Bu hafta neler yaşandı? Haftalık gündem özeti

Yangın söndürmeye giden ekipler; Erdoğan'ın konvoyu yüzünden olay yerine geç kaldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan; konvoy otobüsünden halka çay fırlattı.
Tunceli'de yangın söndürmeye yardımcı olmaya gelen vatandaşlar polis tarafından engellendi. Olayın Terörist riskinden dolayı engellendiği düşünülüyor.
Bodrum'da çıkan yangın sonrası vatandaşlar botlarla tahliye edildi.
Tunceli'de, bombardıman uçaklarından çıkan merminin yangın oluşturduğu öngörülüyor.
Manavgat belediye başkanı Şükrü Sözen "yardım istedim diye kimse telefonumu açmıyor" deyip yere çöktü ve ağladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm sorunlarının sebebini THK'ya yükledi.
Tunceli'de vali "söndü" dedi ancak belediye yalanladı.
Denizden tahliye için 2 gemi görevlendirildi.

Haftalık gündem bu kadar. Her hafta böyle bir gündem konusu açmayı düşünüyorum. :)

Son düzenleme:
Dersim yöresel ad değil mi? Ayrıca belediye meclisi Dersim kararını aldı diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin.

İlin eski adı Dersim'dir. Dersim ili 26 Haziran 1926'da TBMM'de alınan kararla ilçeye dönüştürülerek Elâzığ'a bağlandı. Dersim adı 25 Aralık 1935 tarihinde çıkarılan 2884 sayılı Tunceli Vilayeti'nin İdaresi Hakkında Kanun ile değiştirildi ve Mamiki köyünde yeni il merkezi oluşturuldu. Kalan kasabasının merkezi de Mamiki köyü idi. Mamiki ile eski bir köy olan Siğenk Tunceli'nin birer mahallesi haline dönüştürüldü.[5][6] 25 Aralık 1935 tarihinde çıkarılan 2885 sayılı kanun ile tekrar il oldu[7] ve Dersim tarihsel yöresi içinde yer alan ve Munzur çevresini kapsayan bölgenin adı Tunceli olarak değiştirildi. Cumhuriyet döneminde Seyit Rıza önderliğinde Dersim İsyanı'na tanıklık eden Tunceli, 1937-38 yıllarında gerçekleşen Dersim tenkil harekâtı sırasında büyük zarar gördü.

Kaynak: Wikipedia

Yeni konular

Geri
Yukarı