Browser oyunları nasıl yapılıyor?

• Konuyu başlatan tet
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 6B

tet

Hectopat
Browser oyunlarının yapım aşaması, mantığı, izlenilen yol, yapımında kullanılan araçlar vs nelerdir, nasıl yapılır bilgisi olan var mı? Veya bu konu hakkında bilgilendiren bir yere yönlendirebilecek olan var mı?

Java kullanmak hammalık olur biraz çünkü ağır çalışan bir dil ama memory ymnetiminde daha iyi ama bu tip oyunlarda sunucudan maksimum performans almak çok önemli. Açıkçası böyle bir oyun yazmadım ama yazacak olsam PHP ile yazardım. Diğer dillere göre çok daha hızlı çalışan bir yapısı var.

Ayrıca sunucuya yük bindirecek bazı kısımları PHP'ye yüklemek yine hammallık olur. Bu tip şeyleri de C++ ile bir ara yazılım (API) hazırlayıp sunucu üzerinden iş yaptırıp geri dönüş almak daha hızlı sonuca ulaşmanızı sağlar. Belki de kendi zamanlanmış görev yöneticinizi yazmanız gerekebilir çünkü bu tip oyunlara kalkışan kişiler genelde PHP eklentisi olan CronJob'ın yeterli olmadığını söylüyor.

Arayüz kısmına gelecek olursak da HTML ve CSS (HTML5 ve CSS3'ün nimetlerinden de yararlanmak lazım tabi) zaten olmazsa olmaz ama bunun yanında oyundaki akıcılığı ve mantıklı trafik kullanımını göz önüne alırsak bol bol JavaScript ve AJAX kullanmanız gerekecek. Özellikle AJAX çağrıları sizin eliniz ayağınız gibi bir şey. Zaten oyun için kendi JS kütüphanenizi yazmanız gerekecek yine çünkü bir sürü işlem olacak.

İşin güvenliği için de ya kendiniz bir MVC yazarsınız ve oradan hızlıca yönetirsiniz ya da hazır bir MVC'nin üzerine sistemi oturtup oradan güzelce devam edersiniz. MVC yapıları özellikle adres satırından gelebilecek saldırıları zaten yapısı gereği engelliyor, gerisi yazılım güvenliğine kalmış.

Uzun lafın kısası bu yol uzun bir yol ve zamanla gelişecek bir proje, ilk adımları attığınızda zaten alpha ve beta testlerini yapıp gelecek feedbacklere göre sistemi düzeltip daha sonra halka açmak mantıklı olacaktır.

Kolay gelsin :)

Alıntıdır.

Link:Tarayıcı Tabanlı Online Oyun Nasıl Yapılır ? "Ciddi Konu, Yardım İstiyorum"

Bunun için Unity temeli gerekiyor. C# bilgisi ve bilimum Photoshop gibi yardımcı araçlar da gerekli olmakla birlikte, OOP (Nesne yönelimli programlama) mantığını da öğrenmek gerekiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Unity-Unreal kullanabilirsin.

Java kullanmak hammalık olur biraz çünkü ağır çalışan bir dil ama memory ymnetiminde daha iyi ama bu tip oyunlarda sunucudan maksimum performans almak çok önemli. Açıkçası böyle bir oyun yazmadım ama yazacak olsam PHP ile yazardım. Diğer dillere göre çok daha hızlı çalışan bir yapısı var.

Bastan sona yanlis.
Java ile nasil browser oyunu yapiyorsun?
PHP nasil Java'dan daha hizli?
"Sunucudan maksimum performans almak" nedir? Java ile yazinca 2 cekirdek idle mi bekliyor?

Nereden ogreniyorsunuz bu sacma seyleri?

Yeni konular

Geri
Yukarı