Bu sıcaklıkların hangisi yanlış ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Murat Yılmaz

Hectopat
E7300 işlemcimi 3.4 ghz ye oc ettim. Fakat şimdi sorunum sıcaklık. Alttaki resimdede gördüğünüz gibi Real temp ile Prime95'i çalıştırdığımda işlemci 58 derece fakat ASUS anakartlardan çıkan ASUS PC Probe II de işlemci sıcaklığı 37 derece. Bu nasıl oluyor ? Hangisi doğru ? Bir bilgi alabilir miyim ? (Anakartım ASUS P5G41T-M LX )

resim2xp.png

Kasayı aç (Garantisi yoksa) ve elini işlemcinin demirine dokundur. Eğer çok sıcaksa bil ki 58 derece doğru. Yok ılık , elimin ısısıyla aynı pek bir fark yok diyorsan 37 derece doğrudur.

Tam kendimi savuncaktım 2 yıldır kasasını açmayan daha dorusu korkan bile var diye ancak adam overclock yapıyor kasayı söküp yine takar. :D

Öyle deme yinede :D İlk açtığımda cpunun pervanesini kırmıştım ve 6 ay japon yapıştırıcısı ile idare etmek zorunda kalmıştım kimse sezmesin diye :D

Ama şunu söyleyeyim çok büyük ihtimalle 37 derece doğrudur. Çünkü asus un kendi anakartının yanında koyduğu bir cd nin içindeki programın güvenilirliği tartışılamaz. Gidipte internetten raskele indirdiğin bir programdan daha güvenilir değildir yani.
Sen yinede CoreTemp adlı programı indirip dene. 5 dakikanı almaz.

Realtemp için ayar gerekebiliyor, Coretemp ve HWmonitor ile de ölç, 5 derecelik sapmayla yakın sonuçlar kabul edilebilir, daha büyük bir fark varsa configure altından advanced oradan chip: intel, temp 1/2/3/4 offset, set to kısmından farkı girip realtempi ayarlayabiliyorsun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı