"Bu da dahil bütün genellemeler yanlıştır" sözünden nasıl bir anlam çıkartabilirsiniz?

Kdr454

Decapat
Katılım
9 Mayıs 2019
Mesajlar
807
Çözümler
5
Yer
Arhavi
Merhaba.
Benim gece gece kafam karıştı. :D
sizlerin fikrini merak ettim.
"bu da dahil bütün genellemeler yanlıştır." sözünden nasıl bir anlam çıkartabilirsiniz?
Ben şöyle anladım fakat doğru mu bilmem; "bütün genellemeler yanlış ise ve bu cümle de genellemelerin hepsini genelleyip yanlış olduğu sonucuna varıyor ise cümlede, 'bu da dahil bütün genellemeler yanlıştır.' dediği için bu cümle de yanlış oluyor ve bütün genellemeler genel olarak doğru oluyor." diye bir anlam çıkardım.
Sizce doğrusu nasıldır?
Beyin yandı.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

UluErdem25

Picopat
Katılım
7 Ocak 2021
Mesajlar
798
Çözümler
4
Doğru olduğunu kabul edersek yanlış olduğunu kabul edeceğimiz, doğru olduğunu kabul etmezsek bütün genellemelerin yanlış olmadığını reddederek bazılarının doğru olabileceğine geliriz ki o zaman bu genellemeyi ya doğru kabul ederek başa döneceğiz ya da yanlış olduğunu kabul ederek bütün genellemelerin yanlış olmadığını reddederek bazılarının doğru olabileceğine geliriz ki o zaman bu genellemeyi ya doğru kabul ederek başa döneceğiz ya da yanlış olduğunu kabul ederek bütün genellemelerin yanlış olmadığını reddederek bazılarının doğru olabileceğine geliriz ki o zaman bu genellemeyi ya doğru kabul ederek başa döneceğiz ya da yanlış olduğunu kabul ederek bütün genellemelerin yanlış olmadığını reddederek bazılarının doğru olabileceğine geliriz ki o zaman bu genellemeyi ya doğru kabul ederek başa döneceğiz ya da yanlış olduğunu kabul ederek bütün genellemelerin yanlış olmadığını reddederek bazılarının doğru olabileceğine geliriz ki o zaman bu genellemeyi ya doğru kabul ederek başa döneceğiz ya da yanlış olduğunu kabul ederek...
 

Andar Han

Decapat
Katılım
17 Aralık 2019
Mesajlar
3.785
Makaleler
1
Çözümler
23
Genellemelerin yanlışlığı, usülden sebeptir. Herhangi bir konu hakkında, çoğunluğa ya da bireye istinaden bir yanlış veya doğru belirlenemez. Genellemelerin hepsine yanlış demem; genelleyenin uyguladığı yöntemi bilmemem sebebiyle, yanlıştır.
 

wefra

Kilopat
Katılım
30 Kasım 2013
Mesajlar
326
Makaleler
1
Çözümler
13
Yer
İstanbul
"Bu da dahil bütün genellemeler yanlıştır" sözü doğrudur/yanlıştır. Çünkü genellemelerin, çoğu zaman istatistiki bir değeri olduğunu da biliriz.
 

bitwise

Kilopat
Sosyal Tayfı
Katılım
22 Mart 2018
Mesajlar
5.253
Makaleler
1
Çözümler
45
Ama tüm genellemelerin yanlış olduğu anlamıda da gelmez değil mi?

Hayir.
"Tum genellemeler yanlistir" genellemesi dogru olamaz, yanlis olmasi da diger tum genellemelerin dogru oldugu anlamina gelmez.

Evrende 10 genelleme var diyelim, 8 tanesi dogru 2 tanesi yanlis.

Bu durumda "Tum genellemeler yanlistir" genellemesi yanlis olan 2 genellemeden biri sadece. Paradoks olusturmaz.
 
Yukarı