Bu sözde ne anlatılmak istenmiş?

erdemZ_14

Femtopat
Daha fazla  
Herkese selamlar bu sözde yazar ne kastediyor?
"Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar."
Lütfen kelimesi kelimesine kılı kırk yararak anlatabilir misiniz? Özellikle ikinci cümleden anlam çıkartamadım, kendi istediği yaşam tarzını bulmuş bir insan nasıl diğer insanları da anlayabilir ki? Nasıl alakalandırılmış? Yardım lütfen kafayı sıyırmak üzereyim!

Kendini tam anlamıyla çözmüş olan insanın diğer insanları anlayabileceğinden bahsetmiş. Ki bu cümle de çok açıklayıcı değil. Tam kafa bulandırmalık bir cümle olmuş. Takmana gerek yok. Manevi bir şeye dokunup sana öz bir şeyler anlatmak gibi bir yola girişmiş ve ne anlatacağını bilemeyerek içi doldurulmamış kelime topluluğu oluşmuş gibi.

Kendini, ne olduğunu, ne olabileceğini, şu anda ne durumda olduğunu biliyorsan ya da bunu fark etmişsen eğer kaybedecek bir şeyin kalmamıştır önün açıktır artık çünkü potansiyelinin farkındasındır. Kendini bile anlayamayan bir insan zaten diğer insanları hiçbir şekilde anlayamaz. Bir nevi iletişim gibi önce iletişim kuracak seviyeye gelmen gerekir iletişim kurmak için. Ama iki cümlede aynı kapıya çıkıyor aslında yazar sadece havalı olmaya çalışmış.

"Ve"den sonraki kısmı için şunu söyleyebilirim en temelde insanların hepsi aynı içgüdülerle haraket eder. Psikoloji bilimi ortalama bir insanın belirli bir durum karşısında ne tür haraketler yapacağını çoğu zaman doğru tahmin eder. Burdaki sözde de bana kalırsa bu kast edilmiş. Kendini -insanı- çözmüş bir insan diğer insanların da nasıl çalıştığını çözer. Ben böyle düşündüm.

Bir kez kendini anladıysan bu yeryüzünde daha kaybedecek bir şeyinin olmadığını, ve bir kez kendini anlamış olan insanın diğer herkesi anlayacağı.
Sanırım bu.

Herkese selamlar bu sözde yazar ne kastediyor?
"Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar."
Lütfen kelimesi kelimesine kılı kırk yararak anlatabilir misiniz? Özellikle ikinci cümleden anlam çıkartamadım, kendi istediği yaşam tarzını bulmuş bir insan nasıl diğer insanları da anlayabilir ki? Nasıl alakalandırılmış? Yardım lütfen kafayı sıyırmak üzereyim!
Karşısında ne zorluk çıkarsa çıksın onu hiçbir güç yenemez. Çünkü o kendisini yani benliğini bulmuştur. Kendisini bulması için her türlü zorluklardan geçmiştir. Bunun için çok çaba göstermiştir. Bazen yaralanmış düşmüş lakin sağlam bir şekilde kalkmasını bilmiş. Her zorluğun bir kolaylığı olur. Yüksek dağı tırmanırken zorlanır fakat ne olursa olsun pes etmez. Etmemeli de zaten. Onu hiçbir şey durduramaz. Ne yaşadığı zorluk ne de acı... Kendisini bulmuş ona sıkı sıkıya tutunur, bırakmaz. Destan misali Cengaver gibidir. Hayat ona bunu öğretmiştir. Korkmamayı ve güçlü olmayı. Kimse karşısında duramaz.
İnsanların yaşadığı zorluğu anlar. Çünkü o da bu zorluklardan geçmiştir. Çünkü insan sadece kendisini düşünmemeli diğer insanları da düşünmeli. Kendi içindeki insanı dışarı çıkarmalı. Onu tutsak ve hapis etmemeli içinde. Onunla bazen sohbet etmeli ve dertlerini anlatmalı. İçindeki insanı kin ve nefret ile doldurulmamalı yoksa diğer insanları anlayamaz ve vicdansız olur. İnsan dediğimiz insanı anlamalı dertlerine ortak olup zorlukların üstesinden gelinmelidir. İşte o zaman savaş kazanılır. Birlikten kuvvet doğar. Asıl güç bu. Hiçbir şey yıkamaz ve yıkamazlar. Tek oku kırabilirsin fakat üç oku birlikte kıramazsın. Kayıp edecek bir şeyi kalmamıştır. Kayıp edeceği şeyleri öncesinden kaybedip bugünlere gelmiş. Eskiden zor geldiği şeyler artık ona kolay gelir. Yaşadığı şeyler bunu öğretmiştir. Her düştükçe ilk başta kalkmada zorlansa da gittikçe daha güçlü kalkmış. Yenilmez olmuştur. Hayat insana her şey öğretiyor.

Kendini tam anlamıyla çözmüş olan insanın diğer insanları anlayabileceğinden bahsetmiş. Ki bu cümle de çok açıklayıcı değil. Tam kafa bulandırmalık bir cümle olmuş. Takmana gerek yok. Manevi bir şeye dokunup sana öz bir şeyler anlatmak gibi bir yola girişmiş ve ne anlatacağını bilemeyerek içi doldurulmamış kelime topluluğu oluşmuş gibi.

Yani yeni yeni kitap okuma alışkanlığı edindim ve de kitaplarda bazen kendimi zihinsel olarak geri görmeye iten sözlerle karşılaşır oldum, diyorum ki acaba cümleler kusursuz da ben mi anlayamıyorum yoksa çok yoruma açık sözler mi barındırıyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani yeni yeni kitap okuma alışkanlığı edindim ve de kitaplarda bazen kendimi zihinsel olarak geri görmeye iten sözlerle karşılaşır oldum, diyorum ki acaba cümleler kusursuz da ben mi anlayamıyorum yoksa çok yoruma açık sözler mi barındırıyorlar.
Daha düzgün kitaplara yönelsen iyi olur. Bu tür kitaplar insanda heves bırakmıyor.

Daha düzgün kitaplara yönelsen iyi olur. Bu tür kitaplar insanda heves bırakmıyor.

Açıkçası ünlü bir yazarın önemli bir eseri olduğu için kusursuz biçimlendirilmiştir diye düşündüm ama moralimi epeyce bozuyor anlamları çıkaramayınca.
"Ve"den sonraki kısmı için şunu söyleyebilirim en temelde insanların hepsi aynı içgüdülerle hareket eder. Psikoloji bilimi ortalama bir insanın belirli bir durum karşısında ne tür hareketler yapacağını çoğu zaman doğru tahmin eder. Buradaki sözde de bana kalırsa bu kast edilmiş. Kendini -insanı- çözmüş bir insan diğer insanların da nasıl çalıştığını çözer. Ben böyle düşündüm.

Buradan çıkarabileceğim özet, tüm insanların psikolojik olarak ortak bir paydada buluştukları ve de kendi psikolojimizi çözebilmişsek artık ortak bir payda olduğu için-insan psikolojisi- diğer insanları da çözümleyebileceğimizdir.

Kitap düzgün. Yazara sallamayın. Bu, kitap okumada biraz daha ilerlemiş kişiler için muhteşem bir kitaptır. Yeni başlayan böyle olunca sıkılır, fakat artık sürekli kitap okuyan kişi hemen anlaşılacak şeylerden sıkılır, biraz kafa yormak ister. Yazar ve sözü harika, fakat farklı bir kitleye hitap ediyor. Beğenmedim deyip sallamayın lütfen böyle şeylerde.

Yeni konular

Geri
Yukarı