Bugünlerde çok rahatsızlık duyduğum bir konu

Silentac

Hectopat
Herkese selam, çok ama çok rahatsızlık duyduğum bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. Şu anki büyüyen yeni nesil maalesef gerçekten vasat durumda. Bunun nedenini hepimiz biliyoruz: Telefonlar, tabletler. Bilgisayarlar...yanlış anlamayın bende bilgisayar kullanıyorum ancak hiçbir zaman bağımlı olmadım ve başına oturup tüm günümü geçirmedim.
Çocuklar daha yeni okuma yazma öğrenirken hiç yaşlarına uygun olmayan şeyler yapıyorlar. Mesela anlamadığım özellikle 6-10 yaş aralığında olan çocuklarda en çok oynandığını gördüğüm Brawl Stars oyunu. Abi YouTube'a giriyorum tabii birçok YouTuber var videoları gerçekten çok izleniyor ve çok beğeni alıyor. Tamam belki o YouTuber çocukları eğlendiriyor ve emek veriyor ama çocuklar nasıl bu karaktere hayran olabiliyor? Şu an herkesin hayali o izledikleri YouTuber gibi oyun oynayarak para basmak ve ileride de bu mesleği yapmak. Nonolive diye bir platform var çocuklar bu Brawl Stars oyununun yayınını yapıyorlar ve bu yaşta insanların hesaplarını çalıyorlar. Yani gerçekten çok kişiye baktım maksimum gördüğüm yaş 10.10 ya kardeşim.
PUBG Mobile var bir de. Bakın PUBG Mobile kötü bir oyun değil ancak bunu oynayan insanların çocuklara örnek olarak gösterilmesi veya videolar sırasında yaptıkları saçma sapan hareketler yüzünden çocuklar bildiğin bayılıyorlar adama. Yani geçen bir videoda göz gezdirirken gördüm çocuğun biri şöyle yorum yapmış:"x abi seni bir kere görebilsem kendimi boğarım abi".yani bunu nasıl becerdiklerini bilmiyorum ama çocuklara kendilerini hiçbir halt olmadıkları halde ve dünyanın en boş insanı oldukları halde kahraman gibi gösteriyorlar. Hiçbir özellikleri yok ya, hiç! Bunu aklım almıyor. Ne bir başarıları, yetenekleri, bilgileri, karakterleri, insanlıkları yok hiçbirinin.
Bu insanların tek dertleri para. Para daha çok para. Nasıl olsa arkana yaslanıp ayaklarını uzatıp para basmak ne güzel şey! Bence arkadaşlar buna bir çare bulunmalı çocuklar bu karaktersiz ve mide bulandırıcı insanları izlememeli. Çocuklar para aracı değil. Onların derslerine yönelmesi ve tutarlı bir şekilde teknolojiyle bağ kurmaları lazım. Bunlar benim şahsi fikrimdir ama ne zaman karşılaşsam sinir oluyorum bu yüzden size de anlatmak istedim.

Son düzenleme:
Evet haklısınız, özellikle bu yaştaki çocuklarda görülüyor, izledikleri insanların bu kadar kolay para kazanıp istedikleri bilgisayarları, arabaları, villaları aldıklarını gördüklerin de onlar da aynı şekilde yapmak istiyor. O kadar kolay olduğunu sanıyorlar ve hayatlarını kötü yönde etkiliyor bu da. Aynı şekilde biraz daha büyük yaşlarda tanımaları gereken şeyleri erkenden tanıyınca da bazı psikolojik sorunlar oluşabiliyor.

Ben bunu yıllardır söylüyorum. Bir kanala abone olmaya yaş sınırı getirilip denetlenmeli. Nasıl ki çocuklar bazı şeylerden-durumlardan muaf tutuluyorsa bu konuda da aynı şey yapılmalı. Yaptığı şeyin bilincinde birisi değil zaten çocuklar.
Bu çocukların üzerinden para kazanılması ne kadar etik olabilir ki zaten?

Herkese selam, çok ama çok rahatsızlık duyduğum bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. Şu anki büyüyen yeni nesil maalesef gerçekten vasat durumda. Bunun nedenini hepimiz biliyoruz: Telefonlar, tabletler. Bilgisayarlar...yanlış anlamayın bende bilgisayar kullanıyorum ancak hiçbir zaman bağımlı olmadım ve başına oturuğ tüm günümü geçirmedim. Çocuklar daha yeni okuma yazma öğrenirken hiç yaşlarına uygun olmayan şeyler yapıyorlar. Mesela anlamadığım özellikle 6-10 yaş aralığında olan çocuklarda en çok oynandığını gördüğüm Brawl Stars oyunu. Abi YouTube'a giriyorum tabii birçok YouTuber var videoları gerçekten çok izleniyor ve çok beğeni alıyor. Tamam belki o YouTuber çocukları eğlendiriyor ve emek veriyor ama çocuklar nasıl bu karaktere hayran olabiliyor? Şu an herkesin hayali o izledikleri YouTuber gibi oyun oynayarak para basmak ve ileride de bu mesleği yapmak. Nonolive diye bir platform var çocuklar bu Brawl Stars oyununun yayınını yapıyorlar ve bu yaşta insanların hesaplarını çalıyorlar. Yani gerçekten çok kişiye baktım maksimum gördüğüm yaş 10.10 ya kardeşim. PUBG Mobile var bir de. Bakın PUBG Mobile kötü bir oyun değil ancak bunu oynayan insanların çocuklara örnek olarak gösterilmesi veya videolar sırasında yaptıkları saçma sapan hareketler yüzünden çocuklar bildiğin bayılıyorlar adama. Yani geçen bir videoda göz gezdirirken gördüm çocuğun biri şöyle yorum yapmış:"x abi seni bir kere görebilsem kendimi boğarım abi".yani bunu nasıl becerdiklerini bilmiyorum ama çocuklara kendilerini hiçbir halt olmadıkları halde ve dünyanın en boş insanı oldukları halde kahraman gibi gösteriyorlar. Hiçbir özellikleri yok ya, hiç! Bunu aklım almıyor. Ne bir başarıları, yetenekleri, bilgileri, karakterleri, insanlıkları yok hiçbirinin. Tek dertleri para. Para daha çok para. Nasıl olsa arkana yaslanıp ayaklarını uzatıp para basmak ne güzel şey! Bence arkadaşlar buna bir çare bulunmalı çocuklar bu karaktersiz ve mide bulandırıcı insanları izlememeli. Çocuklar para aracı değil. Onların derslerine yönelmesi ve tutarlı bir şekilde teknolojiyle bağ kurmaları lazım. Bunlar benim şahsi fikrimdir ama ne zaman karşılaşsam sinir oluyorum bu yüzden size de anlatmak istedim.

Bu ülkeye köle lazım. Çok küçük düşünüyorsun...

Çocukları, gençleri bozmak için planlı uğraş, yok spor arabasıyla kaza yapmış yerine hummer jip almış. 20 yaşında veletsin, ailen memur nereden geldi bu kadar para? Takipçilerden vs. kazanıyor diyeceksiniz belki de, şahsi fikrim uluslar arası vakıflar bunlara para aktarıyor.
Devlet hükümet önlem alsa böyle olmaz.

Herkese selam, çok ama çok rahatsızlık duyduğum bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. Şu anki büyüyen yeni nesil maalesef gerçekten vasat durumda. Bunun nedenini hepimiz biliyoruz: Telefonlar, tabletler. Bilgisayarlar...yanlış anlamayın bende bilgisayar kullanıyorum ancak hiçbir zaman bağımlı olmadım ve başına oturuğ tüm günümü geçirmedim. Çocuklar daha yeni okuma yazma öğrenirken hiç yaşlarına uygun olmayan şeyler yapıyorlar. Mesela anlamadığım özellikle 6-10 yaş aralığında olan çocuklarda en çok oynandığını gördüğüm Brawl Stars oyunu. Abi YouTube'a giriyorum tabii birçok YouTuber var videoları gerçekten çok izleniyor ve çok beğeni alıyor. Tamam belki o YouTuber çocukları eğlendiriyor ve emek veriyor ama çocuklar nasıl bu karaktere hayran olabiliyor? Şu an herkesin hayali o izledikleri YouTuber gibi oyun oynayarak para basmak ve ileride de bu mesleği yapmak. Nonolive diye bir platform var çocuklar bu Brawl Stars oyununun yayınını yapıyorlar ve bu yaşta insanların hesaplarını çalıyorlar. Yani gerçekten çok kişiye baktım maksimum gördüğüm yaş 10.10 ya kardeşim. PUBG Mobile var bir de. Bakın PUBG Mobile kötü bir oyun değil ancak bunu oynayan insanların çocuklara örnek olarak gösterilmesi veya videolar sırasında yaptıkları saçma sapan hareketler yüzünden çocuklar bildiğin bayılıyorlar adama. Yani geçen bir videoda göz gezdirirken gördüm çocuğun biri şöyle yorum yapmış:"x abi seni bir kere görebilsem kendimi boğarım abi".yani bunu nasıl becerdiklerini bilmiyorum ama çocuklara kendilerini hiçbir halt olmadıkları halde ve dünyanın en boş insanı oldukları halde kahraman gibi gösteriyorlar. Hiçbir özellikleri yok ya, hiç! Bunu aklım almıyor. Ne bir başarıları, yetenekleri, bilgileri, karakterleri, insanlıkları yok hiçbirinin. Tek dertleri para. Para daha çok para. Nasıl olsa arkana yaslanıp ayaklarını uzatıp para basmak ne güzel şey! Bence arkadaşlar buna bir çare bulunmalı çocuklar bu karaktersiz ve mide bulandırıcı insanları izlememeli. Çocuklar para aracı değil. Onların derslerine yönelmesi ve tutarlı bir şekilde teknolojiyle bağ kurmaları lazım. Bunlar benim şahsi fikrimdir ama ne zaman karşılaşsam sinir oluyorum bu yüzden size de anlatmak istedim.

Maalesef şu anki gençler böyle 10 yaşında saçma saçma videolar izler 14 - 15 yaşında TikTok çekmeye başlarlar. Tabii herkes böyle değil böyle olanlar zaten ailelerinin suçu nedeni ise çocuk yapıp başı boş bırakıyorlar.

Ailelerde sorun var arada bir çocuğunun telefon/tablet/bilgisayarını alıp kontrol etmeli. Hangi uygulamaları kullanıyor neler yapıyor bilmeli kötü bir şey varsa çocuğu uyarmalı.
Maalesef şu anki gençler böyle 10 yaşında saçma saçma videolar izler 14 - 15 yaşında TikTok çekmeye başlarlar. Tabii herkes böyle değil böyle olanlar zaten ailelerinin suçu nedeni ise çocuk yapıp başı boş bırakıyorlar.
Aslında tüm suç ailelerde de değil. O çocuk biraz aklını kullansa Tiktok izlemenin veya Tiktok çekmenin saçma bir şey olduğunu anlar.

Geri
Yukarı