Büyük algoritma program diyagram örneği

5ZeuS2

Decapat
Katılım
15 Mayıs 2019
Mesajlar
559
Çözümler
7
Yer
Üniversiteli/İzmire yakın/Evinde/Salonda/Youtube
Algoritmaları diyagram ile gösterliyorlar. Ama genelde küçük ve öğretme amaçlı diyagramlar var. Ben işlevi olan bir yazılımın diyagramını merak ediyorum. Yazılımdaki her şeyin yazdığı büyük bir diyagram var mı? (Mantığını öğrenmek ve yazılımların ne kadar büyük olduğunu görebilmek için)

Veya basitçe bir işlevi olan bir program örnekleri verebilir misiniz? (İncelemek, neler yapılmış görmek ve aşina olmak için.)
 

DarkSynergy

Hectopat
Katılım
2 Aralık 2014
Mesajlar
359
Algoritmaları diyagram ile gösterliyorlar. Ama genelde küçük ve öğretme amaçlı diyagramlar var. Ben işlevi olan bir yazılımın diyagramını merak ediyorum. Yazılımdaki her şeyin yazdığı büyük bir diyagram var mı? (mantığını öğrenmek ve yazılımların ne kadar büyük olduğunu görebilmek için)

Veya basitçe bir işlevi olan bir program örnekleri verebilir misiniz? (incelemek, neler yapılmış görmek ve aşina olmak için.)

İngilizce arattın mı?
 

Birhibile

Centipat
Katılım
26 Mart 2020
Mesajlar
333
UML diyagramı arıyorsunuz hocam. Bu terimle aratırsanız bulabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla component, class ve sequence diyagramları olarak ayrılıyorlar ama belki daha başka çeşitleri de mevcuttur.
Algoritma diyagramına örnek verir misiniz bu arada? ASM chart ya da state diyagramı ile karıştırıyor olabilirsiniz?
 

bitwise

Kilopat
Sosyal Tayfı
Katılım
22 Mart 2018
Mesajlar
5.241
Makaleler
1
Çözümler
45
Yazılımdaki her şeyin yazdığı büyük bir diyagram var mı?

Hayir, yok.

Flowchart ogretmek icin ve is analistlerinin genel semayi aciklamak icin kullandigi bir sey. Muhendisler neredeyse hic kullanmaz gercek hayatta.

Class'larin iliskisi icin UML, karmasik surecler icin sequence, proje aktorlerinin davranis ve yetenekleri icin Use-case, DB iliskileri icin ERD ( UML ile cok benzer ), surekli belirlenen bir kac durumda olacak componentler icin State diagram kullanilir.

Bunlar da tum sisteme dair cizilmez, izole bir sistemi anlatmakta kullanilir. Karmasik projelerde her katman birbirinden olabildigince bagimsiz ve re-usable tasarlanir ki spagetti olmasin isler diye. Projenin tamamini cizebiliyorsan tek diyagramla o hesap makinesi projesidir.
 
Yukarı