Büyük İstanbul depremi olur mu?

Olur mu?

• Oy verenlerin toplamı
    58
Oturduğunuz bina yeniyse pek korkmanıza gerek yok. Ama eskiyse ve 99 depremini gördüyse çok büyük sıkıntı var demektir. Ben 40 yıllık bir apartmanda oturuyorum 99'daki iki depremi görmüş binamız ama bir tane bile çatlak yokmuş. Kontrole gelen uzmanlar 10 yıllık binalara taş çıkartır falan demişti.

Yeni bina 3-4 yıl oldu zaten yapılalı.

Deprem olacak ona kesin gözü ile bakılıyor. Ama İzmir depremi ile İstanbul depreminin bağlantısı bence yoktur.

Eğer olursa çok büyük şeyler olacak gibi. Tabi 99 depreminden daha hızlı olacağızdır gece olsa bile. Çünkü Sosyal Medya var. İzmir bile 5 Dakika içinde gündemde 1. Oldu Twitter'da. Tabi erken haber almak demek erken yardım demek. Silivri, Bağcılar, Esenler, Avcılar gibi yerler büyük hasar görebilir çünkü hem eski binalar var hem de Fay hattına çok yakın. Arnavutköy, Hadımköy gibi daha çok Karadenize yakın yerler ise hem sağlam hem de deprem yerine biraz daha uzak ama bu buralarda hasar olmayacağı anlamına gelmiyor. Olacaktır fakat daha az hasarla.

İnanılmaz büyük bir kaos yaşanacak gibi hissediyorum. Bununla ilgili konu açmayı düşünüyorum.

İllaki bir gün olacak önemli olan o güne hazırlıklı olmak. İstanbul'daki çoğu bina eski hala ama önlem alınmıyor. O kadar deprem vergisi almayı biliyorlar ama. Uzmanların tahminine göre 2030 yılına kadar olma şansı %70 civarındaydı. Ama tabii ki kimse net bir şey söyliyemez. Net olan bir tek şey var o da depreme hazırlık yapmıyoruz.

Geri
Yukarı