arasında 8. sıraya Spider-Man Nwh'nin geldiğini de gördü. Hele bir de üstüne geldiği filmleri görsen tam delirmelikti ya.

Yorumlarına katılıyorum bir noktada. Elbet ki küçük dokunuşlar geneli değiştirmez. Senaryo meselesinde ise ilerleyişi fena değil denilebilecek seviyede bence. Ama dediğin doğru aslında genellikle olacak denilen şey dizide oluyor. Çok ters köşelere bulaşılmadan anlatılmış. Fanboyluk gibi gözükmesin ama ne bileyim dizi yine de bir noktada çok kendine çekiyor. O yüzden millet bu kadar seviyor bu diziyi ki bu millete kendimi de katıyorum. Öyle işte bir ilginç. IMDb için ise çok takmamak lazım ya IMDb'yi. Elbet ki çok tutarlı ve de özellikli bir site ve 1990'dan beri varlığını sürdürüyor ama şimdi bu site en çok puan alan 250 film arasında 8. sıraya Spider-Man Nwh'nin geldiğini de gördü. Hele bir de üstüne geldiği filmleri görsen tam delirmelikti ya.
Bugün BB'nin El Camino filminde Walter cameo'su gördüğüm zaman, ben de içimde bir şeyler hissedince dedim "ben de bu diziyi seviyorum herhalde" diye :D Çünkü ilk zamanlara bir göndermeydi o sahne ve bir anda nedense duygulandım o toyluklarını görünce. Kesinlikle ve kesinlikle kötü bir dizi değil. Ben zaten eksiklerini yazdım diye kötü dediğimi zannedenler oldu. Kötü bulsam zaten son sezona kadar hayatta izleyemem ki. Ben sadece bu kadar çok ilah edilen ve abartılan, ve eksik yönünün genelde dile getirilmediğini gördüğüm bir diziye eleştirel bakış açısıyla yaklaştım. Ne yazık ki herkesin bu kadar övdüğü ve diline sakız olmuş her film/dizi için bunu yapmaya, bu eleştirel bakışımı korumaya da devam edeceğim. Elimde değil çünkü karakterim böyle. Biri bir şeyi bu kadar övünce bazen gözler ya eksik arıyor, ya da bulduğu eksiği büyültüyor. Hiçbir şeyi çok abartmamak gerek... Beklenti gerçekten çok önemli.

Bugün Bb'nin el camino filminde walter Cameo'su gördüğüm zaman, ben de içimde bir şeyler hissedince dedim "ben de bu diziyi seviyorum herhalde" diye :D çünkü ilk zamanlara bir göndermeydi o sahne ve bir anda nedense duygulandım o toyluklarını görünce. Kesinlikle ve kesinlikle kötü bir dizi değil. Ben zaten eksiklerini yazdım diye kötü dediğimi zannedenler oldu. Kötü bulsam zaten son sezona kadar hayatta izleyemem ki. Ben sadece bu kadar çok ilah edilen ve abartılan, ve eksik yönünün genelde dile getirilmediğini gördüğüm bir diziye eleştirel bakış açısıyla yaklaştım. Ne yazık ki herkesin bu kadar övdüğü ve diline sakız olmuş her film/dizi için bunu yapmaya, bu eleştirel bakışımı korumaya da devam edeceğim. Elimde değil çünkü karakterim böyle. Biri bir şeyi bu kadar övünce bazen gözler ya eksik arıyor, ya da bulduğu eksiği büyültüyor. Hiçbir şeyi çok abartmamak gerek... Beklenti gerçekten çok önemli.

Dediklerin gerçekten haklı yerleri var. Eleştirel bir kişiliğinin olması ve bunu koruman iyi bir şey. Toplumda her şeye direk iyi veya kötü deseydik zaten hem toplum tekdüzeden başka bir şey olmazdı hem de en çok iyi denilen izlenirdi. Gerçi bu dediklerim var toplumumuzda ama yani denim dediğim resmen distopik bir seviyede.

Dediklerin gerçekten haklı yerleri var. Eleştirel bir kişiliğinin olması ve bunu koruman iyi bir şey. Toplumda her şeye direk iyi veya kötü deseydik zaten hem toplum tekdüzeden başka bir şey olmazdı hem de en çok iyi denilen izlenirdi. Gerçi bu dediklerim var toplumumuzda ama yani denim dediğim resmen distopik bir seviyede.
Aslında ne yazık ki bizim toplumumuzda bu distopik bir şekilde var :D Siyasetten biliyoruz :D Neyse oralarq çok girmeyeyim de, her konu hakkında ister dizi-film medya, ister politika siyaset, insanın kendi fikri olmalı. Ve kendince mantık sınırları dışına çıkmadan eleştirebilmeli.
Bende mesela kabullenme alışkanlığı da oluştu artık yani bir arkadaşım benim tezime anti tez üretebiliyorsa, ve ben de bunu mantıklı bulursam, hiç uzatmadan "evet sen haklısın aslında" derim. Dün El Camino filmi için tam böyle bir muhabbet döndü aramızda.

Yeni konular

Geri
Yukarı