Bütün Kulaklıklarda Ses Seviyesi Aynı Mı?

loneytunes

Kilopat
Daha fazla  
Benim şu anda kullandığım kulaklık (bozuk) ''Philips shl3060bk'' (standart kulaklık). Mesela bu kulaklık 106 dB imiş, ve 32 mm çapı varmış (bunların tam olarak ne olduğunu bilmiyorum, biri ses seviyesi biri ses kalitesi sanırım bilgim yok yazıdan gördüğüm kadarını söyledim).

Şimdi ben ''Hyperx Cloud Core'' veya ''SteelSeries Siberia 200'' almayı planlıyorum. Bütçem yeterse Cloud Core. Mesela Cloud Core 98 dB 53 mm de sürücü varmış.

Şimdi ses kalitesinin her halükarda çok daha iyi olduğundan zaten şüphem yok, fakat benim şu an kullandığım bozulan kulaklıktaki ses seviyesi daha mı yüksek ses seviyesine sahip oluyor Cloud Core'a göre? Bu bozulan Philips kulaklık 60 TL almıştım, ama artık daha çok bu tarz kulaklıklara yönelmem gerektiği için. Aynı zamanda ortalama bu fiyat ortalamasına alabileceğim için arada bariz bir ''Fiyat'' farkı da var tabii ki o yüzden ses kalitesi kadar ses seviyesi de benim için önemli. Bu yüzden hangi kulaklığı alırsam alayım kafamda bu soru işareti kalacak, ses seviyesi bu bozulan kulaklık ile aynı mı olacak? Veya daha düşük veya biraz daha yüksek. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar. Teşekkürlerimi sunarım şimdiden :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir ürünün kalite faktörleri, bazı teknik değerlere bağlıdır.
Teknik değerler ise, ya satıcı firma tarafından, ya da üretici firma tarafından, aldatıcı olarak bildirilebiliyor.
Bu ölçümleri yapabilmek çok, ama çok pahalı cihazlar gerektirdiği için de, kullanıcılar aldatılmış oluyorlar.
Bahsi geçen mevzuuda teknik açıklama yapmak gerekirse.
  • 1 DUYARLILIK. (SENSITIVITY)
Belli bir referans güç girişinde, ürünün referans kullanımı mesafesinde, kulağa yapmış olduğu ses basınç seviyesini ifade etmektedir.
  • KANDIRMACALAR veya ALDATMACALAR.
Bir firma şöyle bir değer sunabilir.
100mW giriş gücü için, bu kulaklık 106dbA hassasiyetindedir.
Başka bir firma ise şöyle bir değer sunabilir.
5mW giriş gücü için, bu kulaklık 97dbA hassasiyetindedir.
Hangi kulaklığın duyarlılığı daha iyidir?

THAT is THE QUESTION :D
Hemen hesaplayalım.
İlk kulaklıktan 106dbA ses şiddeti alabilmek için 100mW lık bir güç uygulamamız gereklidir.
Diğer kulaklıktan ise aynı şiddette ses gücü alabilmemiz için kaç mili watt'lık bir güce ihtiyacımız olacaktır?
Hesaplayalım.

Güç faktörlerinin hesaplanmasında her 3dbA ses şiddeti iki katı güç anlamı taşımaktadır.
5mW=97 dbA (verilen referans değeri)
10mW=100dbA
20mW=103dbA
40mW=106dbA :LOL:
Ne gerçeklik oluştu?
Duyarlılığı az gibi görünen kulaklığımız esasen daha duyarlı olup, 40mW lık güç ile aynı ses şiddetine ulaştı.
Demekki kabaca bir anlatımla...

İlk kulaklıktan belli bir şiddette ses alabilmek için VOLUME potansiyometremizi 8 e kadar açıyorsak, ikinci kulaklıktan aynı ses şiddeti için, sesi belki de 4 e kadar açmamız yeterli olacaktır.
Ama her iki firma da aynı güç girişi için bu referans değerlerini vermiş ise, haliyle ilk üretim daha hassas demektir.
  • 2 FREKANS KARAKTERİSTİĞİ
Çoğu firma bu değerleriöylesine yüzeysel ifade etmektedir ki, kullanıcılarda bu değerler artık sabit fikirliliğe yol açmaktadır.
  • ÖRNEK:
A firması bir ürünün frekans karakteristiği için..
20Hz-20KHz diye ibare koymuş olsun.
B firması ise..
20Hz-20KHz +/-3db
A firmasının ürününe asla güvenli olarak bakılmaz. Çünkü bu frekanslardaki kayıp değerlerini belirtmemiştir. B firması ise ürünün kalitesi itibari ile sadece 3 er db'lik bir sapması olduğunu, dolayısı ile belli bir kalitede olduğunu ifade etmektedir.
Bu durumda elbette ki B firmasının ürünü tercih edilmelidir.
Haliyle başka bir ürün de rakip olarak görülebilir.
  • ÖRNEK:
31Hz-18KHz +/-0.2db
Bu örnekteki kulaklık, kulağın duyma sınırlarındaki tüm frekanslarda, 0.2db'lik bir doğrusallık olduğunu, dolayısı ile hemen hemen tüm sesleri çok az kayıpla eşit olarak verebildiğini ifade etmektedir.
Doğal olarak böyle bir ürün daha kaliteli ve pahalıdır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir ürünün kalite faktörleri, bazı teknik değerlere bağlıdır.
Teknik değerler ise, ya satıcı firma tarafından, ya da üretici firma tarafından, aldatıcı olarak bildirilebiliyor.
Bu ölçümleri yapabilmek çok, ama çok pahalı cihazlar gerektirdiği için de, kullanıcılar aldatılmış oluyorlar.
Bahsi geçen mevzuuda teknik açıklama yapmak gerekirse.
1 DUYARLILIK. (SENSITIVITY)
Belli bir referans güç girişinde, ürünün referans kullanımı mesafesinde, kulağa yapmış olduğu ses basınç seviyesini ifade etmektedir.
KANDIRMACALAR veya ALDATMACALAR.
Bir firma şöyle bir değer sunabilir.
100mW giriş gücü için, bu kulaklık 106dbA hassasiyetindedir.
Başka bir firma ise şöyle bir değer sunabilir.
5mW giriş gücü için, bu kulaklık 97dbA hassasiyetindedir.
Hangi kulaklığın duyarlılığı daha iyidir?
THAT is THE QUESTION :D
Hemen hesaplayalım.
İlk kulaklıktan 106dbA ses şiddeti alabilmek için 100mW lık bir güç uygulamamız gereklidir.
Diğer kulaklıktan ise aynı şiddette ses gücü alabilmemiz için kaç mili watt'lık bir güce ihtiyacımız olacaktır?
Hesaplayalım.
Güç faktörlerinin hesaplanmasında her 3dbA ses şiddeti iki katı güç anlamı taşımaktadır.
5mW=97 dbA (verilen referans değeri)
10mW=100dbA
20mW=103dbA
40mW=106dbA :LOL:
Ne gerçeklik oluştu?
Duyarlılığı az gibi görünen kulaklığımız esasen daha duyarlı olup, 40mW lık güç ile aynı ses şiddetine ulaştı.
Demekki kabaca bir anlatımla...
İlk kulaklıktan belli bir şiddette ses alabilmek için VOLUME potansiyometremizi 8 e kadar açıyorsak, ikinci kulaklıktan aynı ses şiddeti için, sesi belki de 4 e kadar açmamız yeterli olacaktır.
Ama her iki firma da aynı güç girişi için bu referans değerlerini vermiş ise, haliyle ilk üretim daha hassas demektir.
2 FREKANS KARAKTERİSTİĞİ
Çoğu firma bu değerleriöylesine yüzeysel ifade etmektedir ki, kullanıcılarda bu değerler artık sabit fikirliliğe yol açmaktadır.
ÖRNEK:
A firması bir ürünün frekans karakteristiği için..
20Hz-20KHz diye ibare koymuş olsun.
B firması ise..
20Hz-20KHz +/-3db
A firmasının ürününe asla güvenli olarak bakılmaz. Çünkü bu frekanslardaki kayıp değerlerini belirtmemiştir. B firması ise ürünün kalitesi itibari ile sadece 3 er db'lik bir sapması olduğunu, dolayısı ile belli bir kalitede olduğunu ifade etmektedir.
Bu durumda elbette ki B firmasının ürünü tercih edilmelidir.
Haliyle başka bir ürün de rakip olarak görülebilir.
ÖRNEK:
31Hz-18KHz +/-0.2db
Bu örnekteki kulaklık, kulağın duyma sınırlarındaki tüm frekanslarda, 0.2db'lik bir doğrusallık olduğunu, dolayısı ile hemen hemen tüm sesleri çok az kayıpla eşit olarak verebildiğini ifade etmektedir.
Doğal olarak böyle bir ürün daha kaliteli ve pahalıdır.
Değerli cevabınız için çok teşekkür ederim. Söylediğiniz özellikleri belirtmiş olduğum ürünlerde detaylı bir şekilde görebildim. Aynı şekilde şuan ki içinde baktım ve sizinde belirttiğiniz gibi yüzeysel bir biçimde belirtmişler. Artık bu konuda bende daha dikkatli olacağım, ve demek ki büyük farklarda varmış :). Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim yararlı oldu.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı