Büyük firmalar web sitelerine neden yatırım yapmıyor?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Facebook, Google ve Microsoft gibi firmaların web siteleri yeterince hızlı değil. Örneğin Google Drive kullanırken bazen aşırı yavaş çalışıyor. Facebook yeterince hızlı değil. Mesela bazı sayfalar geç yükleniyor. Microsoft, Windows 11 etkinliği düzenlediğinde sitede çökmeler yaşadı. Verdikleri hizmet o kadar zayıf ki benim web sitem bunlarınkinden daha hızlı açılıyor.

Şimdi onların web sitelerinin çok kullanıcı çektiğini söyleyeceksiniz. Peki neden performansı, kapasiteyi ve verimliliği yükseltmiyorlar? Neden daha kaliteli bir altyapı oluşturmuyorlar?

WordPress olduğu için bu şekilde. Benim kodladığım site burası. Asıl burayı test etmen gerekiyor.

İçerik olan bir sayfa var mı?

Daha az içeriğe sahip olduğu için Google ana sayfası ile karşılaştırdım 1 buçuk saniyelik bir yükleme hızı farkı var.(Google önce yüklendi.)

İçerik olan bir sayfa var mı?

Daha az içeriğe sahip olduğu için Google ana sayfası ile karşılaştırdım 1 buçuk saniyelik bir yükleme hızı farkı var.(Google önce yüklendi.)
Boyut bakımından diyorsan burayı atabilirim.
Hocam içindeki yazıları falan silersen daha da hızlı açılıyor. Google'ı geçiyor.
Yazılar bazen geç yüklenebilir. Sonuçta MySQL'den veri çekiyor. Genel olarak hızlı.

Boyut bakımından diyorsan burayı atabilirim.

Yazılar bazen geç yüklenebilir. Sonuçta MySQL'den veri çekiyor. Genel olarak hızlı.

Site ana sayfası da Google'a oranla geç yükleniyor, veriler değil.

Yani Google vs. sunucuları gayet hızlı ve yeterli, daha fazlasına gerek yok.

Site ana sayfası da Google'a oranla geç yükleniyor, veriler değil.

Yani Google vs. sunucuları gayet hızlı ve yeterli, daha fazlasına gerek yok.
1632236289428.png

1632236292621.png

1632236382093.png

Tamam.

@Mucosoft hala kendi web sitenle bir tutmaya çalışıyorsun o siteleri. :D Ya biz anlatamıyoruz ya da sen anlamak istemiyorsun. Dediğimin hala arkasındayım; biraz daha öğrenmelisin. Biraz derken laf gelişi onu da unutma.

@Mucosoft hala kendi web sitenle bir tutmaya çalışıyorsun o siteleri. :D Ya biz anlatamıyoruz ya da sen anlamak istemiyorsun. Dediğimin hala arkasındayım; biraz daha öğrenmelisin. Biraz derken laf gelişi onu da unutma.
Bunu web sitemde hız karşılaştırması yapmak isteyenler için gösteriyorum. Benim web sitem yavaş olmadığında sanırım istedikleri tepkiyi veremediler.

Bunu web sitemde hız karşılaştırması yapmak isteyenler için gösteriyorum. Benim web sitem yavaş olmadığında sanırım istedikleri tepkiyi veremediler.
Kişisel bir web sitesini yavaş yapabilmek zaten bir başarı. Kişisel bir web sitesini bile ağır çalışacak şekilde yapabilen varsa kendisine programcıyım demesin boş yere.

Kişisel bir web sitesini yavaş yapabilmek zaten bir başarı. Kişisel bir web sitesini bile ağır çalışacak şekilde yapabilen varsa kendisine programcıyım demesin boş yere.
Ben bu siteyi kodlarken çeşitli optimizasyon testlerinden geçirerek bu seviyeye ulaştırdım. Basit bir şekilde kodlayıp bırakmadım.

Geri
Yukarı