Büyük firmalar web sitelerine neden yatırım yapmıyor?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Facebook, Google ve Microsoft gibi firmaların web siteleri yeterince hızlı değil. Örneğin Google Drive kullanırken bazen aşırı yavaş çalışıyor. Facebook yeterince hızlı değil. Mesela bazı sayfalar geç yükleniyor. Microsoft, Windows 11 etkinliği düzenlediğinde sitede çökmeler yaşadı. Verdikleri hizmet o kadar zayıf ki benim web sitem bunlarınkinden daha hızlı açılıyor.

Şimdi onların web sitelerinin çok kullanıcı çektiğini söyleyeceksiniz. Peki neden performansı, kapasiteyi ve verimliliği yükseltmiyorlar? Neden daha kaliteli bir altyapı oluşturmuyorlar?

Çok haklısınız hocam, Google gibi bir "Dev" firmanın bu kadar yavaş olması katlanılamaz sizin gibi kişisel website yapanların websiteleri çok hızlı Google sizden örnek almalı bence.

O zaman neyi karşılaştırıyorsunuz? 20-25 tane başlık olan sayfanın yüklenme hızı ile milyon tane sonuç döndüren sayfanın yüklenme hızını kıyaslayıp; Google yavaş demek nasıl bir mantık?
Halen olayı anlamadın. Olay benim web sitemin hızı değil. Sorun büyük bir firmanın hızının yeterli olmaması.

Büyük firmaların hızlarından şikayetçi olan tek kişi sizsiniz, nasıl bir hız beklentiniz var açıklayın biz de bilelim?
Örneğin Google Drive'ı ele alalım. Google Drive, küçük işlemleri hızlı yapıyor. 100'lerce dosya seçtiğimde ve taşımak istediğimde bazen birkaç saniye bazen 1 dakika dahi bekletebiliyor.

Başka bir örnek YouTube'dan. YouTube'da videolar hızlı ama canlı yayın geçmişi yavaş yükleniyor. Örneğin ileri sardım diyelim, 5-10 saniye geç yükleniyor.

İlk başta açıkça söylemek isterim ki bahsedilen "yavaş hizmet sunan" firmaların fanboyu, vesaire değilim.

Karşılaştırdığınız site ve sizin siteniz arasında yazılım, teknoloji, trafik ve bandwith farkı var.

Maksimum 10 kişinin girdiği, yazılımının Google gibi dev bir arama motorundan çok daha küçük olan bir website ile Google'ı karşılaştırmak saçmalık.

Ayrıca diğer arkadaşların belirttiği üzere hız sorunu sizin internetinizde. Bende anında açılıyor, ve iyi bir internete bile sahip değilim.

Örneğin Google Drive'ı ele alalım. Google Drive, küçük işlemleri hızlı yapıyor. 100'lerce dosya seçtiğimde ve taşımak istediğimde bazen birkaç saniye bazen 1 dakika dahi bekletebiliyor.

Başka bir örnek YouTube'dan. YouTube'da videolar hızlı ama canlı yayın geçmişi yavaş yükleniyor. Örneğin ileri sardım diyelim, 5-10 saniye geç yükleniyor.

Arka planda yapılan dosya işlemleri zaten uzun sürebilir, bilgisayarınızda küçük işlemleri yaparken hızlı, yüzlerce dosyayı seçip işlem yaptığınızda yavaş olmasından pek bir farkı yok ve bu fazlasıyla yeterli.

Youtube videoları sizden kaynaklı olmalı, herhangi bir videoda böyle bir sorun yaşamadım.

İlk başta açıkça söylemek isterim ki bahsedilen "yavaş hizmet sunan" firmaların fan boyu, vesaire değilim.

Karşılaştırdığınız site ve sizin siteniz arasında yazılım, teknoloji, trafik ve bandwitch farkı var.

Maksimum 10 kişinin girdiği, yazılımının Google gibi dev bir arama motorundan çok daha küçük olan bir web site ile Google'ı karşılaştırmak saçmalık.

Ayrıca diğer arkadaşların belirttiği üzere hız sorunu sizin internetinizde. Bende anında açılıyor, ve iyi bir internete bile sahip değilim.
Ben yavaş demiyorum ki, zaten hızlı yükleniyor. Bazı işlemler yavaş.
Arka planda yapılan dosya işlemleri zaten uzun sürebilir, bilgisayarınızda küçük işlemleri yaparken hızlı, yüzlerce dosyayı seçip işlem yaptığınızda yavaş olmasından pek bir farkı yok ve bu fazlasıyla yeterli.

Youtube videoları sizden kaynaklı olmalı, herhangi bir videoda böyle bir sorun yaşamadım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Örneğin şu videoyu incele. Birkaç kez ileri sar. 1-2 saniye geç yükleniyor. Bazen daha uzun sürüyor. Buradaki hızı normal bir video ile karşılaştır. Bu şekilde farkı incele.

Yeni konular

Geri
Yukarı