Bu hangi yıldız?

Tolunay D.

Hectopat
Yer
Uzunköprü, Edirne
Daha fazla  
Arkadaşlar gece bir yıldız gördüm ve hangi yıldız veya cisim olduğunu bilmiyorum, gece çektim işte.

1.jpg
2.jpg

Mars, Venüs, Jüpiter 'dan biri olabilir. Eğer yan yana 3 tane cisim görüyorsan ve gözüken ışık sürekliyse (kesintisiz değilse) gezegendir. Yıldızların ışıkları kesikli kesikli gelir, göz kırpar gibi yani. Şu an da Mars, Venüs ve Jüpiter'in konumu yaklaşık 15 derece Batı tarafında yani batıyorlar. Gece gördüysen muhtemelen bu üç gezegenden birisini görmüş olabilirsin.

Ama tam olarak emin olmak için ışığın kesikli gelip gelmediğini söylemen gerek. Kesikli geliyorsa ışık yıldızdır, ama kesiksiz geliyorsa gezegendir.

Düzenleme yapayım: 10 derece enleminde bu üç gezegen şu anda ve muhtemelen sen baktığında da 25-30 derece enlemindeydiler. Fakat Merkür de olabilir. Çünkü o şu anda 25 derece enleminde. Ama dediğim gibi büyük ihtimalle Mars, Jüpiter ve Venüs olabilir. Sen ışığın nasıl geldiğini söyle ona göre söyliyelim. Burdan fotoğrafa bakarak söylemek zor.

@gdeniz123 Bu fotoğrafa bakarak bilmek zoru bırak neredeyse imkansız. Dediğin gibi göz kırpıyosa yıldız oluyo ama göz kırpması neden oluyor sen biliyor musun kardeş? Birazdan araştırcam bende netten.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı