British Airways uçağının aşırı sert inişi

Büyük ihtimalle rüzgarlı bir hava var veya hızı ayarlamadı. @Jira hocam işten daha iyi anlar tabii.
Gözlemlerime göre;
1- Yüksek rüzgar var, bu nedenle uçak hızlı bir şekilde gelmek zorundaydı ve bu da flare manevrasını yaparken eğer fazla burun açısı arttırılırsa uçak piste temas edemeden pistin üstünde düz uçuş (kısaca: float) yapacağından manevra geç yapıldı ve mecburi sert iniş oldu.
İdealden biraz uzak ama o kadar abartılacak kadar sert değil.
Oldukça sert bir iniş. O uçağın içinde olmadan konuşmak kolay.
Abartılacak kadar değil, bundan daha sert en az 5 inişim oldu. Yaklaşma açısı ve irtifa düşüşü olması gerekenin üstünde ama uçakta kırıma neden olacak ya da lastik patlatacak kadar bile sert değil.
Yaklaşma açısı oldukça normal. Daha da alçak olsaydı uçak direk yere girerdi.
Zaten kırım ya da lastik patlaması olacağını söylemedim.
@356463 hocam uçağın kırıldığı inişler var, onların yanında bu ne ki? :D Videonun öncesi yok yorum yapmak zor.
Videonun en başına alın. Ağır çekimde ve biraz daha önceden başlıyor. Ben videoyu biraz ilerletip buraya koydum. Ağır çekim sıkıcı olmasın diye.

Son düzenleme:
Baya sağlam inmiş ama:) Büyük ihtimal rüzgar şiddeti yüksektir. Özellikle arkadan kuyruk rüzgarı varsa. Pistten çıkan Pegasus uçağı da bu yüzden fırlamıştı.
Abartılacak kadar değil, bundan daha sert en az 5 inişim oldu. Yaklaşma açısı ve irtifa düşüşü olması gerekenin üstünde ama uçakta kırıma neden olacak ya da lastik patlatacak kadar bile sert değil.
Daha serti de olurdu ama büyük ihtimal rüzgardan kaynaklı bir olay.

Oldukça sert bir iniş. O uçağın içinde olmadan konuşmak kolay.
Daha sertlerinde de oldum. Uçuş sırasında sağlam türbülans yaşamayınca ya da yumuşak iniş olunca uçuşu sıkıcı bulan birine diyorsun bunu söyleyeyim. Bu inişte sertlik limitler dahilinde, uçağı yapısal olarak bile zorlayacak düzeyde değil.

İniş ideallerden uzak "sert" bir iniş ama denildiği kadar "aşırı sert" değil.

Daha sertlerinde de oldum. Uçuş sırasında sağlam türbülans yaşamayınca ya da yumuşak iniş olunca uçuşu sıkıcı bulan birine diyorsun bunu söyleyeyim. Bu inişte sertlik limitler dahilinde, uçağı yapısal olarak bile zorlayacak düzeyde değil.
Yapısal olarak zorlayacak bir inişi olduğunu HİÇBİR ZAMAN söylemedim. Artık aynı şeyi tekrar etmeyi kes. Sadece sert bir uçak inişi gördüm ve sizlerle paylaşmak istedim. Madem yumuşak iniş olunca ve sarsıntısız uçuş olunca sıkılıyorsun, o zaman dual engine failureyi çok seversin.

Aşırı sert bir uçak inişi gördüm ve sizlerle paylaşmak istedim.
Aşırı sert değil, seninle aynı fikirde olmayan birinin fikrini duymak bile istemiyorsan sen konu açma o zaman. Aynı şeyi söylemeyi kes dediğin şeyi tekrar edeyim, dediğin kadar aşırı sert bir iniş değil bu.

Ayrıca uçuşta türbülans gibi ya da hava şartları yüzünden sert iniş yapmak gibi gayet sıradan ve her gün onlarca uçuşta gerçekleşen bir şey ile çift motor arızası gibi milyonda ancak bir defa olabilecek bir şeyi kıyaslamayı başardığın için de tebrik ederim. Farklı bir kafa yapısı.

Aynı fikirde değilim, bu iniş savunduğun kadar sert bir iniş değil. Senin dediğinin tersini söyleyecek birini görmek istemiyorsan da bu senin problemin. Böyle bir inişten ya da türbülanstan bile korkacaksan da uçaklardan uzak dur. :D

@Yararsız Üye @333657 önce biraz sakin olsanız. Uçak sert inmiş evet. Yapısal hasar oluşturacak kadar sert değildir evet. Ama zaten o uçakta sert iniş sensörleri var. Eğer kontrol gerektirecek bir sertlikte inmişse daha uçak pisti terk etmeden British Airways'in genel merkezine bilgi gönderecek sensörler hem de:) Bizim gördüğümüz sadece videoya göre yorum yapmak o kadar.

Aşırı sert değil, seninle aynı fikirde olmayan birinin fikrini duymak bile istemiyorsan sen konu açma o zaman. Aynı şeyi söylemeyi kes dediğin şeyi tekrar edeyim, dediğin kadar aşırı sert bir iniş değil bu.

Ayrıca uçuşta türbülans gibi ya da hava şartları yüzünden sert iniş yapmak gibi gayet sıradan ve her gün onlarca uçuşta gerçekleşen bir şey ile çift motor arızası gibi milyonda ancak bir defa olabilecek bir şeyi kıyaslamayı başardığın için de tebrik ederim. Farklı bir kafa yapısı.

Aynı fikirde değilim, bu iniş savunduğun kadar sert bir iniş değil. Senin dediğinin tersini söyleyecek birini görmek istemiyorsan da bu senin problemin. Böyle bir inişten ya da türbülanstan bile korkacaksan da uçak kokpitlerinden uzak dur. :D

Kardeşim benim sinirlendiğim şey sadece uçağın inişine sert dedim ama sen sabahtan beri ''Neredeyse uçağı kıracaktı hıyarlar!'' demişim gibi uçak yapısal hasar almaz... gibi şeyler diyorsun. Herkesin fikrine görüşüm var ama yaptıkların saçmalıktan ibaret. Ayrıca ''türbülanstan dolayı sert iniş'' de ne demek?
Windshear, vb. desen haklısın.

Türbülanstan dolayı sert iniş diye bir şeyi demedim bile. Başka biri demişse de benimkilerle harmanlama. Türbülans "ya da" sert iniş yaşamadığım uçuşlar benim için sıkıcı dediğim şeyden bunu anladıysan bu da farklı bir durum bak. Cümlede kullanılan "ya da" ne demek diye öğretmeyelim artık forumda da bir zahmet.

s.PNG

Geri
Yukarı