Bu ülkede neden zengin olunamıyor?

Nüfus çok fazla, halkımız maalesef ki rahatına düşkün. Yolun ortasında bir taş varsa kimse dur şunu alayım demiyor, herkes illa ki biri alır diyerek bekliyor. Bu yüzden kimse ilerleyemiyor. Kendimden örnek vereyim, ders çalışmam lazım ama burada takılıyorum. Disiplinli biri olsaydım muhtemelen şimdiye işimi halletmiştim ama daha başlamadım bile.

Türk parası değersiz burada ekmek 2 lira onlarda 25 kuruş ha dolar gibi olsaydı 1 TL 8 liraya eşit olsaydı şu an düşük sistemde değil titanlarla oynardık tek sorun oyunda değil herkesin düşüncesine saygı duyarım ama başımızda yangın olduğu halde çay dağıtan bir cumhurbaşkanı varken bu ülkede zengin olman imkansız hatta ülkemiz dolar gibi bir para birimi kullansaydı şu an zengindik adamlar için biz fakiriz dünyaya 1 kere geliyoruz onda da Türkiye'ye denk gelmişiz şansız insanız sayın cumhurbaşkanımız kendisine site gibi saray yapmış koruma altına almış insanlar burada yangınla mücadele ediyor sen orada otur ama böyle olmaz ki ya.

Erdoğan: ''Fakir Çalmasını İyi Beceremediği için Fakirdir. ''.
Tıp.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e "ayyaş" diyen adamdan ne beklenir ki?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani hocam neden daha kötüsünü düşünüp bizde ki durumu iyi görüyoruz ki?

Söyledim ya daha kolay geldiği için. Şunu düşün bir sınava girdin sen 50 aldın birisi 90 aldı diğeri 25 aldı. Eğer sen 90 olana bakıp bende 90 almalıyım dersen oturup ders çalışman gerekir fakat 25 alana bakıp oh en düşük notu ben almamışım dersen ders çalışmana gerek kalmaz. İşte 90 alana bakıp ben de 90 almalıyım diyenler gelişen ülkeler oluyor, daha iyiye bakıp onun gibi olmak için çalışıyorlar, daha kötüyü görüp oh iyi ki onun gibi değiliz diyenlerde olduğu yerde sayan bizim gibi ülkeler oluyor, fakat unutulan şey şu herkes ileri gittiği için bir gün milletin bakıp haline şükrettiği ülke biz olacağız.

Bu tembellik insanların bilinçaltında var, bir iş yerinde çok çalışana enayi gözü ile bakılır, işten kaytaranlar hep zeki/uyanık gibi görülür. "Memur ol yata yata maaş al" gibi saçma düşünceler var, çünkü insanlar memur olmayı en rahat tembellik yapılacak iş kolu olarak düşünüyor. Bireyler tembel olduğu için ülkede ait olduğu şekilde yönetilir, nerede tembel, işbilmez adam var tepelere yerleşir bir şey yapmadan 3-5-10 yerden yata yata maaş alır.

Söyledim ya daha kolay geldiği için. Şunu düşün bir sınava girdin sen 50 aldın birisi 90 aldı diğeri 25 aldı. Eğer sen 90 olana bakıp bende 90 almalıyım dersen oturup ders çalışman gerekir fakat 25 alana bakıp oh en düşük notu ben almamışım dersen ders çalışmana gerek kalmaz. İşte 90 alana bakıp ben de 90 almalıyım diyenler gelişen ülkeler oluyor, daha iyiye bakıp onun gibi olmak için çalışıyorlar, daha kötüyü görüp oh iyi ki onun gibi değiliz diyenlerde olduğu yerde sayan bizim gibi ülkeler oluyor, fakat unutulan şey şu herkes ileri gittiği için bir gün milletin bakıp haline şükrettiği ülke biz olacağız.

Bu tembellik insanların bilinçaltında var, bir iş yerinde çok çalışana enayi gözü ile bakılır, işten kaytaranlar hep zeki/uyanık gibi görülür. "Memur ol yata yata maaş al" gibi saçma düşünceler var, çünkü insanlar memur olmayı en rahat tembellik yapılacak iş kolu olarak düşünüyor. Bireyler tembel olduğu için ülkede ait olduğu şekilde yönetilir, nerede tembel, işbilmez adam var tepelere yerleşir bir şey yapmadan 3-5-10 yerden yata yata maaş alır.
Peki hocam ülkemiz kötü anladık zaten hepimiz biliyoruz. Yönetim kötü onu da anladık ama biz neden cezasını çekiyoruz hocam. Ben neden hayatımı yaşayamıyorum. Neden bende o altında arabası olan havuzlu evi olan ne bileyim zengin olan insanlar gibi yaşamıyorum. Ne yapmam gerek. Çalışmak mı çalışırım ama emeğimin karşılığını almak istiyorum. Sadece emeğimin karşılığını almak. He yatarak bende para kazanılmayacağını çok iyi biliyorum ama dediğim gibi çalıştığım halde de karşılığımı alamıyorum burada bu ülkede alamıyorum. Artık kafayı yeme noktasına geldim.

Peki hocam ülkemiz kötü anladık zaten hepimiz biliyoruz. Yönetim kötü onu da anladık ama biz neden cezasını çekiyoruz hocam. Ben neden hayatımı yaşayamıyorum. Neden bende o altında arabası olan havuzlu evi olan ne bileyim zengin olan insanlar gibi yaşamıyorum. Ne yapmam gerek. Çalışmak mı çalışırım ama emeğimin karşılığını almak istiyorum. Sadece emeğimin karşılığını almak. He yatarak bende para kazanılmayacağını çok iyi biliyorum ama dediğim gibi çalıştığım halde de karşılığımı alamıyorum burada bu ülkede alamıyorum. Artık kafayı yeme noktasına geldim.

Zengin olmanın birkaç yolu var;
1-İyi bir fikir bulup iş kurmak, girişimci olmak, maaşla, sigortalı iş ile zengin olunmaz, ne kadar büyük risk alırsan o kadar zengin olma şansın olur. Çok garanticiysen kısa sürede zengin olunmaz.
2-"babanı sen seçemezsin ama kayınbabanı seçebilirsin".

İnan bana zengin olanların çoğu özellikle son zamanlarda zengin olanların çoğu yatarak zengin oluyor, belediyeden, meclisten vs. tanıdığı olanlar hayali ihaleleri alıyor bir güzel yata yata zengin oluyor. İşte onların yata yata zengin olması için senin benim emeğimden çalması gerekiyor, sen 100 liralık çalışıyorsan bunun 70 lirası o yatanların cebine giriyor sana anca 30 lira kalıyor. Bir şeyler değişmeden asla emeğimizin karşılığını alamayacağız. Alman bir ton arge yapıyor, fabrika kuruyor, işçi çalıştırıyor, reklam yapıyor 100 liraya araba satıyor ama sen bu arabayı 350 liraya alıyorsun işte o fazla verdiğin 250 lira birilerine gidiyor.

Zamanında girişim yapanlar genelde baltalandı. Araya siyaset, kapitalizm, Batı girince ekonomi dışa bağlandı. Dışa bağlıysan öyle uzaktan bakarsın. Mesela bizim ürettiğimiz 10 liraya, Batı’dan gelen 5 liraya satıldı. Halk ucuza yönelince yerli üretim durdu, bu sefer Batı’dan gelen 20 lira oldu. Bu olay kendini yıllarca tekrar etti. Tek suçlu şimdiki hükümet değil, zaten suçlu aramaya kalkarsak bizden başka herkes suçlu.
Bir yandan da daha az gelişmiş ülkelere bakın, hep gelişmiş olanlarla aynı imkana sahip olmak istiyorsunuz. Gelişmeyen ülkeler de kendine yetemeyip başkasından medet umuyorlar. Kimse demiyor ki ben ülkem için -ülkeyi geçtim kendisi için bile- elimi taşın altına koyayım gelişmiş ülkelerle aynı konuma gelelim. Evet doğru bir kişiyle olmaz, buranın enayisi siz değilsiniz. M. Kemal de ayrı bir olay için ‘Biz yapmazsak kim yapar?’ demişti, başkası yapsın biz faydalanalım demedi.
Özetle; karınca - ağustos böceği hikayesi.

Zengin olmanın birkaç yolu var;
1-İyi bir fikir bulup iş kurmak, girişimci olmak, maaşla, sigortalı iş ile zengin olunmaz, ne kadar büyük risk alırsan o kadar zengin olma şansın olur. Çok garanticiysen kısa sürede zengin olunmaz.
2-"babanı sen seçemezsin ama kayınbabanı seçebilirsin".

İnan bana zengin olanların çoğu özellikle son zamanlarda zengin olanların çoğu yatarak zengin oluyor, belediyeden, meclisten vs. tanıdığı olanlar hayali ihaleleri alıyor bir güzel yata yata zengin oluyor. İşte onların yata yata zengin olması için senin benim emeğimden çalması gerekiyor, sen 100 liralık çalışıyorsan bunun 70 lirası o yatanların cebine giriyor sana anca 30 lira kalıyor. Bir şeyler değişmeden asla emeğimizin karşılığını alamayacağız. Alman bir ton arge yapıyor, fabrika kuruyor, işçi çalıştırıyor, reklam yapıyor 100 liraya araba satıyor ama sen bu arabayı 350 liraya alıyorsun işte o fazla verdiğin 250 lira birilerine gidiyor.
Anladım hocam. Çünkü gerçekten çok sıkıldım artık kendimi de ailemi de buradan kurtarmak istiyorum. Neyse kafanı fazla ütüledim yazın için ellerine sağlık sağlıcakla kalın.

Yeni konular

Geri
Yukarı